3 krótkie zadania

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
tanoshii
Posty: 3
Rejestracja: 8 mar 2009, o 12:17

3 krótkie zadania

Post autor: tanoshii »

Zrobiłam tyle, ile umiałam. Z resztą musi mi ktoś pomóc Mogą być rozwiązania z małym wyjaśnieniem co i jak (szczególnie przy tym pierwszym), bo chciałabym się czegoś nauczyć, a nie tylko spisać gotowca.

Zadanie 1

Dopisz sekwencję nukleotydów w mRNA komplementarnych do:

CGATCGATA

Zadanie 2
Przedstaw właściwą kolejność etapów biosyntezy białka

a) przyłączenie do mRna cząsteczki tRNA z proliną, powstanie pierwszego wiązania peptydowego i przemieszczenie się rybosomu o jeden kodon
b) uwolnienie do cytoplazmy tRNA niosącego mationinę
c) połączenie rybosomu z mRNA oraz tRNA transportującym metioninę
d) rozdzielenie polipeptydu, rybosomu mRNA i tRNA
e) pojawienie się kodony terminacyjnego w miejscu akceptorowym rybosomu.

Zadanie 3
Na przykładzie porostu opisz mutualizm.


Z góry dziękuję.
Darius
Posty: 113
Rejestracja: 1 lut 2009, o 10:51

Re: 3 krótkie zadania

Post autor: Darius »

1. Na podstawie zasady komplementarności: GCUAGCUAU

2. cbaed

3. Mutualizm w przypadku porostów polega na tym, że grzyb stanowi środowisko dla glonu, pobiera wodę i sole mineralne z podłoża, chroni przed wysychaniem, glon zaś produkuje w procesie fotosyntezy związki organiczne.
tanoshii
Posty: 3
Rejestracja: 8 mar 2009, o 12:17

Re: 3 krótkie zadania

Post autor: tanoshii »

o rany jaka ja tępa jestem. Juz sobie przypomniałam na czym polega zasada komplementarności. Aż mi wstyd, że o to pytałam na forum

Dzięki wielkie za szybka odpowiedz


A, jeszcze zapomniałam o jednym:

Podane białko A jest kodowanye przez 243 triplety, a białko B- przez 234 nukleotydy.
Podaj, która cząstka białka (A czy B) będzie zbudowana z większej liczby aminokwasów. Odpowiedź uzasadnij argumentem.
meduza
Posty: 195
Rejestracja: 9 gru 2008, o 18:58

Re: 3 krótkie zadania

Post autor: meduza »

tanoshii pisze:Podane białko A jest kodowanye przez 243 triplety, a białko B- przez 234 nukleotydy.
Podaj, która cząstka białka (A czy B) będzie zbudowana z większej liczby aminokwasów. Odpowiedź uzasadnij argumentem.
Biało A bedzie zbudowane z wiekszej liczby aminokwasów, poniewaz koduje je 243 triplety, natomiast biało B jest kodowane przez 234 nukleotydy, co daje tylko 81 tripletów.

[ Dodano: Nie Mar 08, 2009 14:48 ]
triplet= jeden aminokwas
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości