Krzyżowanie muszek

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
czarnulkamg
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2008, o 14:28

Re: Krzyżowanie muszek

Post autor: czarnulkamg »

Potrzebuję krzyżówki

Skrzyżowano Samicę typu dzikiego z samcem cnvg
W pokoleniu wyszły osobniki o fenotypie dzikim mam skrzyżować samicę z tego pokolenia z samcem cnvg


wyszło mi dla samic
32246
dla samców
44547

ogółem rozszczepienie fenotypowe
6:68:7:13

Proszę o pomoc w ustaleniu tej krzyżówki. Wiem, że wyszło mi za dużo rekombinantów dostałam podpowiedź że o połowę
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżowanie muszek

Post autor: malgosi35 »

to są cechy sprzężone ze sobą lecz nie są sprzężone z płcią.
Powinnaś uzyskać osobniki dzikie (++) i cnvg w równych (większych ilościach) np 31:34 i osobniki rekombinacyjne w dość małych ilościach(geny blisko siebie) : +cn i +vg, np.4:5

więc Twój prawidłowy stosunek (wymyślony przezemnie) powinien wyglądać np. tak: 31:34:4:5

6:68:7:13 liczba 68 powinna mieć zblizonego do siebie odpowiednika a u ciebie nawjyższa to 13. musiałaś coś żle policzyć, żle rozpoznać.
Rudzik
Posty: 1
Rejestracja: 11 sty 2009, o 11:03

Re: Krzyżowanie muszek

Post autor: Rudzik »

Witam,
na laboratorium z genetyki krzyżowaliśmy muszki - samiec we a samica cn. Niestety nie mogę sobie poradzić z rozpisaniem krzyżówki. Byłabym wdzięczna o pomoc.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Krzyżowanie muszek

Post autor: Jakusz »

A w czym problem? Wiesz na jakich chromosomach leżą te geny?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Krzyżowanie muszek

Post autor: malgosi35 »

może codziło ci o w^e - oczy różowopomarańczowe - 1 chromosom, allel wielokrotny ganu w recesywny
cn - oczy świetlistoczrwone - 2 chromosom, dominujący w stosunku do w
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości