identyfikacja substancji

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Atka
Posty: 24
Rejestracja: 1 maja 2008, o 20:55

Re: identyfikacja substancji

Post autor: Atka »

Tez mam podobne problemy ze zbiorami zadan, tylko ze akurat nie operonu ale innego wydawnictwa:

W celu odroznienia czterech substancji wykonano doświadczenie, ktorego wyniki umieszczono w tabeli. Na podstawie podanych wynikow podaj zawartosc probowek wiedzac ze moga zawierac glicerol, aceton, fruktoze, etanal.
mam wiec taka tablke

odczynnik uzyty do identyfikacji

a)odczynnik Tollensa

b)wodorotlenek miedzi

c)wodorotlenek miedzi
ogrzwanie
1 a)metaliczny połysk b) - c)ceglasty osad
2 a)metaliczny polysk b)szafirowy roztw. c)ceglasty osad
3 a) - b) - c)czarny osad
4 a) - b)szafirowy roztw. c)czrny osad


no i wedlug mnie 1. to etanal a 3 to aceton i to jest dobrze wedlug klucza. Natomiast 2 to wedlug nich fruktoza a z tylu wytlumaczenie ze ten ceglasty osad jest ze zredukowanej miedzi a przeciez fruktoza jest ketoza i nie ulega probie trommera 4 wedlug nich to glicerol co nawet pasuje bo nie ulega probie tollensa, a Cu(OH)2 barwi na szafirowo. Czy cos nie tak z ta fruktoza czy ja czegos nie wiem ?
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: identyfikacja substancji

Post autor: Usagi_Tsukino »

Wydaje mi się, że to jest ok (jeśli źle myślę niech mnie ktoś poprawi). Fruktoza ma zdolność tworzenia postaci enodiolowych tak samo glukoza Dzięki temu moga one przechodzić w siebie nawzajem. A istnienie wspólnych postaci enodiolowych dla tych cukrów powoduje, że fruktoza jako ketoza może ulegać utlenianiu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości