Bilans oddychania tlenowego (ostatnie starcie)

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Bilans oddychania tlenowego (ostatnie starcie)

Post autor: armistice »

Hello ! Mam pytanie ktore juz bylo przynajmniej pare razy poruszane na tym forum lecz do konca nie jest mi jasne(i chyba innym tez)

A wiec czytalem pewien temat o bilansie oddychania tlenowego i Kamill bodajze napisal ze konwencja przewiduje 38 cz ATP z jednego mola glukozy. Natomiast w podręczniku PWNu wyliczony jest bilans ale w róznych przypadkach np. 32 cz ATP (nie wiem jakim cudem, chyba przyjeli przelicznik NADPH 2.5ATP , FADH2 1,5ATP) albo piszą ze wychodzi wkoncu 30 cz. ATP z wliczonymi kosztami transportu NADH pochodzacego z glikolizy

Tak samo z przelicznikiem NADH I FADH2 nie wiem totalnie na forum czytam ze 1 NADH tworzy 3 cz ATP i 1 FADH2 2 cz. ATP. Czytam PWN a tam mi piszą NADH2.5 i FADH2-1,5.

Jestem zflustrowany tą sprawą i prosze o pomoc w wyjasnieniu (ostatecznym). Chodzi mi tu tylko i wyłącznie podanie informacji jakie wymagaja na maturze Zeby to co wpisze na maturze było wg. klucza.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Bilans oddychania tlenowego (ostatnie starcie)

Post autor: Astacus »

Według niektórych autorów, z utleniania jednej cząsteczki glukozy może powstać aż 36 do 38 cząsteczek ATP. Taki bilans nie uwzględnia jednak kosztów energetycznych transportu ATP, wymiennie z ADP i Pi przez wewnetrzną błonę mitochondrialną
Tak PWN wyjaśnia swoje wyliczenia. A na maturze raczej uznaja bilans w którym z utlenienia 1 mola glukozy powstaje 38 moli ATP.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Bilans oddychania tlenowego (ostatnie starcie)

Post autor: armistice »

A wczesniej jak było.? Przeczytaj wczesniej i prosze nie wyrywac z kontekstu Chodzi mi o to jak mam napisac na maturze, jak jest to uzgodnione czy bilans ma uwzgledniac koszty transportu ?

Ludzie prostszego pytania nie moge zadac. a skoro jestem na forum biologicznym to znaczy ze to pytanie jest tym badziej proste/

Chce napisac na maturze odpowiednią wartosc i mam problem!:

1. jaki wkoncu jest przelicznik NADH I FADH2 ile tworza cz. ATP w łancuchu oddechowym

2. jaki przyjmuje sie bilans energetyczny ATP oddychania tlenowego w wymaganiach maturalnych

I prosze tylko podajcie mi pewną informacje zeby to nie bylopewnie uznają". Przesiedzialem jakies 2 dni nad calym oddychaniem tlenowym i doszedlem do tego własnie zaciecia a niechcialbym zeby to wszystko poszlo na marne.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: Bilans oddychania tlenowego (ostatnie starcie)

Post autor: Astacus »

No to Ci napisałem. to jest jedyne co powinno Cie interesować, bo na maturze nikt ci nie będzie kazał podawać z pamięci ile cząsteczek FADH2 powstaje w cyklu Krebsa. Chyba szczytem trudności w pytaniu jakie może sie pojawić to wypisać substraty i produkty, ale na pewno będzie schemat.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Bilans oddychania tlenowego (ostatnie starcie)

Post autor: Medycyna Lwów »

armistice pisze:1. jaki wkoncu jest przelicznik NADH I FADH2 ile tworza cz. ATP w łancuchu oddechowym
FADH2 = 2 ATP, NADH + H+ = 3 ATP. PO policzeniu wszytskiego (glikoliza+cykl Krebsa+ łańcuch oddechowy) daje netto 38 ATP/1mol glukozy. Tak się przyjmuje w Polsce, mimo że w rzeczywistości powstaje kilka moli ATP mniej (wcale dakładnie nie wiadomo ile).
Astacus pisze:Według niektórych autorów, z utleniania jednej cząsteczki glukozy może powstać aż 36 do 38 cząsteczek ATP. Taki bilans nie uwzględnia jednak kosztów energetycznych transportu ATP, wymiennie z ADP i Pi przez wewnetrzną błonę mitochondrialną
akurat tu nie chodzi o antyport ADP/ATP bo to transport bierny a o czółenko glicerolo-3-fosforanowe i transport nieprzepuszczalnego NADH powstałego w glikolizie do mitochondrium. Chodzi o to że enzym dehydrogeneza glicerolo-3-P jest związana w cytozolu z NADH a w mitochondrium z FADH2, dlatego powstaje mniej ATP najogólniej mówiąc. Do tego dochodzą tzw. koszty własne łańcucha ciężkie do obliczenia.
armistice
Posty: 309
Rejestracja: 10 lut 2009, o 10:36

Re: Bilans oddychania tlenowego (ostatnie starcie)

Post autor: armistice »

Rozumiem.

Wnioskując na podstawie PWNu i po czesci z wikipedii (z uwzglednieniem kosztów transportu):
1 cz NADH powoduje przemieszczenie 10 protonów do przestrzeni miedzybłonowej. Syntaza ATP potrzebuje 3 elketronów do utworzenia 1 cz. ATP. A wyprowadzenie ATP z mitochondrium razem z wprowadzeniem ADP + Pi kosztuje 1 proton. A wiec na wytworzenie 1 cz. ATP potrzeba 4 protony.
Czyli 1 cz. NADH jest w stanie wytworzyc 2,5 ATP 10:4=2,5
A sprawa FADH2 jest taka, ze przechodzi tylko przez dwie pompy protonowe wiec produkuje mniej elektronów wiec jest w stanie wytworzyc 1,5 ATP.

10 NADH * 2,5 =25 ATP
2 FADH2 * 1,5 = 3 ATP = 32 cz. ATP (z uwzglednieniem transportu)
4 ATP

Wnioskujac na postawie Kamilla i tez innych zródeł :
Koszty energetyczne przeniesienia ATP z mitochondrium są pomijane co daje współczynnik NADH =3 ATP FADH2 =2ATP. Co prowadzi do wyliczeń:

10 NADH * 3 = 30 ATP
2 FADH2 * 2 = 4 ATP = 38 cz. ATP (bez uwzgledniania transportu)
4 ATP

Teraz nasuwa mi sie myśl ze transport ATP z mitochondrium nie powinien byc wliczany w ten bilans ponieważ to juz jest inna bajka Tu chodzi o bilans oddychania tlenowego czyli o zyski i straty podczas tworzenia ATP a transport ATP juz jest oddzielnym procesem,ale jednak korzystającym z energii NADPH i FADH2

Dalej nie wiem np. czego w ksiazce operonu piszą o 36cz. ATP/1 mol glukozy. Ktos mnie uswiadomi gdzie jeszcze te 2 ATP mogą pójsc ?

[ Dodano: Sro Lut 11, 2009 00:22 ]
Np. nauczycielka w szkole tez mówi ze 36 ATP i nawet tego nie tlumaczy zbytnio tylko tak ma być Czekam i czekam na odpowiedz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości