zadania II prawo Mendla

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
Awatar użytkownika
agatha_89
Posty: 416
Rejestracja: 12 maja 2007, o 15:13

zadania II prawo Mendla

Post autor: agatha_89 »

zad1
Katarakta i kruchość kości sa u człowieka uwarunkowane genami dominującymi. Mężczyzna z kataraktą i prawidłowym szkieletem, którego ojciec miał oczy zdrowe poślubił kobietę o zdrowych oczach lecz z kruchością kości. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich pierwsze dziecko będzie wolne od dolegliwości.

Mi wyszło,że prawdopodobieństwo to wynosi 1/4 . czy to właściwa odpowiedź ?
fenotypowo wyszło mi 1:1:1:1

zad2
Brązowa barwa oczu człowieka dominuje nad niebieska , a praworęczność nad leworęcznością . Brązkowooki, praworęczny mężczyzna poślubia niebieskooką , praworęczną kobietę. Ich pierwsze dziecko jest niebieskookie i leworęczne. Wyjaśnij genotypy rodzicós i dzeci.

Rodzice tu u mnie BbPp i bbPp. dzeci : 2:4:3:2:2:2

zad3
Okrągłe owoce pomidorów dominują nad wydłuzonymi, a gładka skórka nad omszoną. Podejrzewamy,że roślina o owocach okrągłych i gładkich jest heterozygotyczna pod względem obu cech. W jaki sposób mozna najłatwiej sprawdzić jej genotyp ?

Czy tym sposobem jest skrzyzowanie tej heterozygoty z homozygotą recesywną

zad4
Wysoki pokrój pomidorów dominuje nad karłowatościa, liście winane nad ziemniaczanymi, a barwa purpurowa nad zieloną. Załozywszy niezalezna segregację wszystkich par alelli przeprowadź krzyzowanie potrójnej homozygoty dominującej z potrójna heterozygotą, a następnie samozapylenie potrójnej hetrozygoty.

czy w pokoleniu F1: będa takie gamety: ABR, abR, abr, aBR, ABr, Abr, aBr,

Jesli popełniłam jakies błedy to prosiłabym o korygacje - dziekuję z apomoc.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: zadania II prawo Mendla

Post autor: Padre Morf »

agatha_89 pisze:Rodzice tu u mnie BbPp i bbPp. dzeci : 2:4:3:2:2:2
rodzice dobrze, dzieci wychodzą mi 1:2:1:2:1:1 (u Ciebie po dodaniu wychodzi 15 a powinno wyjść 16 więc coś zgubiłaś).
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: zadania II prawo Mendla

Post autor: malgosi35 »

agatha_89 pisze:zad1
Katarakta i kruchość kości sa u człowieka uwarunkowane genami dominującymi. Mężczyzna z kataraktą i prawidłowym szkieletem, którego ojciec miał oczy zdrowe poślubił kobietę o zdrowych oczach lecz z kruchością kości. Jakie jest prawdopodobieństwo, że ich pierwsze dziecko będzie wolne od dolegliwości.

Mi wyszło,że prawdopodobieństwo to wynosi 1/4 . czy to właściwa odpowiedź ?
fenotypowo wyszło mi 1:1:1:1
A-katerakta
B-kruchość
Aabb*aaBb 1:1:1:10,25%
Aabb*aaBB1:10%

[ Dodano: Nie Kwi 12, 2009 21:43 ]
agatha_89 pisze:zad3
Okrągłe owoce pomidorów dominują nad wydłuzonymi, a gładka skórka nad omszoną. Podejrzewamy,że roślina o owocach okrągłych i gładkich jest heterozygotyczna pod względem obu cech. W jaki sposób mozna najłatwiej sprawdzić jej genotyp ?

Czy tym sposobem jest skrzyzowanie tej heterozygoty z homozygotą recesywną
Tak, nazywa się to krzyżowaniem testowym

[ Dodano: Nie Kwi 12, 2009 21:47 ]
agatha_89 pisze:Załozywszy niezalezna segregację wszystkich par alelli przeprowadź krzyzowanie potrójnej homozygoty dominującej z potrójna heterozygotą, a następnie samozapylenie potrójnej hetrozygoty.
AABBCC*AaBbCc

(ABC)*(ABR,ABr,AbR,Abr,aBR,aBr,abR,abr)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości