MIEDŹ

Problemy odchudzania oraz utrzymywania odpowiedniej wagi ciała. Sprawdź jak być FIT, co jeść a czego unikać, jak dobierać dietę.
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

MIEDŹ

Post autor: keykey »

Chciałam się zapytać, miedź jako mikroelement konkretnie jakie ma zadania w organiźmie, do czego jest potrzebna?
Awatar użytkownika
Ilradil
Posty: 130
Rejestracja: 2 mar 2009, o 16:50

Re: MIEDŹ

Post autor: Ilradil »

Miedź jest mikroelementem występującym w centrach aktywnych wielu enzymów. Znajduje się tam, ze względu na łatwość pobierania i oddawania elektronu w czasie zmiany stopnia utlenienia. Potrzebna jest do tworzenia się krwinek czerwonych, wchodzi w skład hemocyjaniny, wpływa pozytywnie na błonę otaczającą komórki nerwowe, bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych. Wchodzi w skład enzymu o działaniu przeciwutleniającym, zwanego dysmutazą ponadtlenkową, chroniącego błony komórkowe przed wolnymi rodnikami. Ponadto bierze udział w tworzeniu tkanki łącznej (wiązania krzyżowe w cząsteczkach kolagenu i elastyny katalizowane przez oksydazę lizylową) i syntezie prostaglandyn, związków zwanych hormonami miejscowymi, wpływających między innymi na czynność serca i ciśnienie tętnicze krwi. U fotoautotrofów wchodzi w skład plastocyjaniny.
Według WIKI. Google nie bije ^^
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

Re: MIEDŹ

Post autor: keykey »

Już to dawno przeczytałam) Przy czym na wikipedii też bywają błędy, a tych wolałabym uniknąć, zależało mi na jakimś autorytecie:)
Odnośnie powyższego:

1)
Potrzebna jest do tworzenia się krwinek czerwonych
Ciekawi mnie, w jakim stopniu jest potrzebna. Dlaczego. Co w wypadku, gdy jej za mało/za dużo.

2)
wpływa pozytywnie na błonę otaczającą komórki nerwowe
Znowu ogólnik. Dlaczego? Jak na nie oddziałuje?

3)
bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych
Tu również bym prosiła o jakieś szczegóły:P
jankes_medyk
Posty: 213
Rejestracja: 11 wrz 2008, o 23:04

Re: MIEDŹ

Post autor: jankes_medyk »

ja bym polecil poczytac sobie jakas biochemie czy cus.hapera czy stryera - tam jest to wszystko wlasnie tak dokladnie opisane jak chcesz - a nie ma sensu przepisywac tutaj ksiazki
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

Re: MIEDŹ

Post autor: keykey »

można pełen tytuł?:)
Awatar użytkownika
Ilradil
Posty: 130
Rejestracja: 2 mar 2009, o 16:50

Re: MIEDŹ

Post autor: Ilradil »

wpływa pozytywnie na błonę otaczającą komórki nerwowe
Może dlatego, że ułatwia przewodzenia impulsów
bierze udział w przesyłaniu impulsów nerwowych
To może mieć związek z tym powyżej ^^ J
akoś trzeba kombinować, drążyć, a nie liczyć, że wszystko będzie jak na tacy Jest wiele książek, ale ja w tym się głębiej nie orientuję, gdyż zbyt szeroką literaturą nie dysponuję.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: MIEDŹ

Post autor: doktorka »

keykey pisze:można pełen tytuł?:)
Biochemia Harpera. moge pozyczyc jak ktos chce (pw)
Awatar użytkownika
dragonka
Posty: 648
Rejestracja: 17 cze 2008, o 22:23

Re: MIEDŹ

Post autor: dragonka »

A ja już chciałam napisać że dla przeciętnego licealisty zdobycie tych książek to niemałe wyzwanie ] A tu proszę.
Ilradil pisze:Cytat:
wpływa pozytywnie na błonę otaczającą komórki nerwowe

Może dlatego, że ułatwia przewodzenia impulsów
No, nie powiem, odkrywcze.

Co do miedzi, jej jony znajdują się w łańcuchu przenośników elektronów, zar w oddychaniu kom jak i fotosyntezie, o ile dobrze pamiętam. Postaram się to sprecyzować jutro, jeśli Cię to interesuje, musiałabym zajrzeć do Stryera (zdobytego w ciężkich bojach )

[ Dodano: Wto Mar 17, 2009 01:40 ]
jankes_medyk pisze:ja bym polecil poczytac sobie jakas biochemie czy cus.hapera czy stryera - tam jest to wszystko wlasnie tak dokladnie opisane jak chcesz
A jesteś pewny? W Stryerze jakoś nigdy nie natknęłam się na to konkretne info, teraz szukałam według spisu i też nic nie ma ] A Harper to nie wiem. Może prędzej.
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

Re: MIEDŹ

Post autor: keykey »

akoś trzeba kombinować, drążyć, a nie liczyć, że wszystko będzie jak na tacy
A czym jest poruszanie takiego wątku na forum jak nie drążeniem tematu?. Zadałam takie pytanie gdyż dotyczy to mojego zdrowia. Kombinować mogę i pewnie będę, jednak uznałam, że najpierw zapytam i być może ktoś przychylny udzieli mi odpowiedzi, bo akurat się w tym orientuje. Zresztą przy moim obecnym zabieganiu naprawdę nie mam czasu szukać obszernych lektur, kiedy tylko będę mogła to będę szperać.

dragonka pisze: Co do miedzi, jej jony znajdują się w łańcuchu przenośników elektronów, zar w oddychaniu kom jak i fotosyntezie, o ile dobrze pamiętam. Postaram się to sprecyzować jutro, jeśli Cię to interesuje, musiałabym zajrzeć do Stryera (zdobytego w ciężkich bojach )
Tak, interesuje, a za powyższe dziękuję:)
Awatar użytkownika
Ilradil
Posty: 130
Rejestracja: 2 mar 2009, o 16:50

Re: MIEDŹ

Post autor: Ilradil »

Ilradil napisał/a:
Cytat:
wpływa pozytywnie na błonę otaczającą komórki nerwowe

Może dlatego, że ułatwia przewodzenia impulsów


No, nie powiem, odkrywcze.
Moja odpowiedź miała raczej charakter sarkastyczny, więc rozumiem, że zostałem potraktowany tak samo

Co do drążenia, to chodzi mi po prostu, że jak przeglądasz różną literaturę, i kombinujesz, dedukujesz, szukasz powiązań to lepiej się nauczysz biologii Wyszedłem na jakiegoś upierdliwego moderatora (no offence) chyba
Sam chętnie prześledzę ten temat. Pzdr. ^^
keykey
Posty: 72
Rejestracja: 5 mar 2009, o 09:05

Re: MIEDŹ

Post autor: keykey »

zgadzam się, lepiej się uczy szukając czegoś samodzielnie, zresztą normalnie lubię grzebać w różnych różnościach, jednak tu akurat motyw miałam nieco inny jak zwykła ciekawość czy też. zadanie domowe)


teraz nieco z innej beczki:
w jaki sposób miedź jest usuwana z organizmu? jak się nazywa białko odpowiedzialne za ten proces i w jaki sposób dokładnie wiąże ono (jego enzymy) miedź we krwi?

P.S.nie jestem w wystarczającym stopniu wtajemniczenia byzrozumieć wikipedię)
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: MIEDŹ

Post autor: huba021292 »

Chyba ceruplazmina przenosi miedź w organiźmie a wydalana jest w postaci soli o ile mi wiadomo.

[ Dodano: Czw Mar 19, 2009 17:01 ]
litrówka: powinno być ceruloplazmina
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: MIEDŹ

Post autor: doktorka »

miedz jest przenoszona w osoczu przez ceruloplazmine w wiekszosci, niewielki odsetek przenosza albuminy. jednakze ze wzgledu na to, ze ceruloplazmina wiaze miedz bardzo mocno a co za tym idzie- ciezko miedzoddaje"- uwaza sie, ze role transportowa pelnia raczej albuminy, ktore wiąza miedz slabiej, a ceruloplazmina miedz raczej magazynuje.

po co nam miedz?
ano jest przede wszystkim kofaktorem roznych enzymow, pamietam z nazwy tylko dysmutaze i oksydaze cytochromowa, byla jeszcze jedna oksydaza na pewno i jeszcze jakis inny enzym
miedz w organizmie magazynowana jest glownie w kosciach, watrobie i nerach.

jak jest miedz wydalana?
w watrobie jest wychwytywana i wydalana do zolci.

choroby miedzio-zalezne to
1/ zwyrodnienie watrobowo-soczewkowe (choroba Wilsona), polegajaca na niemoznosci prawidlowego wydalania miedzi w watrobie, a co za tym idzie- gromadzeniu sie miedzi w roznych narzadach przy jednoczesnym spadku jej stezenia we krwi.
2/choroba Menkesa, nie pamietam dokladnie podstaw biochemicznych, ale zdaje sie, ze chodzi o to, ze miedz gromadzi sie w komorkach, ale jej uwalnianie do przestrzeni zewnatrzkomorkowycyh jest uposledzone, przez co spada jej stezenie w osoczu i aktywnosc enzymow, ktorekofaktoruje". charakterystycznym obj sa mocno poskrecane wlosy

obie choroby sa genetycznie uwarunkowane, w tym Menkes jest sprzezony z chromosem X i recesywny, wiec dotyczy w praktyce tylko plci meskiej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości