Zadanie z rurką - zanurzanie w rtęci

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
_Paulina_
Posty: 13
Rejestracja: 24 sty 2009, o 17:47

Zadanie z rurką - zanurzanie w rtęci

Post autor: _Paulina_ »

Zadanie jest takie:
Rurkę szklaną o długości l=0,6 m zanurzono pionowo w naczyniu z rtęcią do głębokości h1=0,2 m. Po zatkaniu górnego otworu rurki i wyjęciu jej z rtęci okazało się, że w rurce pozostał słupek rtęci o wysokości h2=0,12 m. Oblicz ciśnienie zewnętrzne. Gęstość rtęci ro=13,6 * 10^3 kg/m3.

Odpowiedź podana w książce: p=979,2 hPa

Czy ktoś podjąłby się wytłumaczenia, jak to zrobić? Wychodzi mi cały czas, że bez danej gęstości powietrza nie da się uzyskać odpowiedzi.
Byłabym bardzo wdzięczna za pomoc.
paulina212
Posty: 13
Rejestracja: 24 sty 2009, o 16:08

Re: Zadanie z rurką - zanurzanie w rtęci

Post autor: paulina212 »

gęstość powietrza możesz obliczyć sama, wiedząc, że zawiera w uproszczeniu 79% azotu i 21% tlenu oraz masy ich molowe. spróbuj obliczyć i podstawić i sprawdź, czy wychodzi.
_Paulina_
Posty: 13
Rejestracja: 24 sty 2009, o 17:47

Re: Zadanie z rurką - zanurzanie w rtęci

Post autor: _Paulina_ »

Dzięki za podpowiedź - faktycznie, o tym nie pomyślałam. Zaraz spróbuję zrobić.
Ale wydaje mi się, że musi być jeszcze jakieś inne rozwiązanie - to zadanie było w książce w dziale TERMODYNAMIKA. Robiliśmy podobne, zakładając, że rtęć działa jak tłok w pojemniku z gazem, ale jak na złość nie mam teraz tego zeszytu .

EDIT:
Tak sobie pomyślałam, że skoro podana jest gęstość rtęci, to pewnie gdyby była potrzebna gęstość powietrza, też by ją podali w treści zadania.
paulina212
Posty: 13
Rejestracja: 24 sty 2009, o 16:08

Re: Zadanie z rurką - zanurzanie w rtęci

Post autor: paulina212 »

można by wykorzystać zależność, że praca to zmiana energiixsuma ciśnień, ale to nic nie da, bo nie znasz zmainy temperatury.
_Paulina_
Posty: 13
Rejestracja: 24 sty 2009, o 17:47

Re: Zadanie z rurką - zanurzanie w rtęci

Post autor: _Paulina_ »

paulina212 pisze:praca to zmiana energiixsuma ciśnień
Jak wyprowadzić taki wzór.?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości