budowa podstawowych składników odżywczych

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
martka19-89
Posty: 5
Rejestracja: 5 gru 2008, o 14:13

budowa podstawowych składników odżywczych

Post autor: martka19-89 »

hej mam kilka rysunków związanych z tym tematem . potrzebuje budowe składników odżywczych . rysunki jakie mam opisac to jakies kułeczka i trójkąciki jakieś dziwne az trudno mi opisać pomoże ktos?
Janek
Posty: 59
Rejestracja: 5 gru 2008, o 17:35

Re: budowa podstawowych składników odżywczych

Post autor: Janek »

Oj nie wiem czy dobrze Cię zrozumiałem.
Jestem dopiero gimnazjalistą więc nie wiem czy to co wiem jest adekwatne do twojej wiedzy
A więc chyba chodzi tutaj o te składniki budulcowe (białka i sole mineralne), energetyczne (węglowodany i tłuszcze) i regulujące (witaminy i sole mineralne).

Białka
łańcuch białkowy powienien wyglądać tak hmm kółeczka, trójkącik i kwadraciki połączone ze sobą liniami, aminokwasy to rozproszone kwadraciki, kółeczka i trójkąciki

Tłuszcze:
glicerol i kwasy tłuszczowe.
I tutaj trudno mi to opisać
glicerol dziwnie wygląda, tak jak prostokąt tylko prawy bok jest zaokrąglony i kwasy tłuszczowe czyli kuleczki połączone ze sobą

Cukry (węglowodany)
Cukry złożone:
kółeczka połączone ze sobą liniami,
cukry proste rozproszone kółeczka.

No i tyle, chyba o to chodziło choć nie jestem pewien
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: budowa podstawowych składników odżywczych

Post autor: dermatogen »

Zajrzyj do jakiegoś podręcznika omawiającego chemię organiczną.
Schematycznie peptydy oznacza się jako ciąg aminokwasów połączonych wiązaniem peptydowym. Glukoza (cukier) to często taki sześciokąt (wzór strukturalny opiera się na tej figurze), sacharoza pięciokąt. Skrobia to wiele sześciokątów Tłuszcz często wygląda jak prostokąt z takimi długimi wyrostkami Powtarzam, przejrzyj podręcznik do chemii - to wszystko wynika z rzeczywistych wzorów strukturalnych tych związków
martka19-89
Posty: 5
Rejestracja: 5 gru 2008, o 14:13

Re: budowa podstawowych składników odżywczych

Post autor: martka19-89 »

włąsnie o to chodziło dziękuje)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości