zadanie z dynamiki

Z gr. φύσις (przyroda) - nauka o przyrodzie w najszerszym znaczeniu tego słowa. Fizyka w szkole, fizyka na studiach. Zadania domowe z fizyki. Doświadczenia fizyczne.
Awatar użytkownika
aga_vis@vp.pl
Posty: 156
Rejestracja: 24 lip 2008, o 09:34

zadanie z dynamiki

Post autor: aga_vis@vp.pl »

rysunek wygląda mniej więcej tak - ciało o masie m2= 3 kg leży na stole jest połączone nitką z ciałem o masie m1= 1 kg, ciało to zwisa ze stołu na tej nitce. stół idealnie gładki. obliczyć przyspieszenie klocków.
odpowiedź to a = m1 x g/ m1+m2

niestety, dobrze wychodzi mi tylko mianownik, u góry ciągle jakies bzdury typu m2-m1 x g |
bardzo proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Dober
Posty: 122
Rejestracja: 26 lis 2006, o 11:25

Re: zadanie z dynamiki

Post autor: Dober »

Q1-F1=m1a
F1=m2a
dodajemy stronami
Q1=a(m1+m2)
m1g=a(m1+m2)
a=m1g/(m1+m2)
wsjo:)
Awatar użytkownika
aga_vis@vp.pl
Posty: 156
Rejestracja: 24 lip 2008, o 09:34

Re: zadanie z dynamiki

Post autor: aga_vis@vp.pl »

dzięki. a mozesz słownie wytłumaczyć mi, czemu od q1 odejmujemy f1? ja nie wiem czemu, ale robiłam odwrotnie, dlatego mi nie wychodziło.
Xoth
Posty: 95
Rejestracja: 30 lip 2008, o 21:18

Re: zadanie z dynamiki

Post autor: Xoth »

Cały układ porusza sięw dół", ze stołu, co oznacza, że klocek zwisającyciągnie ten znajdujący się na stole, czyli Q1F1, stąd siła wypadkowa Fw=Q1-F1, a nie odwrotnie.

Ehh, nie umiem tłumaczyć, dobrze, że nie mam aspiracji do bycia nauczycielem .
Awatar użytkownika
aga_vis@vp.pl
Posty: 156
Rejestracja: 24 lip 2008, o 09:34

Re: zadanie z dynamiki

Post autor: aga_vis@vp.pl »

rozumiem o co ci chodzi. ale np jest taka sytuacja - są 3 klocki, m1 ma 1kg, m2 =3 kg, m3 1/2kg. m2 lezy na stole, a na nici do niego przywiazanej zwisają ze stołu po lewej m3 a po prawej m1.
Dlaczego przyspieszenie bedzie szło od m1 do m3?
Xoth
Posty: 95
Rejestracja: 30 lip 2008, o 21:18

Re: zadanie z dynamiki

Post autor: Xoth »

Ostatnie zadania z dynamiki robiłem ze dwa lata temu więc już nie za bardzo pamiętam, ale na mój rozum jest to niemożliwe, chyba że jest jakiś haczyk, w co wątpię. Klocek m1 będzie ciągnął w dół pozostałe klocki - ruch od m3 w stronę m1 (jeśli nie ma tarcia m2 o stół). Innej opcji nie widzę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości