dwa doswiadczenia

Forum chemiczne dla osób chcących podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie badań chemicznych
brucelolscot
Posty: 183
Rejestracja: 4 gru 2008, o 14:52

dwa doswiadczenia

Post autor: brucelolscot »

Hej! mam problem z dwoma zadaniami. Tak średnio wiem jak się za nie zabrać prosił bym o jakąś radewskazówkę. oto te zadania:
1.Opisz słowami lub za pomocą rysunku doświadczenie potwierdzające charakter utleniający jonów żelaza( III),
2.Zaprojektuj doświadczenie pozwalające porównać aktywność siarczanów (VI) i azotanów (V)
w reakcjach utlenienia i redukcji.

Pozdrawiam
ja_sama
Posty: 53
Rejestracja: 25 gru 2008, o 19:35

Re: dwa doswiadczenia

Post autor: ja_sama »

Jeśli chodzi o zadanie pierwsze, to proponuję do roztworu zawierającego kationy żelaza III (najlepiej chlorku żelaza III) dodać np. metalicznego glinu. Żelazo jako utleniacz przereaguje (przeprowadzi glin na trzeci stopień utlenienia) i ulegnie redukcji. Roztwór zmieni barwę (początkowo był żółto-pomarańczowy) na jasno zieloną (z żelazem na II stopniu utlenienia) lub całkowicie sie odbarwi i wytrąci się metaliczne żelazo.

P. S. Orłem z chemii nie jestem, więc podejdź do mojego pomysłu z dystansem
Awatar użytkownika
ulala
Posty: 1673
Rejestracja: 17 gru 2006, o 18:29

Re: dwa doswiadczenia

Post autor: ulala »

ja bym zaczela od spr w tabeli potencjalow dla jakiego matalu jony żelaza III moge się zredukować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości