Klonowanie bakterii?

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
ulybka

Klonowanie bakterii?

Post autor: ulybka »

Jak to jest z klonowaniem bakterii? W jaki sposób to się przeprowadza?
Wiem Że często z uŻyciem bakteriofaga, kosmidów. JeŻeli wprowadzimy do komórki faga ze swoim DNA to jest transformacja. A co klonowaniem?
Rayne
Posty: 229
Rejestracja: 9 maja 2006, o 20:24

Re: Klonowanie bakterii?

Post autor: Rayne »

Klonowanie jest procesem złożonym. Postaram się trochę je przybliżyć opisując w sześciu punktach klonowanie genów przy użyciu szybkowzrastających bakterii.

DNA zawierający określony, pożądany gen (docelowy DNA) zostaje wyodrębniony z komórki dawcy.
Niektóre bakterie zawierają oprócz chromosomów oddzielne plazmidy - koliste cząstki DNA. Plazmidy można wyodrębnić przez rozkład bakterii, która je zawiera, a następnie wprowadzać do innego organizmu. Niektóre z nich zawierają geny odporności na antybiotyki (leki niszczące bakterie).
Nici DNA plazmidowego i docelowego są chemicznie rozcinane tak, że końce powstałych odcinków stają sięlepkie". Na skutek ogrzewania łączą się ze sobą, a powstałą w ten sposób cząsteczkę DNA nazywa się zrekombinowanym DNA. Jest to proces włączania obcego genu do bakteryjnej cząsteczki DNA plazmidowego (znanego też wektorem), który można nazwaćwklejaniem (ang. slicing).
Powstały w ten sposób plazmid wnika do innej, nieodpornej na antybiotyk bakterii.
Gdy kolonia bakterii rozrasta się, poddawana jest działaniu antybiotyku, który niszczy wszystkie bakterie, nie posiadające nowego plazmidu. Bakterie, które go posiadają dzielą się dalej.
Powstała kolonia zbudowana jest wyłącznie z bakterii posiadających odporne na antybiotyk plazmidy z zawierającym pożądany gen, docelowym DNA. Taka kolonia może teraz powiększać swoją populację wielokrotnie, wytwarzając ogromne ilości genu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości