problem z zadaniem...:(

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
wafellos
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2009, o 18:10

problem z zadaniem...:(

Post autor: wafellos »

mam pytanie mianowicie Wymien 3 cechy:
a- łaczace porosty z roslinami
b- laczace porosty ze zwierzetami.bardzo prosze o pomoc.i z góry dziekuje:P

[ Dodano: Sro Lut 18, 2009 21:13 ]
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: problem z zadaniem...:(

Post autor: dermatogen »

porost=grzyb+glon
I to już chyba sam dasz radę.
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: problem z zadaniem...:(

Post autor: WojtekB »

wafellos pisze:Wymien 3 cechy:
Ja mogę wypisać po jednej:
a) łącząca porosty z roślinami - same wytwarzają sobie glukozę w procesie fotosyntezy
b) łącząca porosty z zwierzętami - zewnętrzną warstwa plechy zbudowana jest z komórek, które okrywa chitynowa ściana komórkowa
Nie wiem czy dobrze wytypowałem cechy, ale nic innego mi nie przychodzi do głowy - mam nadzieję, że chociaż pomogłem nakierować na właściwy trop
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: problem z zadaniem...:(

Post autor: dermatogen »

Ze zwierzętami jeszcze - magazynują w komórkach grzybowych tłuszcze i glikogen, nigdy skrobię (z kolei glony tak).

A chityna to chyba tylko do stawonogów pasuje (pancerze), ale ogólnie nie jest to raczej cecha komórek zwierzęcych (i tak nie mają ściany)
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: problem z zadaniem...:(

Post autor: WojtekB »

ArtMys pisze:A chityna to chyba tylko do stawonogów pasuje (pancerze), ale ogólnie nie jest to raczej cecha komórek zwierzęcych (i tak nie mają ściany)
Miałem na myśli ten wyróżnik, że grzybom (w tym porostom) bliżej pod tym względem do zwierząt (właśnie jak napisałeś chityna buduje zewnętrzny szkielet stawonogów), a u roślin ścianę buduje celuloza
wafellos
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2009, o 18:10

Re: problem z zadaniem...:(

Post autor: wafellos »

wojtas007 pisze:
ArtMys pisze:A chityna to chyba tylko do stawonogów pasuje (pancerze), ale ogólnie nie jest to raczej cecha komórek zwierzęcych (i tak nie mają ściany)
Miałem na myśli ten wyróżnik, że grzybom (w tym porostom) bliżej pod tym względem do zwierząt (właśnie jak napisałeś chityna buduje zewnętrzny szkielet stawonogów), a u roślin ścianę buduje celuloza
hmm.myśle że wojtas ma racje btw dzieki za pomoc
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: problem z zadaniem...:(

Post autor: Astacus »

wojtas007 pisze:Miałem na myśli ten wyróżnik, że grzybom (w tym porostom) bliżej pod tym względem do zwierząt (właśnie jak napisałeś chityna buduje zewnętrzny szkielet stawonogów), a u roślin ścianę buduje celuloza
Koledze chodzi o to że nie jest to typowo zwierzęca cecha i ma rację tym bardziej, że napisałeś mało poprawnie to co chciałeś nam przekazać:
wojtas007 pisze:b) łącząca porosty z zwierzętami - zewnętrzną warstwa plechy zbudowana jest z komórek, które okrywa chitynowa ściana komórkowa
A jak wiadomo komórki zwierząt nie posiadają ściany. To co napisałeś to cecha typowa tylko i wyłącznie dla grzybów. Ciężko tu znaleźć 3 cechy.
Awatar użytkownika
NanaCoupeau
Posty: 45
Rejestracja: 12 gru 2008, o 18:35

Re: problem z zadaniem...:(

Post autor: NanaCoupeau »

hmmmm.
.wg Mnie cechą łączącą porosty z roślinami jest fakt,iż rozmnażają się również poprzez zarodniki.
Jak pomyślę,jeszcze chwilkę to coś dorzucę.
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: problem z zadaniem...:(

Post autor: dermatogen »

Chodzi Ci o soredia/urwistki? To tego chyba nie można tak nazywać (zarodniki), ale niech orzeknie ktoś z większą wiedzą
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości