Inżynieria hodowli zwierzat i roślin

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
Borekk
Posty: 1
Rejestracja: 19 lis 2008, o 17:51

Inżynieria hodowli zwierzat i roślin

Post autor: Borekk »

Witam Serdecznie Prosil bym bardzo o pomoc Pilnie potrzebna ale poniewaz ze jestem zielony z biologi to pisze to na forum przepraszam ejsli nie ten dzial ale nie wiem gdzie to napisac prosil bym o jakis referat na temat:
TO jest 1 i drugi dosc krotki:
Wykorzystanie inżyneri w hodowli roślin

Przyklady w inzyneri Hodowli Zwierzat


Bardzo bede wdzcieczny
Ostatnio zmieniony 19 lis 2008, o 18:44 przez Borekk, łącznie zmieniany 1 raz.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Inżynieria hodowli zwierzat i roślin

Post autor: Jakusz »

Borekk pisze:Wykorzystanie inżyneri w hodowli roślin

Przyklady w inzyneri Hodowli Zwierzat
Ale o jaką inżynierię ci chodzi? O maszyny rolnicze, czy narzędzia molekularne?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Inżynieria hodowli zwierzat i roślin

Post autor: malgosi35 »

Drogi Borku, studenci piszą licencjaty na ten temat zżynając z internetu.
W google wpisz: inżynieria genetyczna rolnictwo - jest bradzo dużo informacji
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: Inżynieria hodowli zwierzat i roślin

Post autor: ulala »

przczytałąm już wszystko co siędało i nie mogę zrozumieć. proszę o krókie wyjaśnienie na poziomie LO
1. na czym polega klonowanie terapeutyczne [chodzi o kolejne etapy co do czego się wszczepia, co powstaje]
2. na czym polega sekwencjonowanie DNA? chodzi o to ze enzymami restrykcyjnymi rozcina sie DNA, przeprowadza elektroforeze i okresla dlugosc kolejnych odcinkow restykcyjnych? a co wykorzystuje sie przy okreslaniu pokrewienstwa? ilosc nastepujacych po sobie identycznych nukleotydów czy moze dlugosc sekwencji niekodujacych mam z tym problem.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Inżynieria hodowli zwierzat i roślin

Post autor: Savok »

Klonowanie terapeutyczne od reprodukcyjnego rozni sie przede wszystkim celem, jaki sie chce osiagnac. W pierwszym chodzi jedynie o wyhodowanie czesci ciala genetycznie identycznej z biorca. W drugim - o odtwrzenie funkcjonalnego organizmu. POrzez to klonowanie terapeutyczne jest prostrze.

Jedno i drugie zaczyna sie tak samo. Material genetyczny dawcy wszczepia sie do niezaplodnionej kom jajowej i pobudza ja do podzialow (pradem).
Do k. terapeutycznego wystarczy nam morula, ktora latwo osiagnac, mozliwe ze z komorek wewnetrznej masy blastocysty latwiej, nie wiem. W kazdym razie komorki macierzyste w ten sposob otrzymane hoduje sie na podlozu z komorke karmiacych, najlepiej fibroblastow plodowych i w towarzystwie odpowiednich czynnikow wzrostowcyh.
Przy odpowiedniej opiece i dawce szczescia po jakims czasie wyrosnie nam rzadany organ. O ile wiem narazie udalo sie ze skora i pecherzem moczowym.

Do klonowania reprodukcyjnego bralstocyste wszczepia sie do macicy matki zastepczej i ma sie nadzieje na zarodek. Jak narazie to sie jeszcze nikomu nie udalo. Doszlismy najdalej do blastocysty.

Do sekwencjonowania sluza 2 metody: chemiczna i enzymatyczna. Chemicznej sie juz praktycznie nie uzywa. Mam wrazenie, ze piszesz o tej pierwszej. Bardzo z grubsza, DNA jest znakowane radiokatywnym fosforanem poprzez wydluzanie przez fragment Klenowa polimerazy III (dodaje tylko kilka nukleotydow na koncu nici). Pozniej toto wkleja sie w palzmid tnie restrktazami i rozdziela na zelu.
Nigdy nie rozumialem tej metody do konca i nikt juz jej nie uzywa.

Obecnie stosujemy metode sangera polegajaca na powielaniu matrycowego DNA metoda PCR z ta roznica, ze stosuje sie 4 probowki gdzie do kazdej oprocz standardowego zestawu nukleotydow dodaje sie po jednym rodzaju znakowanego nukleotydu znacznikiem fluorescencyjnym, a w przypadku metoda automatycznych mozna to robic w 1 probowce.
W kazydm razie znaczacy znakowane nukleotydy przylaczaja sie statystycznie zamiast normalnych. Gdy to sie stanie, ten lancuch nie jest juz wydluzany. W ten sposob powstaje szereg fragmentow DNA, kazdy reprezentujacy dlugosc odpowiednia dla kazdego nukleotydu w sekwencji (wiem, ze to nie jasne, ale to trzebaby pokazac).

W ten sposob otrzymane fragmenty rozwija sie na zelu i analizuje. Prazki ukladaja sie wzgledem dlugosci fragmentu, a przez to, ze na oncu kazdego znajduje sie znakowany nukleotyd, wiemy jaki jest koniec sekwencji. W ten sposob czytajac sekwencjeod konca mozemy poznac jej zapis.

Podstawowa roznica jest taka, ze w metodzie Maxama i Gilberta wykrzystuje sie oryginalna nic do jej degradacji i oznakowania co odpadlo od konca, a metoda Sangera wykorzystuje nowosyntetyzowane enzymatycznie kopie oryginalnej sekwenji i bada co sie przylaczylo jako ostatnie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość