Plantago maior

Pomoc w oznaczaniu roślin oraz znalezieniu literatury. Robisz zielnik i szukasz pomocy, pomożemy w zidentyfikowaniu i nazwaniu roślin.
czeresniak7
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2008, o 11:23

Plantago maior

Post autor: czeresniak7 »

Witam !
Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !
Jestem nowy wiec jeśli źle coś zrobiłem to Przepraszam

1) Mozga Kanaryjska ?
3) Szalej jadowity ?
3) Szalej jadowity ?
4) ŻYCICA TRWAŁA ?
5) MLECZYK POSPOLITY ?
6) WROTYCZ POSPOLITY ?
7) ŻYCICA WIELOKWIATOWA ?
OSTROŻEŃ LANCETOWATY ?
9) WRZOS ?
10) MLECZYK
11) PŁONNIK ?
Załączniki
14.1
14.1
14
14
13
13
12
12
11.1
11.1
11
11
10
10
9.1
9.1
9
9
8
8
7.1
7.1
7
7
6
6
5
5
3.1
3.1
4
4
3
3
2
2
1
1
biomj
Posty: 303
Rejestracja: 27 sie 2008, o 10:14

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: biomj »

Przepraszam, ale musze to napisac. Poraziles mnie swoja niewiedza i ignorancja. Domyslam sie, ze wiele roslin jest trudnych do rozpoznania, ale nie wiedziec jak wyglada wrzos!. To nawet przedszkolaki chodzace do lasu ,a na pewno dzieci z pierwszych klas podstawowki wiedza. Ze mleczyk to nie zaden mleczyk tylko mniszek (notabene pokazujesz 2 roznemleczyki"). Ze plonnik jest mchem i na pewno nie wyglada tak ja to co ledwo widac na zdjeciu (to chyba nedzne resztki jakiejs koniczyny)!. Ze zycica i mozga sa trawami czyli roslinami jednolisciennymi, a na zdjeciu jak byk rosliny dwuliscienne.
Juz ulituje sie i tego Ci nie wypomne, tylko podpowiem, ze Twojszalej jadowity"(szalej to roslina z rodziny Apiaceae) to najprawdopodobniej krwawnik pospolity - roslina z rodziny Asteraceae (a to co jest na czubkach to nie kwiaty, tylko cale kwiatostany, zwane koszyczkami).
Ponadto: 12 to babka zwyczajna(Plantago maior),
czeresniak7
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2008, o 11:23

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: czeresniak7 »

Boże nie znam się ! Proszę was bardzo napiszcie mi jakie to są bardzo mi zalerzy bo jak nie oddam to mam 1 i ocene w dół wychodzących !

PLISS
fiefior
Posty: 40
Rejestracja: 22 paź 2008, o 15:35

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: fiefior »

mleczyk pospolity ltleeeeeże!ltlol2
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: malgosi35 »

4. chwastnica jednostronna

[ Dodano: Czw Paź 30, 2008 16:24 ]
8.łopian?
czeresniak7
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2008, o 11:23

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: czeresniak7 »

Prosze o pomoc !
fiefior
Posty: 40
Rejestracja: 22 paź 2008, o 15:35

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: fiefior »

11. koniczyna łąkowa - tak jak już ktoś tutaj wcześniej wspomniał
czeresniak7
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2008, o 11:23

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: czeresniak7 »

PLISS
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: milka.1985 »

człowieku - radzę iść do biblioteki po jaki kolwiek klucz do oznaczania roślin, i oznaczyć te roślinkipo kluczu a nie na chybił trafił i to jeszcze najlepiej, żeby inni odwalili za Ciebie robotę.

10. Tussilago farfara czyli Mniszek lekarski! (a nie żaden mlecz - toż to nawet koło mlecza nie rosło . )

12. Plantago maior Babka zwyczajna! każde dziecko zna babkę zwyczajną i lancetowatą.

poza tym zdjęcia są daremnej jakości i niewyraźnie widać roślinki, co utrudnia rozpoznanie tychciekawszych roślinek
Kasia;)
Posty: 210
Rejestracja: 29 gru 2007, o 21:50

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: Kasia;) »

milka.1985 pisze:10. Tussilago farfara czyli Mniszek lekarski! (a nie żaden mlecz - toż to nawet koło mlecza nie rosło . )
Co Z tego co ja wiem to Tussilago farfara to podbiał pospolity Mniszek lekarski to Taraxacum officinale!

I po co się unosić- jak widać wszyscy popełniamy błędy.

Trudno pomóc, bo rzeczywiście zdjęcia są straszne, a poza tym roślinki tragicznie wysuszone. Ale ja myślę, że:
3. krwawnik pospolity Achillea millefolium
6. wrotycz pospolity Tanacetum vulgare
10. mniszek lekarski Taraxacum officinale
11. jakaś koniczyna Trifolium sp.
12 babka zwyczajna Plantago major
czeresniak7
Posty: 5
Rejestracja: 30 paź 2008, o 11:23

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: czeresniak7 »

Ale tamto co napisałem to dobrze jest

Mogę zrobić inne zdjęcia
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: milka.1985 »

Kasia) pisze:milka.1985 napisał/a:
10. Tussilago farfara czyli Mniszek lekarski! (a nie żaden mlecz - toż to nawet koło mlecza nie rosło . )

Co Z tego co ja wiem to Tussilago farfara to podbiał pospolity Mniszek lekarski to Taraxacum officinale!

o masz Ci los faktycznie! a wszystko przez to, że niedawno wróciłam z uczelni (miałam pracownie magisterską i cały dzień siedzimy w oparach denaturatu tragedia po prostu) jednym słowem przejęzyczenie - wybaczcie moją pomyłkę i dziękuję Kasia), że mnie poprawiłaś . nic idę się wyspać lepiej, a forum poczytam jutro .
Asiulak
Posty: 146
Rejestracja: 6 paź 2007, o 12:13

Re: Kilka roślin do sprawdzenia i podpisania !

Post autor: Asiulak »

Drodzy Forumowicze! Nieco oburza mnie Wasze aroganckie podejście do kolegi. Przyznaje że mnie też nieco rozśmieszyło pojęciemleczyku pospolitego"- nieco mi epoką lodowcową zaleciało, ale zeby od ręki taka reakcja?! biomj, kolega na samym początku zaznaczył że nie ma pojecia o roślinach. Myślę ze Twoja reakcja na jego post jest nieco przesadzona-przynajmniej starał sie jakoś po swojemu oznaczyć (a nie tak jak co niektórzy wrzucił 30 fotek jedynie z podpisemoznaczcie mi to").
fiefior, no toś sie wyprodukował. moze zamiast sie wyśmiewać pomógłbyś cos więcej oznaczyć?
malgosi35, milka.1985, Kasia), Wam dziękuję za profesjonalizm mimo wszystko. Przywracacie wiarę w ludzi i nie zgrywacie mądrali.

czeresniak7, Tobie radzę poszperać w atlasach roślin (takich ze zdjęciami i obrazkami) i porównywać rośliny. na początku jest to dosć żmudne ale w końcu sam zobaczysz ze do atlasu będziesz zaglądał coraz rzadziej.

a teraz tak:
4. to mim zdaniem przekwitnięty żmijowiec pospolity
9. To również (podobnie jak 3.) Krwawnik pospolity- tyle ze młode liscie
a co do reszty to zgadzam sie z poprzednikami. niestety 1 i 2 jest tak kiepsko ususzone ze nie jestem w stanie rozpoznać.
musisz sobie pooglądac atlasy roślin innej rady nie ma.

A tak poza tym mam pytanko. ile Ty masz lat?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości