Zadania z roztworów i stężeń roztworów

Forum chemiczne dotyczące wszystkich związków chemicznych, w których nie występuje wiązanie węgiel-wodór
Fencek
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 17:15

Zadania z roztworów i stężeń roztworów

Post autor: Fencek »

Witam

Mam problem z 3 zadaniami właśnie z tego działu. Proszę o pomoc i wskazówki jak je rozkminić.

4g wapnia wrzucono do 46 cm3 wody. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.

Na pozór zadanie wydaje się banalne. Jednak coś jest nie tak skoro wychodzi mi nie taki wynik jaki być powinien. Wapń + woda daje wodorotlenek wapnia i wodór.

Oblicz, ile gramów siarczanu (VI) miedzi (II) potrzeba do sporządzenia 400g wodnego roztworu nasyconego w temperaturze 313K, jeśli rozpuszczalność w tej temperaturze wynosi 28,5g.

Rozwiązywałem to zdanie w ten sposób, że mnożyłem 28,5g razy 4, z racji tego, że rozpuszczalność określa ilość g danego zwizku rozpuszczalnego w 100 g wody. Wynik się nie zgadza. W czym robię błąd?

Do 400 cm3 roztworu wodorowęglanu sodu dodano niewielki nadmiar 2-molowego kwasu siarkowego(VI) i tak otrzymany roztwór ogrzewano tak długo, aż przestał wydzielać się bezbarwny gaz. Objętość wydzielonego gazu w przeliczeniu na warunki normalne wynosiła 2,24dm3. Oblicz początkowe stężenie molowe roztworu wodorowęglanu sodu.

Nie mam pomysłu jak zapisać rekację wodorowęglanu sodu z kwasem siarkowym. proszę o wskazówki

Pozdrawiam
Fencek
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Zadania z roztworów i stężeń roztworów

Post autor: mediatan »

ad 1
pewnie obliczyłeś że powstanie 7,4g Ca(OH)2, ale jak słusznie zauważyłeś
Fencek pisze:Wapń + woda daje wodorotlenek wapnia i wodór
w takim razie wodór opuści roztwór.
40g Ca- 2g H2
4g Ca 0,2g H2
czyli masa roztworu wyniesie 50g - 0,2g =0,48g
7,4:48*100%=15,42%

ad 2
błąd tkwi w tym że nie rozpuszczasz CuSO4 w 400g wody, ale masa wody w sumie z CuSO4 ma dać 400g.
czyli w 128,5g roztworu jest 28,5g CuSO4
w 400groztworu bedzie x
x=88,5g

ad 3
HCO3(-) + H(+) CO2 + H2O
czyli 1mol NaHCO3 daje 1mol CO2
jak nietrudno policzyć powstało 0,1 mola CO2 czyli było 0,1mola NaHCO3
0,1mola/0,4dm3=0,25mola/dm3
Fencek
Posty: 137
Rejestracja: 24 kwie 2008, o 17:15

Re: Zadania z roztworów i stężeń roztworów

Post autor: Fencek »

Piękne dzięki
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości