krzyżowka hodowli muszek

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
tajgerzyca
Posty: 8
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:59

krzyżowka hodowli muszek

Post autor: tajgerzyca »

Mam problem z rozpisaniem krzyzowki cinnabar (samice) + vermillion (samce). W hodowli otrzymalam cinnabar 178 sztuk (samice 88, samce 90) oraz 211 vermilion (samice 119, samce 92). Podejrzewam, ze moj blad polegal na braku rozroznienia vermilion od dzikich much.
Prosze o pomoc w rozpisaniu CALEJ krzyzowki dla tej mutacji, gdyz potrafie ja wykonac jedynie do F1. Oraz prosze o okreslenie prawidlowego stosunku liczbowego (z fenotypowym i genotypowym rowniez). (zalezy mi rowniez na komentarzu, dlaczego tak a nie inaczej)


Dodaję probe mojej pracy: samica x samiec . Rodzice:
cn``+``+``v
- x - -
`- -,
cn``+``+

F!:
cn + `` cn +
- - x - -
- - ` - -,
+ ` v `` +


` = kreseczki na gorze pelnia funkcje techniczna, normalnie nie sa zawarte
-, = sprzezeie z plcia


po moich probach stosunek liczbowy wyszedl mi 13:5:6 (dzikie:cn:v) przy zalozeniu, ze cn + v = v
a dla zalozenia, ze cecha cn + v daje fenotypowo cn to 13:7:4

Doatkowo wiem, ze v jest sprzezony z plcia, a cn nie, dlatego stwierdzam, ze jest to kryzowka jednogenowa.


Prosze o pomoc i dziekuje.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: krzyżowka hodowli muszek

Post autor: malgosi35 »

Co krzyżowałaś:
krzyzowki cinnabar (samice) + vermillion (samce) homozygoty czy heterozygoty.
Otrzymywałaś F1 i F2. Co otrzymałaś w F1, a co w F2

[ Dodano: Sro Lut 04, 2009 23:38 ]
vermillion- sprzężone z X
cn nezlaeżne
Oba geny biorą udział w produkcji brązowych barwników. Jest to szlak metaboliczny.
Pierwsza w szlaku pojawia się mutacja v. Jeśli jest XvXv lub XvY to szlak zostaje zatrzymany i nawet jeśli jest cncn czy ++ (dla cn) to nie ujawnia się). Jest to więc epistaza recesywna, gdzie mutacja v jest epistatyczna w stosunku do cn.

cncn X+X+ * ++ XvY

F1

.cn X+
+Xv+cn X+Xvdzika samica( bo jest X+ i potem + więc szlak idzie dalej)
+Y +cn X+Y dziki samiec

F2 (+cn X+Xv * +cn X+Y )

cnX+.cnXv.+X+.+Xv
+X+dzika.dzika.dzika.dzika
cnX+.cn.cn.dzika.dzika
+Y.dzika.v.dzikav
cnYcn.v.dzeka.v

Czyli rozszczeonienie 9:3:4 (dzika:cn:v)

[ Dodano: Czw Lut 05, 2009 00:09 ]
samice 6:2 (dzika:cn)
samce 3:1:4 (dzika:cn:v)
tajgerzyca
Posty: 8
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:59

Re: krzyżowka hodowli muszek

Post autor: tajgerzyca »

F1 nie zliczalam, bo nie kazano. (co by nie zabic ich przypadkiem chloroformem.). Podejrzewam, ze z zalozenia to byly linie czyste (cn x v), ale, ze tworzone przez studentow, to tak naprawde nie wiadomo czego mozna sie spodziewac
Dziękuję za pomoc i wyjasnienie mechanizmu. Bardzo mi pomoglas.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości