stopnie utlenienia - jak?

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
angua'
Posty: 16
Rejestracja: 19 sty 2008, o 12:40

stopnie utlenienia - jak?

Post autor: angua' »

Hej miałabym prośbe czy ktoś mógł by mi wytłumaczyć jakoś jak najprosciej, jak najkonkretniej jak określamy stopnie utlenienia? Niestety nie było mnie tego dnia w szkole a notatki koleżanki i książka nie mówią zawiele, oczywiście podstawowe zasady że pierwistki w stopniu wolnym = 0, suma stopni wszystkich pierwiastków w cząsteczce = 0, a fluor = -1, wodór = +1, tlen = -2 to wiem ale taka wiedza wystarcza na najprostsze przykłady a z resztą zaczynaja sie kredki więc jedynym wytłumaczeniem dla mnie jest to ze poprostu czegoś mi brakuje tylko sęk w tym czego? Po jutrze mam spr z tego plus jeszcze redoks gdzie bez stopni utlenienia ani rusz, takze byłabym strasznie wdzięczna za pomoc
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: stopnie utlenienia - jak?

Post autor: tin »

Trzymając się tych prostych reguł z podręcznika można obliczyć nawet najcięższe przypadki. W tym nie ma nic trudnego, a jeśli jest prosiłbym o konkrety, bo przepisywanie kolejnego podręcznika mija się z celem.
angua'
Posty: 16
Rejestracja: 19 sty 2008, o 12:40

Re: stopnie utlenienia - jak?

Post autor: angua' »

No to np. NH4Cl KAlSi3O8 CaMg3Si4O12 ZnS znam tu tylko wodór i tlen
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: stopnie utlenienia - jak?

Post autor: tin »

angua pisze:No to np. NH4Cl KAlSi3O8 CaMg3Si4O12 ZnS znam tu tylko wodór i tlen
Zn(II)S(-II), a to dlatego, że jon siarczkowy pochodzi z kwasu H2S, gdzie H(I)
Tak można robić dla wszystkich reszt kwasowych.
Druga metoda to rozpisać sobie dysocjację i wtedy st. utlenienia równy jest ładunkowi jonu.

NH4Cl (tu już nic trudnego). H(I)Cl(chlorowiec)(-I), więc do 0 to N(+III)

A pozostałe przykłady spróbuj sama, bo to też z reguł. Przy czym glin raczej występuje na (+III).
angua'
Posty: 16
Rejestracja: 19 sty 2008, o 12:40

Re: stopnie utlenienia - jak?

Post autor: angua' »

Czyli KAlSi3O8 byłoby K(I) Al(II) Si(IV) O(-II) a w CaMg3Si4O12 napewno Ca(II) Mg(IV) Si(III) O(-II) jeszcze dzisiaj koleżankę zaprzęgłam i zaczynam coś kapować, dziękuje narazie ide rozwiązywać jak by co to sie jeszcze tu zgłosze
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: stopnie utlenienia - jak?

Post autor: brucelolscot »

Al zawsze jest na III . i Si na IV w drugim przykladzie

[ Dodano: Wto Gru 09, 2008 20:09 ]
i Mg na II
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: stopnie utlenienia - jak?

Post autor: tin »

Zawsze to szerokie pojęcie

Co do przykładów to naprawdę nie masz podstaw. Jak można Mg na (IV) napisać skoro w 2 grupie leży, a sama pisałaś wytyczne
angua'
Posty: 16
Rejestracja: 19 sty 2008, o 12:40

Re: stopnie utlenienia - jak?

Post autor: angua' »

No faktycznie magnez jakoś nie pomyślałam a co do wytycznych no to wypisywałam z książki a tam właściwie było tylko tyle co wypisałam w pierwszym poscie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości