Ewolucja/systematyka/filogeneza

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
karlii911
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2008, o 12:02

Ewolucja/systematyka/filogeneza

Post autor: karlii911 »

Heterodontyzm jest jedną z cech charakteryzujących ssaki (a więc i człowieka). Udowodnij, że jest to cecha progresywna w stosunku do homodontyzmu gadów. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ nie mam pojęcia jak je rozwiązać. Z góry bardzo dziękuje.

[mod] Proszę nadawać tematom poprawne nazwy [/mod]
Ostatnio zmieniony 19 lis 2008, o 16:08 przez karlii911, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Ewolucja/systematyka/filogeneza

Post autor: tin »

Odpowiedź na pytanie zawiera większość podręczników a już na pewno google

Nie zapominajmy, że są ssaki wtórnie homodontyczne - takie uzębienie występuje u zębowców, pancerników i słupozębnych.

Co zaś tyczy się tematu:
Spójrz choćby na dietę gadów i ssaków. Wykształcenie zróżnicowanego uzębienie pozwoliło ssakom na większe zróżnicowanie diety i dalszą specjalizację. Ograniczenia diety, to regres, jej optymalizacja i zróżnicowanie dzięki heterodontyzmowi - progres.
karlii911
Posty: 2
Rejestracja: 30 paź 2008, o 12:02

Re: Ewolucja/systematyka/filogeneza

Post autor: karlii911 »

bardzo proszę o odpowiedz a nie porady gdzie mogę ja znaleźć. będę bardzo wdzięczna.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Ewolucja/systematyka/filogeneza

Post autor: badger »

karlii911 pisze:bardzo proszę o odpowiedz a nie porady gdzie mogę ja znaleźć.
to już jest przegięcie nie możesz sama troszkę pomyśleć i poświęcić trochę czasu na pogrzebanie w książkach? Na forum nikt za Ciebie prac domowych odrabiać nie będzie!
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ewolucja/systematyka/filogeneza

Post autor: WojtekB »

To zadanie wymaga wpisania kilku pojęć w Google (już to zrobiłem):

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Heterodontyzm
Wikipedia - Heterodontyzm

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Homodontyzm
Wikipedia - Homodontyzm
A pojęcie cechy progresywnej miałaś na pewno przy omawianiu pierścienic (jeżeli nie omawiałaś to porównaj się czym się różnią poszczególne grupy

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Pier%C5%9Bcienice#Cechy_charakterystyczne
Pierścienice - cechy charakterystyczne
I według mnie to cała filozofia rozwiązania tego tematu
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Ewolucja/systematyka/filogeneza

Post autor: tin »

To tym razem polecę: Regulamin
#Kto zakłada temat o tytule nie odzwierciedlającym jego treści podlega karze upomnienia lub ostrzeżenia o wartości 1.
#Kto zakłada temat w celu uzyskania pomocy z zagadnień na temat których informacje są łatwo dostępne w encyklopediach, podręcznikach i Internecie podlega karze upomnienia lub ostrzeżenia o wartości 1.
Mogę dać Ci wskazówki(przeczytaj uważnie mój post), ale nie toleruję robienia za kogoś zadań domowych.

[ Dodano: Sro Lis 19, 2008 18:01 ]
Się wszyscy rzucili nawet ja bym się czuł zgnębiony
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości