hormon wzrostu myszy

Specjalistyczne forum biotechnologiczne. Metody biotechnologiczne: real-time PCR, western-blot, dot-blot, barwienie, chromatografia, dializa. Zakup, stosowanie odczynników: enzymy restrykcyjne, polimerazy DNA, drabinki i markery białkowe, kwasy nukleinowe, primery do sekwencjonowania, pożywki bakteryjne... Aparatura laboratoryjna, badawcza.
SKR
Posty: 1
Rejestracja: 21 cze 2006, o 18:14

hormon wzrostu myszy

Post autor: SKR »

mam pytanie - z czego składa się hormon wzrostu myszy / szczura , jak to uzyskać i jak podawać zwierzakowi

prosze mnie nie jechać. jeśli nie wiecie to po prostu nie piszcie
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: Mawr »

z czego składa się hormon wzrostu myszy / szczura
hormon wzrosu to polipeptyd. Z czego sie słada z aminokwasów -)

[ Dodano: Sro Cze 21, 2006 20:07 ]
pl.wikipedia.org/wiki/Hormon_wzrostu
SKR

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: SKR »

a jak najprościej go uzyskać ?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: Vinci »

najprostrzy sposób to wycisnać to ze szczura
a tak na powiaznie to :
*fragment takinki szczura homogenizuje sie (rozgrabnia) zeby zniszczyć struktury komórek,
*dodaje sie do uzyskaniej zaiwsiny detergentu (uszkodzenie blony komórkowej i uwolnienie DNA).
*Dodjae sie proteazy (enzymu traiwącego białko) aby uwolnic DNA od towarzyszacych mu histonów.
*Teraz dolewa sie fenolu, zeby zdenaturowac niestrwaione białka i i ch fragmenty.
*Czysty DNA zostanie w nienieszającej sie z fenolem wodzie, do odlajen fazy wodnej dodajemy zimnego etanolu i DNA ładnie sie wytrąca w postaci białycg włosków. Jesyeśmy na etapie DNA.
*TEraz do tego co mamy dodajemy restryktaz (otrzymanych naprzyklad z E. Coli), ktore przecinają łańcuch na krotsze fragmenty.
*Roztwór DNA umieszczmy zna bloczku agarozy (taka galaretka) w wyietych studzenkach, bloczek agarozy umiszczamy w roztworze jakiejs soli, dop przeciwleglych biegunów naczyna podłącza sie elektordy i przeprowadza elektroforeze.
*Po pewnym czasie bloczek agarozowy mieszcza sie w roztworze barwiącym DNA. Kazdy z wybarwionych prążków zawiera odcinki DNA odpowidajace np 2000 3000 10 000 par zasad. Prązki wyplukuje sie roztowrem soli i mamy DUZO POCIETYCH FRAGMENTÓW. Teraz trzeba kazdy z nich umiescic w DNa na przykad bakterii.
*Posluża do tego ich plazmidy, przecina sie ich takimi samymi restryktaami jak pierwotne DNA (konce fragmetów beda pasowaly do siebie), uciety plazmid umieszcza sie z fragmentem , który chcemy wprowadzic do bakterii i dodaje sie ligazy ( fragment łaczy sie z plazmidem)
*Zmodyfikowany plazmid (wektor) umieszcza sie w bakterii, gdze jest on powielany przy podzalach a jaggoe informacja realizowana, aby umiescic wektro trzeba bakrerie najpierw na jakis czas włozyc do roztworu CaCl2 o temp 0*C, alby ich sciany komorkwoe sie rozluzniły.
*Teraz bakteiwe uieszca sie na pozywce i hoduje dopuki nie beda widoczne kolonie.
*Teraz trzeba jakos rozpoznac ta wlascica kolonie zawierajaca interesujacy nas fragmet DNA: przenosi sie ja na odpowiednie podloze ktre barwi sie na jakis kolor jesli wystepuje dana substancja.
*Zidentyfikowana kolonie przenosimy do fermantora i mozemy rozpoczac produkcje hormonu
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: Mawr »

Vinci pisze:Po pewnym czasie bloczek agarozowy mieszcza sie w roztworze barwiącym DNA. Kazdy z wybarwionych prążków zawiera odcinki DNA odpowidajace np 2000 3000 10 000 par zasad. Prązki wyplukuje sie roztowrem soli i mamy DUZO POCIETYCH FRAGMENTÓW
Po trawieniu DNA genomowego enzymem restrykcyjnym na zelu nie pojawiają sie prązki. DNA po wybarwieniu widoczny jest w postaci smugi tkz.smiru".

[ Dodano: Pią Cze 23, 2006 17:46 ]
no w sumie pojawiają sie na tle smiru prązki ale jest to rDNA.

[ Dodano: Pią Cze 23, 2006 17:50 ]
*Po pewnym czasie bloczek agarozowy mieszcza sie w roztworze barwiącym DNA. Kazdy z wybarwionych prążków zawiera odcinki DNA odpowidajace np 2000 3000 10 000 par zasad. Prązki wyplukuje sie roztowrem soli i mamy DUZO POCIETYCH FRAGMENTÓW. Teraz trzeba kazdy z nich umiescic w DNa na przykad bakterii.
*Posluża do tego ich plazmidy, przecina sie ich takimi samymi restryktaami jak pierwotne DNA (konce fragmetów beda pasowaly do siebie), uciety plazmid umieszcza sie z fragmentem , który chcemy wprowadzic do bakterii i dodaje sie ligazy ( fragment łaczy sie z plazmidem)
*Zmodyfikowany plazmid (wektor) umieszcza sie w bakterii, gdze jest on powielany przy podzalach a jaggoe informacja realizowana, aby umiescic wektro trzeba bakrerie najpierw na jakis czas włozyc do roztworu CaCl2 o temp 0*C, alby ich sciany komorkwoe sie rozluzniły.
zamiast bawic sie w izolowanie odpowiedniego fragmętu DNA proponowałbym zamówienie go z odpowiedniej biblioteki. troche to kosztuje ale zaoszczedzimy kilkanascie miesięcy pracy.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: Vinci »

hehe Mawr ja tego nie pisałem powaznie a co do tych prazków to tak mam w ksiazce, ale widoczenie byla to jakas wersja uproszczona

[ Dodano: Pią Cze 23, 2006 17:53 ]
jaka jest cena takiego z biblioteki ?
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: Mawr »

*Teraz trzeba jakos rozpoznac ta wlascica kolonie zawierajaca interesujacy nas fragmet DNA: przenosi sie ja na odpowiednie podloze ktre barwi sie na jakis kolor jesli wystepuje dana substancja.
wystarczy przeprowadzic analize restrykcyjną plazmidu albo poprostu z sekwencjonowac plazmid

[ Dodano: Pią Cze 23, 2006 17:56 ]
Nim rozpoczniemy produkcje białka nalezy jeszcze nasz gen przeklonowac na jakis plazmid ekspresyjny poza tym trzeba sprewdzic czy bakteri bedą grzecznie produkowac nam to co chcemy.

[ Dodano: Pią Cze 23, 2006 17:57 ]
jaka jest cena takiego z biblioteki ?
szczerze mowiac to nie wiem.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: Vinci »

robiłes kiedys takie rzeczy czy tylko mowisz teretycznie ?
Awatar użytkownika
Mawr
Posty: 542
Rejestracja: 26 sie 2005, o 01:00

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: Mawr »

Czy izolowałem geny z genomowego DNA? nie
Ale troche bawiłem sie DNA. -)

[ Dodano: Pią Cze 23, 2006 18:12 ]
a co do ceny to moze uda mi sięją zaraz znalesc

[ Dodano: Pią Cze 23, 2006 22:32 ]
niestety nie znalazłem
a co do tej całej procedury to najłatwiej byłoby posłuzyc PCR-em.
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: Kuba »

A to co napisał Vinci zadziała? Czy może się przydać?
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: hormon wzrostu myszy

Post autor: Vinci »

połacz to co napisaem ja i Mawr, wesprzyj sie jakas ksiazka i produkuj hormony
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość