Krzyżówka pomidorów

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Fencek
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 17:15

Krzyżówka pomidorów

Post autor: Fencek »

Witam

Mam oto takie zadanie z genetyki:

Skrzyżowano pomidory o owocach okrągłychO i kwiatostanach pojedynczychS ( Cechy te były sprzężone ze sobą) z pomidorem o owocach wydłużonycho i kwiatostanachs". (Cechy te był sprzężone ze sobą). W pokoleniu pierwszym otrzymano rozczepienie cech 3:1. A w F2 20% osobników o cechach zrekombinowanych. Rozpisz krzyżówkę określając ilość osobników o cechach rodzicielskich

Aby otrzymać rozczepienie cech 3:1 muszę wziąć do krzyżówki 2 pomidory o genotypachO/S o/s . I teraz mam problem muszą mi powstać osobniki zrekombionwane które mam ze sobą skrzyżować?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówka pomidorów

Post autor: malgosi35 »

Bardzo proszę sprawdzić treść zadania. Skąd to zadanie? dyktowane, ze zbioru, z książki
Fencek
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 17:15

Re: Krzyżówka pomidorów

Post autor: Fencek »

Zadanie jest podane przez nauczyciela jako zadanie domowe. Dyktowane. CZy to że nie potrafię poradzić sobie z 2 częścią zadania jest spowodowane brakami w treści?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżówka pomidorów

Post autor: malgosi35 »

Fencek pisze:W pokoleniu pierwszym otrzymano rozczepienie cech 3:1.
Mnie dziwi to, jak również otrzymanie F2 z rozszczepiającego się pokolenia.

[ Dodano: Sro Lis 12, 2008 23:14 ]
Fencek pisze:A w F2 20% osobników o cechach zrekombinowanych. Rozpisz krzyżówkę określając ilość osobników o cechach rodzicielskich
pomijając pewne treści zadania, można powiedzieć, że jeśli było 20% rekombinantów to osobników o cechach rodzicielskich było 80%.

[ Dodano: Sro Lis 12, 2008 23:16 ]
jak będziesz miał odpowiedż nauczyciela na to zadanie, to podziel się tą wiedzą, bo jestm bardzo ciekawa jak On to rozwiązał.

[ Dodano: Sro Lis 12, 2008 23:20 ]
Ja to bym powiedziała, że w F1 nie stwierdzono rozszczepienia. a F2 uzyskano w wyniku krzyżowania testowego.

SO/SO * so/so (taki zapis przy sprzężonych- odpowiada SSOO*ssoo)

F1 SO/so*so/so

F2 SO/so(40%) so/so (40%) So/so (10%) sO/so (10%)
Fencek
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 17:15

Re: Krzyżówka pomidorów

Post autor: Fencek »

Błąd przy podawaniu treści zadania . Zamiast rozczepienia 3:1 ma być że całe pokolenie 1 jest takie samo, więc teraz to już z górki

Pozdrawiam!

[ Dodano: Nie Lis 16, 2008 17:14 ]
CZyli w F1 mam otrzymać 4 osobniki normalne, a w F2 zrekombinowane.

Więc w F1 otrzymam 4 osobniki B/V b/v

Do F2 biorę osobnika z F1 i osobnika rodzicielskiego który jest homozygotą recesywną.
Ale kurczę jak mam rozpisać gamety żeby wyszły mi rekombinanty? Czy gamety brać takie jak B/V B/V i b/v b/v ?

I jak otrzymam już zrekombinowane gamety, następnie wypisuje sobie osobniki które powstały w F2 za pomocą tabelki?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości