Podziały mitotyczny i mejotyczny

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
karola.
Posty: 9
Rejestracja: 2 gru 2007, o 13:43

Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: karola. »

Proszę o pomoc dot. mitozy i mejozy!
Na lekcji biologii dostaliśmy kartki z rysunkami, które traktowały o metafazie, metafazie I, metafazie II, anafazie, anafazie I itd. Na tej kartce miałam wszystkie notatki, niestety ktoś mi te kartki podebrał, a teraz się nie przyznaje, że je ma.
Do rzeczy - czeka mnie z tego sprawdzian, a nie mam z czego się nauczyć. Szukałam w internecie tych obrazków, lecz nic konkretnego nie znalazłam szukałam również opisu tychże podziałów, lecz wszystko jest napisane językiem typowo biologicznym, a ja jestem w klasie I LO o profilu humanistycznym, więc te wszystkie zawiłości mi nic nie mówią.
Prosiłabym o szybkie i przede wszystkimłopatologiczne wytłumaczenie, co się dzieje podczas danych procesów. Dzięki wielkie z góry ♥
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: Jakusz »

Mamy Ci zreferować mitozę i mejozę? W takie klocki się nie bawimy. Od tego są książki i internet. Jeśli konkretnego etapu nie będziesz rozumiała to napisz.
karola.
Posty: 9
Rejestracja: 2 gru 2007, o 13:43

Re: Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: karola. »

Właśnie nie chodzi o referowanie tego wszystkiego, bo wiem, że tutaj czegoś takiego się nie uprawia, ale chodzi o szkic tego, co dzieje się w poszczególnych etapach. Wiem, że następuje znikanie otoczki jądrowej, pojawianie się jej, znikanie i pojawianie się jąderka, crossing-over, spiralizacja i despiralizacja chromosomów, ale nie umiem umiejscowić tego w określonym etapie, a jak już pisałam, w internecie to wszystko jest opisane bardzo wnikliwie i nic z tego nie rozumiem. Książek o tematyce biologicznej nie posiadam, więc nie jestem w stanie niczego sprawdzić.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: Jakusz »

karola. pisze:Wiem, że następuje znikanie otoczki jądrowej, pojawianie się jej, znikanie i pojawianie się jąderka, crossing-over, spiralizacja i despiralizacja chromosomów, ale nie umiem umiejscowić tego w określonym etapie
Ale to wymaga opisania mitozy lub mejozy. Takie opisy są dostępne w literaturze. Wszystko jest ładnie podzielone i wytłumaczone. Ja sam nie pamiętam dokładnie, co w którym etapie się dzieję - musiałbym zajrzeć do książki, przeczytać i dopiero Ci wyjaśnić.
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: milka.1985 »

karola. pisze:Książek o tematyce biologicznej nie posiadam, więc nie jestem w stanie niczego sprawdzić.
a jaki problem iść do biblioteki? jakiejkolwiek. nawet w bibliotece szkolnej powinni miećbiologiczne książki". i nie wierzę, żeby w internecie nie było żadnegoopracowania dla humanisty
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: malgosi35 »

MITOZA - wikipedia
Profaza [edytuj]Jest to pierwszy etap podziału komórki eukariotycznej.
a) następuje kondensacja chromatyny
b) chromosomy zaczynają być widoczne
c) ujawnia się struktura chromosomu
d) chromatydy ulegają pogrubieniu, widać miejsce ich złączenia (centromer)
e) formuje się wrzeciono podziałowe (kariokinetyczne)
f ) zanik jąderka
g) zanika otoczka jądrowa

Metafaza [edytuj]
a) rozpad błony jądrowej (w tym momencie rozpoczyna się metafaza)
b) następuje przyczepienie wrzeciona podziałowego do centromerów
c) chromosomy ustawiają się w płaszczyźnie równikowej komórki, tworząc płytkę metafazową.

Anafaza [edytuj]
a) następuje rozdzielenie chromatyd siostrzanych, powstają chromosomy potomne (jest to właściwym początkiem anafazy)
b) chromosomy potomne wędrują do przeciwległych biegunów komórki
c) podział organelli na równe zespoły

Telofaza [edytuj]
a) wokół skupisk chromosomów powstaje błona jądrowa
b) wyodrębniają się jądra potomne identyczne z jądrem rodzicielskim
c) chromosomy ulegają despiralizacji do chromatyny
d) dochodzi do cytokinezy (czasami proces ten dokonuje się już w anafazie)
e) powstają dwie diploidalne komórki potomne
Właściwy podział mitotyczny poprzedza przygotowująca do niego interfaza, które razem tworzą cykl komórkowy.

[ Dodano: Wto Lis 04, 2008 13:56 ]
MEJOZA

- Profaza I [edytuj]wykształcenie się włókienka podziałowego (kariokinetycznego), kondensacja chromatyny do chromosomów jest długa i składa się z 5 stadiów:

leptoten - chromosomy wyodrębniają się jako pojedyncze cienkie nici
zygoten - chromosomy homologiczne układają się w pary (koniugują ze sobą), tworząc biwalenty (zwane także tetradami), liczba biwalentów stanowi połowę liczby chromosomów z leptotenu
Na tym etapie kończy się mejoza u ssaków niepłodnych, np. u muła ze względu na brak chromosomów homologicznych (jest on krzyżówką międzygatunkową)
pachyten - chromosomy skręcają się i grubieją zachodzi crossing-over, czyli wymiana odcinków chromatyd chromosomów homologicznych
diploten - pary chromatyd chromosomów siostrzanych rozchodzą się, ale pozostają złączone w punktach zwanych chiazmami. Rozdzielenie chromosomów homologicznych tzw. desynapsis następuje w wyniku rozpuszczenia kompleksu synaptonemalnego. Intensywna synteza RNA i dekondensacja chromosomów.
diakineza - zanika otoczka jądrowa i jąderka, zachodzi maksymalna spiralizacja chromosomów w biwalentach, tworzą się włókna wrzeciona kariokinetycznego chromosomy homologiczne połączone są chiazmami
Zmniejszenie syntezy RNA, kondensacja chromosomów (grubieją i oddalają się od otoczki jądrowej). Kinetochory każdego z dwóch chromosomów tworzących biwalent zlewają się ze sobą. Mikrotubule łączą kinetochor tylko z jednym centromerem. Chromatydy niesiostrzane pozostają połączone w chiazmach, których liczba systematycznie maleje.


Metafaza I [edytuj]Tetrady ustawione w płaszczyźnie równikowej (gwiazda macierzysta), mikrotubule wrzeciona kariokinetycznego połączone z nimi poprzez kinetochory. Wrzeciono gotowe.


Anafaza I [edytuj]Włókna wrzeciona skracają się i odciągają chromosomy do biegunów komórki – następuje redukcja liczby chromosomów.


Telofaza I [edytuj]Odtwarzanie się otoczek jądrowych. Chromosomy częściowo ulegają despiralizacji, następuje cytokineza i powstają dwie komórki potomne, które mają o połowę mniej chromosomów niż komórka macierzysta.


Przebieg mejozy II [edytuj]
Profaza II [edytuj]Formowanie nowego wrzeciona podziałowego, zanika otoczka jądrowa.


Metafaza II [edytuj]Kończy się tworzenie wrzeciona podziałowego. Centromery chromosomów ustawiają się w płaszczyźnie równikowej komórki. Nici białkowe wrzeciona łączą się z centromerami.


Anafaza II [edytuj]Wrzeciono podziałowe kurczy się, centromery pękają, czego skutkiem jest oddzielenie się chromatyd.


Telofaza II [edytuj]Odtworzenie otoczki jądrowej wokoło skupisk chromosomów potomnych - wyodrębnienie się jąder potomnych, despiralizacja chromosomów do chromatyny.


Cytokineza [edytuj]
Podział cytoplazmy.

W rezultacie mejozy I tworzą się 2 komórki haploidalne(1n), a kolejny podział, już bez redukcji materiału genetycznego, sprawia, że w wyniku całej mejozy z jednej komórki diploidalnej powstają 4 komórki haploidalne.


Znaczenie mejozy [edytuj]
Podczas mejozy powstaje komórka o zredukowanej liczbie chromosomów, dzięki czemu w procesie zapłodnienia zostaje odtworzona diploidalna komórka. Komórki haploidalne powstające po podziale posiadają nowe kombinacje genów. Wynika to z faktu, że do jąder potomnych wędrują przypadkowe chromosomy spośród chromosomów homologicznych (anafaza I), a poza tym w trakcie mejozy następuje również losowa wymiana części chromatyd chromosomów homologicznych pochodzących od obojga rodziców (crossing-over) świadcząca o zmienności genetycznej.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: Jakusz »

Małgosiu - proponuję ten post wydzielić i przykleić
Awatar użytkownika
Zanettt69
Posty: 69
Rejestracja: 23 mar 2011, o 00:01

Re: Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: Zanettt69 »

prosze was o pomocc ! w profazie :cytuje podrecznik : jaderko rozprasza sie az w koncu zanika , ale co konkretnie dzieje sie z jaderkiem ?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: AnnaWP »

Zanika transkrypcja, więc i rRNA i białka rybosomowe, z których na terenie jąderka składane są podjednostki rybosomów, przestają być produkowane. Jąderko nie jest wydzielone błoną, to grudki białek, DNA i rRNA, oraz gotowych podjednostek. Skoro nie ma dostaw nowych elementów, gotowe odesłane są do cytozolu i grudkowata struktura zanika.
heniek4f
Posty: 1
Rejestracja: 8 gru 2016, o 18:46

Re: Podziały mitotyczny i mejotyczny

Post autor: heniek4f »

Dzięki zgadza się!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości