Transformacja, transdukcja, koniugacja - procesy płciowe

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
martaso992
Posty: 23
Rejestracja: 11 mar 2008, o 18:56

Transformacja, transdukcja, koniugacja - procesy płciowe

Post autor: martaso992 »

Cześć!

Mam do Was prośbę. Czy możecie mi wytłumaczyć prostymi słowami na czym polegają procesy: transformacja, transdukcja i koniugacja?

Bardzo proszę o pomoc

Pozdrawiam,
Marta
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Transformacja, transdukcja, koniugacja - procesy płciowe

Post autor: _Marcin_ »

martaso992 pisze:Czy możecie mi wytłumaczyć prostymi słowami na czym polegają procesy: transformacja, transdukcja i koniugacja?
Transformacja jest procesem który polega na pobraniu bezpośrednio z podłoża wolnego DNA przez bakterię.Aby transformacja mogła zajść, na powierzchni komórki muszą się znajdować specjalne receptory dla DNA - komórkę taką określa się mianem kompetentnej.
Transdukcja z kolei polega na przeniesieniu DNA z jednej komórki bakterii(dawcy) do drugiej komórki bakterii(biorcy) przez bakteriofaga.Jest to znaczący sposób transferu informacji genetycznej(horyzontalnego) u bakterii.
Koniugacja natomiast polega na przeniesieniu materiału genetycznego z jednej komórki do drugiej za pomocą plazmidu.Zwykle wygląda to tak że jedna komórka wytwarza tzw. F-pilus którym przekazuje ss DNA plazmidowy drugiej komórce, która tego plazmidu nie ma.Wszystkie te procesy służą bakteriom do horyzontalnego przekazywania genów.
To tak w astronomicznym uproszczeniu
thox angel
Posty: 11
Rejestracja: 23 lip 2008, o 16:40

Re: Transformacja, transdukcja, koniugacja - procesy płciowe

Post autor: thox angel »

Dodam, że w trakcie koniugacji bakterie łączą się ze sobą za pomocą fimbrii, bakterie mogą się wymieniać nie tylko plazmidami ale także fragmentami genoforu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości