allele dominujące - zadanie...

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
martan17
Posty: 26
Rejestracja: 26 lut 2009, o 19:09

allele dominujące - zadanie...

Post autor: martan17 »

tabela przedstawia allele dominujące, warunkujące występowanie kilku wybranych cech człowieka.
allel dominujący allel recesywny
brązowy kolor oczu (B) niebieski kolor oczu (b)
brak piegów (A) piegowatość (a)
kciuk prosty (D) kciuk autostopowicza (d)
możliwość zwijania języka w rurkę (R) niezdolność do zwijania języka w rurkę (r)

przeczytaj opisy przestawionej poniżej sytuacji.
brązowooka piegowata kobieta, która miała kciuk autostopowicza i umiała zwijać język w rurkę miała dziecko z niebieskookim, pozbawionym piegów mężczyzną, który również miał kciuk autostopowicza i umiał zwinąć język w rurkę. Ich dziecko było niebieskookim piegusem, który nie umiał zwinąć języka w rurkę.
a) określ, jaki kciuk ma dziecko.

b) podaj genotypy wszystkich osób wymienionych w zadaniu

w sumie to ważniejszy jest dla mnie podpunkt b.
n3mo
Posty: 14
Rejestracja: 21 lut 2009, o 20:15

Re: allele dominujące - zadanie...

Post autor: n3mo »

Postaram CI pomoc ale nie bierz tego od razu, tylko niech ktos kto lepiej zna sie na genetyce sprawdzi moja odpowiedz i mnie ewt poprawi.

a) Dziecko ma kciuk autostopowicza.

b) Kobieta: BbaaddRr
Mężczyzna: bbAaddRr
Dziecko: bbaaddrr
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: allele dominujące - zadanie...

Post autor: malgosi35 »

dobrze
martan17
Posty: 26
Rejestracja: 26 lut 2009, o 19:09

Re: allele dominujące - zadanie...

Post autor: martan17 »

dlaczego akurat kobieta jest heterozygotą pod względem koloru oczu a nie mężczyzna? skąd mam to wiedzieć?

[ Dodano: Nie Mar 01, 2009 18:40 ]
i dlaczego znowu jest tak samo ze zwijaniem języka w rurkę a nie że kobieta ma RR i tak samo mężczyzna?
Awatar użytkownika
Litawor
Posty: 340
Rejestracja: 12 wrz 2008, o 12:05

Re: allele dominujące - zadanie...

Post autor: Litawor »

martan17 pisze:dlaczego akurat kobieta jest heterozygotą pod względem koloru oczu a nie mężczyzna? skąd mam to wiedzieć?
Mężczyzna ma niebieskie oczy, więc musi być homozygotą.
[ Dodano: Nie Mar 01, 2009 18:40 ]
i dlaczego znowu jest tak samo ze zwijaniem języka w rurkę a nie że kobieta ma RR i tak samo mężczyzna?
Dziecko nie umie zwijać języka w rurkę, więc jest homozygotą recesywną (rr). Musiało więc od każdego z rodziców otrzymać allel recesywny. Gdyby któreś z rodziców było homozygotą dominującą, mogłoby przekazać dziecku tylko allel dominujący (R).
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: allele dominujące - zadanie...

Post autor: malgosi35 »

Litawor pisze:dlaczego akurat kobieta jest heterozygotą pod względem koloru oczu a nie mężczyzna? skąd mam to wiedzieć?


Mężczyzna ma niebieskie oczy, więc musi być homozygotą.
A kobieta ma brązowe a jej dziecko niebieskie. Jeden gen na niebieskie dostało od mamy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości