uprawnienia diagnosty

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
Bart
Posty: 31
Rejestracja: 25 sty 2007, o 14:45

uprawnienia diagnosty

Post autor: Bart »

witam

Mam taki szalony pomysł, żeby w trakcie studiów doktoranckich zrobić sobie studia podyplomowe z Analityki Medycznej. Zastanawiam się tylko, czy:

- jeśli nie będę pracował w zawodzie np. przez 10 albo 15 lat to nie stracę uprawnień?
- czy diagnosta, który nie jest magistrem analityki, tylko innego kierunku (w moim przypadku biologii oraz rybactwa śródlądowego) może być kierownikiem laboratorium diagnostycznego?
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: Biochejter »

Bart pisze:- jeśli nie będę pracował w zawodzie np. przez 10 albo 15 lat to nie stracę uprawnień?
Wygląda to tak:
Art. 14. Diagnosta laboratoryjny, który nieprzerwanie nie wykonywał czynności diagnostyki laboratoryjnej przez okres dłuższy niż 5 lat, a zamierza podjąć ich wykonywanie, ma obowiązek zawiadomienia o tym Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych i odbycia przeszkolenia. Tryb i zakres przeszkolenia ustala Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych.
Bart pisze:- czy diagnosta, który nie jest magistrem analityki, tylko innego kierunku (w moim przypadku biologii oraz rybactwa śródlądowego) może być kierownikiem laboratorium diagnostycznego?
§ 6. Kierownikiem laboratorium jest osoba, która posiada tytuł specjalisty zgodny z profilem laboratorium.
Tak więc możesz być kierownikiem, po ukończeniu specjalizacji z danej dziedziny.
Bart
Posty: 31
Rejestracja: 25 sty 2007, o 14:45

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: Bart »

hehe nieźle to jest nakombinowane, ale taka już uroda wszelakiej biurokracji

dzięki za szybką i trafną odpowiedź!
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: Padre Morf »

hehe nieźle to jest nakombinowane, ale taka już uroda wszelakiej biurokracji
wszystkie medyczne zawody regulowane tak mają
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: Biochejter »

Bart pisze: dzięki za szybką i trafną odpowiedź!
Ni mo zo co
Morfeusz pisze:
hehe nieźle to jest nakombinowane, ale taka już uroda wszelakiej biurokracji
wszystkie medyczne zawody regulowane tak mają
Taki ich urok
Bart
Posty: 31
Rejestracja: 25 sty 2007, o 14:45

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: Bart »

Jeszcze nad jednym się zastanawiam - dlaczego te studia podyplomowe są tak drogie (tam, gdzie sprawdzałem 14 000 i 16 000 zł)? Czy powodem jest tylko to, że dają konkretne uprawnienia?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: Padre Morf »

Bart pisze:Jeszcze nad jednym się zastanawiam - dlaczego te studia podyplomowe są tak drogie (tam, gdzie sprawdzałem 14 000 i 16 000 zł)?
Można je zrobić za połowę tego. Kiedyś nawet za mniej (dopóki uczelnie nie zaczęły na chętnych kabzy zbijać). Podyplomówka ma określony program - w skład bloku ogólnego wchodzą np. anatomia, fizjologia, histologia itd.

Jeśli ktoś miał np. anatomie na studiach to istniała możliwość przepisania oceny. Lekarze (było nas trochę - jakoś nadal się garną do diagnostyki) mogli liczyć na zaliczenie całego bloku ogólnego (czyli już odpada 300h) i kilku przedmiotów z bloku zawodowego. Czas studiów znacznie się skracał a i koszta szły w dół.

Nie wiem czy wszystkie uczelnie tak mają - np. w Bydgoszczy koszta były płynne. Zajrzyj do nich na stronę - wynika z niej, że najniższa opłata za semestr to 2600zł.
Bart pisze:Czy powodem jest tylko to, że dają konkretne uprawnienia?
Dla uczelni to łatwy sposób na kabzę.
Mimo to uważam, że te studia są potrzebne. Ot choćby po to, żeby zaliczyć teorię i liznąć nieco praktyki.

[ Dodano: Pią Lis 14, 2008 07:25 ]
Praktyki nauczysz się potem w laboratorium. Od starszych i bardziej doświadczonych (to naturalny bieg rzeczy). Praktyka to nie wszystko. W czasie mojej pracy w labie widziałem osoby, które co prawda umiały np. oznaczyć dany parametr ale nie zawsze wiedziały co oznaczają (co dany enzym robi, jaką reakcję katalizuje, jakie ma znaczenie) i po co. Zdarzało się, że pracownik otrzymywał totalnie irracjonalny wynik (np. 100 razy przekraczający normę, bo coś tam źle się oznaczyło) i nie widział w nim żadnego błędu.

Bardziej skomplikowane analizy i tak wymagają specjalizacji i sporego doświadczenia. Owszem mogę z koleżanką obejrzeć preparat szpiku i teoretycznie wiem jakich komórek mam szukać (jak wyglądają itd) ale to czy je znajdę to inna historia - raz uda się znaleźć a drugim razem już nie. Dla naszej kierowniczki, która pracuje w labie wieki, ma odpowiednią specjalizację i obejrzała już tysiąceszpików nie stanowi to najmniejszego problemu.

No i specjalizacje będą stały przed Tobą otworem Jak mi się lekarzowanie znudzi to może sobie jakąś zrobie
Bart
Posty: 31
Rejestracja: 25 sty 2007, o 14:45

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: Bart »

Czy jeśli mgr biologii ukończy studia podyplomowe z Analityki Medycznej, to uzyska automatycznie tytuł diagnosty? Czy musi odbyć jakiś staż? (Od razu mówię, że w moim przypadku staże nie wchodzą raczej w grę, bo podyplomówkę chcę zrobić w trakcie studiów doktoranckich - dziennych - a więc nie będę miał czasu na pracę w labie medycznym)
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: Padre Morf »

Bart pisze:Czy jeśli mgr biologii ukończy studia podyplomowe z Analityki Medycznej, to uzyska automatycznie tytuł diagnosty?
musisz złożyć papiery w KIDL, uzyskać wpis na listę diagnostów laboratoryjnych i prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego (płatne 100zł).
Bart pisze:Czy musi odbyć jakiś staż?
Nie. W czasie podyplomówki są tylko praktyki wakacyjne (miesiąc - 120h).
EdyŚka*

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: EdyŚka* »

Witam
A jakie możliwości daje ukończenie studiów podyplomowych z Laboratoryjnej Genetyki Medycznej?
Pozdrawiam
Z góry wdzięczna
EdyŚka*
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: uprawnienia diagnosty

Post autor: Padre Morf »

Można być kierownikiem laboratorium genetycznego. No i ewentualnie biegłym w takich sprawach w sądzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości