wykres, substart, enzym

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
syllwis
Posty: 3
Rejestracja: 11 gru 2008, o 19:32

wykres, substart, enzym

Post autor: syllwis »

mam narysować wykres jeżeli ilość substratu jest zmienna przy stałej ilości enzymów oraz wykres gdy ilosc enzymow jest zminna przy stałej ilości substartów.
nie mam pojecia jak sie do tego zabrać.
ktos pomoże?
czekam na opowiedz.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: wykres, substart, enzym

Post autor: yeast »

Masz stałą ilość enzymu i zaczynasz z duzym stężeniem substratu - na osi x masz czas, na osi y ilość substratu. Ilośc substratu spada w czasie, bo jest on przerabiany na produkt, ale nie dzieje się to liniowo - im więcej produktu w stosunku do substratu, tym substratu ubywa wolniej. W koncu reakcja dochodzi do stanu równowagi, gdzie stęzenie substratu sie nie zmienia.

[ Dodano: Czw Gru 11, 2008 21:51 ]
Możesz też narysować wykres szybkości reakcji dla różnych stężeń wyjściowych substratu - moze o to chodzi. Poszukaj w necie krzywej michaelisa menten.

[ Dodano: Czw Gru 11, 2008 21:56 ]
Więcej enzymu przy tej samej ilości substratu przyspieszy reakcję, ale także dojdzie ona do stanu równowagi - czyli do tego samego poziomu substratu.
Marcin_skc
Posty: 558
Rejestracja: 24 paź 2007, o 20:37

Re: wykres, substart, enzym

Post autor: Marcin_skc »

yeast pisze: im więcej produktu w stosunku do substratu, tym substratu ubywa wolniej. W koncu reakcja dochodzi do stanu równowagi, gdzie stęzenie substratu sie nie zmienia.
ale to chyba tylko wtedy gdy produkt konkuruje z substratem o miejsce aktywne enzymu próbując go unieczynnić. A jęsli tak nie jest to chyba będzie właśnie linowo, czy dobrze myślę
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: wykres, substart, enzym

Post autor: Savok »

Nie, przewaznie porodukty nie konkuruja z substratami.
Enzymy traca aktywnosc z czasem, to raz, dwa statystycznie jest coraz trudnej znalezc czasteczki substratow. Ostatecznie reakcja ustaje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 6 gości