Bryła sztywna- walec

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Bryła sztywna- walec

Post autor: biolga »

Jednorodny walec o masie m stacza się bez poślizgu po równi pochyłej o kącie nachylenia α.
a) oblicz przyśpieszenie walca oraz siłę tarcia działającą na niego
b) dla jakich kątów nachylenia równi walec będzie się staczał z poślizgiem

Z punktem a poradziłam sobie bez problemu ale nie wiem o co chodzi w b. Nie rozumiem od czego zależy to czy ciało toczy się z poślizgiem a kiedy bez.
lung
Posty: 606
Rejestracja: 26 sie 2007, o 14:05

Re: Bryła sztywna- walec

Post autor: lung »

Chodzi o to ze przy odpowiednio duzym kacie nachylenia sila tarcia (bo liczy sie ja z funkcji tryg. jak wiekszosc przy rowni pochylej) jest tak mala zechwilami zanika i wtedy walce sie slizga czyli wykonuje ruch tylko postepowy a a nie jeszcze kolowy, trzeba ulozyc rownanie ze znakiemmniejsze rowne od."
biolga
Posty: 659
Rejestracja: 7 kwie 2007, o 14:50

Re: Bryła sztywna- walec

Post autor: biolga »

Jednorodny walec o masie m stacza się bez poslizgu po równi pochyłej o kącie nachylenia alfa:
a) oblicz przyspieszenie liniowe walca oraz siłę tarcia działającą na niego
cool.gif dla jakich kątów nachylenia równi walec będzie się staczał z poślizgiem?
c) jaka będzie wtedy siła tarcia działająca na walec
d) jaką pracę wykona tarcie, jeżeli walec przebędzie na równi odległość s


Obliczyłam przyśpieszenie liniowe walca i siłę tarcia, które wyszły mi z równania \(T=frac{Ia}{R^{2}}\) i \(mgsinalpha-T=ma\) i przyśpieszenie wyszło mi \( a=frac{2}{3}gsinalpha\) a tarcie \( T=frac{mgsinalpha}{3}\)

Jak teraz zrobić podpunkt b, a jak policzyć pracę jeśli walec przebędzie drogę s? Ma z tego wyjść strasznie dziwny wynik \( W=-fmgScosalpha(1-frac{2f cos alpha}{sinalpha - fcos alpha})\)
Ramone
Posty: 216
Rejestracja: 27 mar 2007, o 19:53

Re: Bryła sztywna- walec

Post autor: Ramone »

Pracę można chyba policzyć jako zmianę enegrii (?)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości