czy zadanie takie wykonujemy wtedy inaczej?

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

czy zadanie takie wykonujemy wtedy inaczej?

Post autor: malllwiśka »

Mam takie zadanko:Zmieszano 100 cm3 roztworu CaCl2 o stężeniu 0,001 mol/dm3 i 100 cm3 roztworu Na2CO3 o stężeniu 0,001 mol/dm3. Wykonaj odpowiednie obliczenia i oceń, czy po
zmieszaniu roztworów nastąpiło wytrącenie osadu CaCO3.



I normalnie obliczamy tak, że dzielimy każdą z wielkości stężenia molowego na pół i później otrzymane wielkości mnożymy.Nic nie robimy z objętościami, a moje pytano dotyczy, tego że jabysmy mieli podane różne objętości, np.w pierwszej zamiast 100cm3 byloby 50 cm3, a w drugiej, np.200cm3, to czy wtedy mimo tych roznych objetosci wykonujemy zadanie tak samo, jak podalam czy cos z nimi robimy, bo moja korepetytorka mowila mi ze to nie ma znaczenia, nawet jaby byly rozne objetosci, tak?
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: czy zadanie takie wykonujemy wtedy inaczej?

Post autor: brucelolscot »

inaczej się robi jak masz rożne objętości moim zdaniem. Trzeba obliczyć liczbę moli w obu roztworach i nowe stężenie (po zmieszaniu) i wtedy z iloczynu rozpuszczalności skorzystać.

[ Dodano: Nie Gru 14, 2008 18:05 ]
jeszcze zapytam wiesz dlaczego dzielimy na 2 a później mnożymy :P?
malllwiśka
Posty: 275
Rejestracja: 21 sie 2008, o 12:22

Re: czy zadanie takie wykonujemy wtedy inaczej?

Post autor: malllwiśka »

czyli musialabym najpierw pomnozyc 0,001 * 50, wyszlaby liczba moli, to samo z drugim, 0,001 * 200, i pozniej wyliczam nowe stezenie kazdego dzielac liczbe moli kazdej substancji przez cala objetosc czyli 250cm3 to samo z drugim i otrzymane stezenie kazdej substancji dziele przez dwa i pozniej mnoze oba otrzymane ztezenia i wychodzi, tak?

[ Dodano: Nie Gru 14, 2008 22:02 ]
aha, mam jeszcze jedno pytanie, otóż natknelam sie na takie zadanie:Oblicz stezenie jonow baru w nasyconym roztworze chromianu(VI) baru.Iloczyn rozpuszczalności to:3,0 * 10^-10, no i wedlug mnie powinno byc polowa z tego, jesli rozrysujemy rownanie reakcji, czyli powinno byc:1,5 * 10^-5, a w odpowiedziach jest, że 1,73 *10^-5.Wiec skad taka nieregularna liczba?
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

Re: czy zadanie takie wykonujemy wtedy inaczej?

Post autor: brucelolscot »

malllwi&#x15Bka pisze:czyli musialabym najpierw pomnozyc 0,001 * 50, wyszlaby liczba moli, to samo z drugim, 0,001 * 200, i pozniej wyliczam nowe stezenie kazdego dzielac liczbe moli kazdej substancji przez cala objetosc czyli 250cm3 to samo z drugim i otrzymane stezenie kazdej substancji dziele przez dwa i pozniej mnoze oba otrzymane ztezenia i wychodzi, tak?
zapomniałaś zamienić cm3 na dm3.i nie dzielisz pzrez 2.
w 1 zadaniu ( gdzie były równe objętości) dzieli sie przez dwa ponieważ po zmieszaniu tych roztworów liczba moli była taka sama ale objętość się zwiększała dwu krotnie
Cm=n/2V z tego wynika ze nowe Cm po zmieszaniu będzie dwa razy mniejsze (dlatego przez 2)
i później wiemy ze obie sole są mocnymi elektrolitami to dysocjują całkowicie wiec
[CaCl2]=[Ca2+]=[Cl-]2 druga sol tak samo. Chcac sie dowiedziec czy osad sie wytraci czy nie, to piszemy reakcje dysocjacji tej soli i wzor na iloczyn rozpuszczalonsci tej soli który wyglądać będzie tak Ir=[Ca2+][CO3 2-]. Mając stężenia jonów Ca2+ i jonów wapniowych można obliczyć iloczyn rozpuszczalności, później porównać z iloczynem z tablic, jeżeli będzie = to roztwór nasycony, jeżeli ten z tablic będzie większy to roztwór nienasycony a jak mniejszy to wytraci się osad.

mam nadzieje ze pomogłem trochę i ze mnie zrozumiałaś:)
pozdrawiam

[ Dodano: Pon Gru 15, 2008 12:09 ]
malllwi&#x15Bka pisze:aha, mam jeszcze jedno pytanie, otóż natknelam sie na takie zadanie:Oblicz stezenie jonow baru w nasyconym roztworze chromianu(VI) baru.Iloczyn rozpuszczalności to:3,0 * 10^-10, no i wedlug mnie powinno byc polowa z tego, jesli rozrysujemy rownanie reakcji, czyli powinno byc:1,5 * 10^-5, a w odpowiedziach jest, że 1,73 *10^-5.Wiec skad taka nieregularna liczba?
dlaczego przez dwa(znowu ):P?
wzor na iloczyn jest Ir=[Ba2+][CrO4 2-] gdzie [Ba2+]=[CrO4 2-]=x
wiec wychodzi na to ze Ir=x2 (kwadrat) czyli x=[Ba2+]= pierwiastek z Ir

pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości