epistaza

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
colleens
Posty: 14
Rejestracja: 28 sty 2008, o 08:39

epistaza

Post autor: colleens »

mam wielką prośbę, żeby ktoś sprawdził, czy dobrze rozwiązuję zadanie. ma ono treść następującą:

U koni 4 podstawowe maści determinowane są przez 2 pary dziedziczących się niezależnie genów Ss, Kk, S epistatyczny do obu K. Konie z S- są siwe, Kk gniade, KK kare i kk kasztanowate.

Gniada klacz w czasie jednej rui kryta była ogierem siwym i karym, źrebię kasztanowate. Wykluczyć ojca.

_
Moje rozwiązanie:

Skoro klacz jest gniada, tzn. że nie może mieć S, czyli genotyp ssKk
Siwy ogier musi mieć S_kk, żeby wyszło źrebię kasztanowate to ustaliłam z krzyżówki, że ma Sskk, także wyszło mi, że on MOŻE być ojcem, natomiast ogier kary ma genotyp ssKK, także nie ma szans żeby dziecko miało kk, więc to on nie może być ojcem.

Nie mam pojęcia, czy to jest poprawnie, czy ktoś mógłby sprawdzić.?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: epistaza

Post autor: malgosi35 »

Super!
colleens
Posty: 14
Rejestracja: 28 sty 2008, o 08:39

Re: epistaza

Post autor: colleens »

uff, dzięki
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: epistaza

Post autor: Marcin_skc »

klacz gniada ssKk
ogier siwy S
ogier kary ssKK

źrebie kasztanowe sskk

ogier kary ma gamety sK więc w krzyżówce z gametami samicy, czyli sk sK zawsze wyjdzie allel K w genie, więc masz rację ogier kary odpada.

ogier siwy może być ojcem, ale tylko wtedy, gdy będzie miał genotyp Sskk lub SsKk
poprostu aby mogło się urodzić to źrebię to rodzice musza mieć gamety sk, aw w przypadku takiego genotypu siwego jest to możliwe
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości