namnażanie się wirusów...

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
Kasia_GDA
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2008, o 16:26

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: Kasia_GDA »

czyli jak powinien wygladac prawidlowy wniosek bo sie pogubilam
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: Jakusz »

Do namnożenia się wirusów potrzebna jest czynna metabolicznie komórka (w tym przypadku zwierzęcia) więc będzie to odp. C.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: Padre Morf »

Kasia_GDA pisze:czyli jak powinien wygladac prawidlowy wniosek bo sie pogubilam
wniosek jest taki, że niektóre wirusy wymagają obecności jądra komórkowego do replikacji.
marysia16
Posty: 48
Rejestracja: 23 wrz 2008, o 17:59

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: marysia16 »

wirusy mogą zastępować DNA centralne komórki i przejmować funkcje sterownika komórki tworząc dzięki swojej informacji genetycznej de novo komórkę w poprawionej wersji

Ps. dlaczego moje wypowiedzi notorycznie są gdzieś przesuwane/kasowane bez żadnej informacji?
dostaje ostrzeżenia za pisanie w nieodpowiednich tematach? a to moja wina, że wszystko jest ze sobą powiązane?

[mod] Bo moderatorzy mają do tego prawo, szczególnie jeśli użytkownik wprowadza zamęt na forum, rozpoczynając nowe wątki nie na temat w innych wątkach. Od tego tworzy się nowy temat w odpowiednim dziale.[/mod]
Ostatnio zmieniony 23 lis 2008, o 22:40 przez marysia16, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: malgosi35 »

marysia16 pisze:wirusy mogą zastępować DNA centralne komórki i przejmować funkcje sterownika komórki tworząc dzięki swojej informacji genetycznej de novo komórkę w poprawionej wersji
A skąd takie odkrywcze stwierdzenie?
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: Marcin_skc »

malgosi35 pisze:A skąd takie odkrywcze stwierdzenie?
chyba jest coś takiego faktycznie, nawet gdzieś o tym czytałem, ze np: taki wirus mozaikowatości tytoniu jest w stanie zaatakowac komórkę, która nie funkcjonuje poprawnie, na skutek zniszczeń w DNA, ale która ma jeszcze całe organella i on steruje tą komórką, jest on w stanie na nowo przywrócić jej metabolizm, oczywiście na potrzeby wirusa.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: Savok »

Wirus zawiera wylacznie informacje na temat swojego kapsydu i eventualnie bialek specyficznych dla jego replikacji. Cala reszta pochodzi od gospodarza, komorka niefunkcjonujaca prawidlowo nie moze zostac naprawiona przez wirusa.

To, ze wirusy przestawiaja metabolizm komorki na swoje wlasne potrzeby to inna sprawa. Zazwyczaj sekwencje rozpoznawane przez bialka gospodarza w genomie wirusa maja wyzsze powinowactwo do tych bialek niz sekwencje genomu gospodarza.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: badger »

Savok pisze:Do replikacji wirusa jest potrzebna komorka sprawna metabolicznie i zdolna do podzialow.
a czy zaliczają się do tego komórki które są zdolne do podziałów ale w warunkach normalnych się nie dzielą? Chodzi mi o komórki nerwowe, czy są też atakowane przez wirusy?
marysia16
Posty: 48
Rejestracja: 23 wrz 2008, o 17:59

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: marysia16 »

badger pisze:
Savok pisze:Do replikacji wirusa jest potrzebna komorka sprawna metabolicznie i zdolna do podzialow.
a czy zaliczają się do tego komórki które są zdolne do podziałów ale w warunkach normalnych się nie dzielą? Chodzi mi o komórki nerwowe, czy są też atakowane przez wirusy?
a dlaczego nie, przecież to jest to samo DNA tylko odpowiednio zmodyfikowane(oile dobrze myślę to, każda kom maja te same zestawy genów tylko aktywowane na odpowiednich locusach
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: Savok »

badger pisze:a czy zaliczają się do tego komórki które są zdolne do podziałów ale w warunkach normalnych się nie dzielą? Chodzi mi o komórki nerwowe, czy są też atakowane przez wirusy?
Jak najbardziej. Herpes simplex przechodzi swoj cykl lizogeniczny w komorkach nerwu twarzowego, a pobudzony wedruje zakonczeniami nerwowymi do komorek czerwieni wargowej gdzie wchodzi w cykl lityczny.
marysia16 pisze: aktywowane na odpowiednich locusach
Loci, nie locusach, tak dla scislosci.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: badger »

dzięki, już rozumiem na czym to polega
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: namnażanie się wirusów...

Post autor: yeast »

badger pisze:a czy zaliczają się do tego komórki które są zdolne do podziałów ale w warunkach normalnych się nie dzielą? Chodzi mi o komórki nerwowe, czy są też atakowane przez wirusy?
Tak - są wirusy, kto¶e atakuja tylko komórki dzielące się,a le też są wirusy atakujące komórki zróżnicowane, niedzielące się.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość