zadania ze sprzezenia

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
tajgerzyca
Posty: 8
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:59

zadania ze sprzezenia

Post autor: tajgerzyca »

1) na kolokwium mialam zadanie, w ktorym trzeba bylo napisac genotyp mezczyzny o jasnych oczach, daltonisty, nie łysiejacego, oraz podac przyklady (genetypow) rodzicow takiego osobnika. Zapisalam to w nastepujacy sposob: (propozycja dla jednego z rodzicow)
aa Dł
- -
- -,
aa

aa- oznacza jasne oczy (AA ciemne)
D- dobre widzenie (d - daltonizm)
ł - łysienie
Wiem, ze to jest źle.
Obok widniala poprawna odpowiedz (nie przekreslona), ale babke ten zapis zdenerwowal i chciala abym wskazala jej błąd kardynalny (?!). Wymienilam pare propozycji, jednak zadna jej nie usadysfakcjonowała. Babka odmówiła mi udzielenia - jej zdaniem - dobrej odpowiedzi.
Prosze o wypisanie wszystkich błędów kardynalnych w tym zapisie.



Drugie zadanie:
Nie pamietam calej tresci. Aczkolwiek w zadaniu trzeba bylo okreslic stosunek liczbowy.
Skrzyzowano kure i koguta (niepasiasy,prosty)
g- prosty grzebien
G - groszkowy
P - pasiastosc
p - niepasiastosc
P G x p g
= = . -, =
P G . . . g
w F1:
P G x P G
= = . -, =
p g . . . g

Kropki sa w celu wyrownania.
Prosze o okreslenie prawidlowego stosunku genotypowego i fenotypowego dla F2. (przydadzą sie wszelkie pomocne wyjasnienia)
Za wszelka pomoc mocno dziekuje.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: malgosi35 »

aa Dł
- -
- -,
aa

Nie rozumiem zapisu który stosujesz!
Twój osobnik ma 4 allele na kolor oczu ? a
Daltonizm jest sprzęzony z łysieniem? i nie mają alleli na drugim chromosomie?

[ Dodano: Wto Lut 17, 2009 20:30 ]
Skrzyzowano kure i koguta (niepasiasy,prosty)
jaka była kura?
tajgerzyca
Posty: 8
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:59

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: tajgerzyca »

kura jest groszkowa, pasiasta (odwotnie do koguta).

jesli chodzi o zapis z 1) to babka nas uczyla aby umieszczac allele na podwojnej kresce,jak w zalaczniku
Załączniki
genetyka.doc
zapis
(206 KiB) Pobrany 121 razy
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: malgosi35 »

aa Dł
- -
- -,
aa
czyli tak jak napisałam: Twoje kardynalne błędy:
1.Twój osobnik ma 4 allele na kolor oczu ? a
2.Daltonizm nie jest jest sprzęzony z łysieniem ,
3.D-to normalne widzenie a twój jest przecież daltonostą.
4.Jeśli piszesz że ł to łysienie a twój nie łysieje to czemu ma ł a nie Ł
1) na kolokwium mialam zadanie, w ktorym trzeba bylo napisac genotyp mezczyzny o jasnych oczach, daltonisty, nie łysiejacego, oraz podac przyklady (genetypow) rodzicow takiego osobnika.
Jeśli ł to łysienie , a d-to daltonizm to:
a//a XdY Ł//Ł lub stosując twój zapis

ad.Ł
- - -
- - -
a.Ł

[ Dodano: Sro Lut 18, 2009 00:40 ]
g- prosty grzebien
G - groszkowy
P - pasiastosc
p - niepasiastosc
on pasiasty, prosty
ona-groszkowy, niepasiaty
pasiastość to cecha sprzężona z płcią. U kur ona jest XY a on XX

on- XPXPgg lub XPXpgg
ona - XpYGG lub XpYGg
tajgerzyca
Posty: 8
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:59

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: tajgerzyca »

oj, przepraszam cos pomylilam z kurkami. samiec jest groszkowy, pasiasty a samica prosta niepasiasta. (rozpisalam to w zalaczniku) Stosunek wychodzi mi 9:3:4 lub 9:3:3:1. Tylko, ze nie wiem, czy u ktoregos z rodzicow nie bedzie zachodzic crossing-over. (sugeruje sie tym, ze u muszek, u samcow nie zachodzi c.o. .)

Dziekuje, za wypisanie bledow. Teraz wiem, co przegapilam
Załączniki
Jak to rozpisac w tabelce dla F2.doc
(29 KiB) Pobrany 68 razy
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: malgosi35 »

Strasznie mieszasz.

Tu nie ma crossing-over bo to nie są cechy sprzężone.
W twoim rozwiązaniu masz chów siostrzany, to nie jest ok ale jeśli tak było w zadaniu to tabelkę F2 masz dobrze. Teraz ją wypełnij.
9:3:4 ci nie wyjdzie bo to nie jest epistaza.
tajgerzyca
Posty: 8
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:59

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: tajgerzyca »

Malgosiu, czyli mam rozumiec, ze dla cech sprzezonych z plcia stosunek bedzie 9:3:3:1 ale bedzie to nadal segregacja niezgodna z II prawem mendla?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: malgosi35 »

tajgerzyca pisze:ze dla cech sprzezonych z plcia stosunek bedzie 9:3:3:1 (mendlowski), a dla sprzezen autosomalnych doszukujemy sie crossing-over?
Pisałam to już Cechy sprzężone z płcią to nie są cechy sprzężone. Nazwa jest niestety bardzo myląca. Płeć to nie jest cecha której gen ma swoje locus na X, czy na Y. To zespół różnych cech leżących na róznych chromosomach.

Cechę sprzeżoną z płcią i inną cechę traktujemy jak każdą inną cechę dziedziczącą się zgodnie z II prawem mendla (Uwzględniamy tlko dodatkowo segregację na płeć)
W zadaniu masz dwie cechy niezależne więc stosunek jest typowo mendlowski 9:3:3:1.


Jeśli mamy dwie cechy sprzężone z płcią ( obie na X, np. hemofilia i daltonizm) to je traktujemy jak cechy sprzężone ze sobą i między nimi zachodzi crossing-over. To jaest taka sama sytuacja ja sprzężenie dwóch genów na autosomach.

Nie iwem czy napisałam jasno. Jeśli nie to pytaj dalej.
tajgerzyca
Posty: 8
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:59

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: tajgerzyca »

hmm, zaczynam rozumiec. Namieszala mi ksiazka, w ktorej w rozdziale o dziedziczeniu cech sprzezonych z plcia autor pisal (patrz zalacznik) o samych genach sprzezonych. Moj brak wiedzy zrobil swoje.
Zapytam tylko jeszcze o łysienie. Czy istnieje jakis wypadek gdy ta cecha moze byc sprzezona? (pytam zgodnie z wypowiedziaJeśli mamy dwie cechy sprzężone z płcią ( obie na X, np. hemofilia i daltonizm) to je traktujemy jak cechy sprzężone ze sobą i między nimi zachodzi crossing-over. To jaest taka sama sytuacja ja sprzężenie dwóch genów na autosomach.) Czy moze moje pytanie jest bez sensu, bo mowi sie, ze jest to cecha tylko zwiazana z plcia?
Załączniki
genetyka.doc
dla zainteresowanych...
(1.36 MiB) Pobrany 86 razy
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: malgosi35 »

Łysienie jest cechą związaną z płcią, czyli jego allele mają locus na jednym z autosomów, ale ich ekspresja zależy od (głównie) hormonów danej płci.
załącznik:
Tam jest opis doświadczenia Morgana, a on odkrył prawie że w jednym doświadczeniu i płeć i cechy sprzężone, więc trudno to inaczej opisywać. I niestety jest to mylące.
Nie martw się jednak, nie jesteś wyjątkiem, 80% studentów na pierwszym kolokwium na pytanie o cechy sprzęzone odpowiada: cechy sprzęzone z płcią są to.
Choć już każę wpisywać w kolorowe ramki, że cechy sprzężone z płcią to nie są cechy sprzężone
tajgerzyca pisze:Zapytam tylko jeszcze o łysienie. Czy istnieje jakis wypadek gdy ta cecha moze byc sprzezona

Lysienie jest sprzężone. Nie mam ksiązki z kariotypem człoweka więc nie powiem ci z jakimi ale (statystycznie) uśredniony chromosom ma około 1500 genów (35tys genów na 23 chromosomach) więc nasz allel na łysienie może mieć około 1499 sprzężonych kolegów
tajgerzyca
Posty: 8
Rejestracja: 4 lut 2009, o 20:59

Re: zadania ze sprzezenia

Post autor: tajgerzyca »

jeszcze chcialabym dowiedziec sie, czy rozwiazalam to zadanie dobrze (patrz zalacznik).
Chodzi tu o muszki. (zadanie bylo na kole z mapowania genow).
Załączniki
genetyka2.doc
(213 KiB) Pobrany 117 razy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości