Kodowanie DNA, nukleotydy

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
progresywnie
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 14:38

Kodowanie DNA, nukleotydy

Post autor: progresywnie »

Mam małe zadanie, proszę o pomoc w rozwiązaniu: Nić kodująca fragmentu DNA ma następujący układ nukleotydów: ATTCGAAGGCTAC. Podaj układ nukleotydów tego fragmentu DNA po zajściu dowolnej insercji (mutacji genowej).

I niby wiem o co chodzi, ale nie wiem jak zrobić to zadanie kiedy dany mam tylko jeden ten układ, a nie mam drugiego, na którym bym mogła tą insercję przeprowadzić. Nie wiem jak to zrobić w jednym i tym samym układzie nukleotydów.
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: Kodowanie DNA, nukleotydy

Post autor: u3a »

progresywnie pisze:Mam małe zadanie, proszę o pomoc w rozwiązaniu: Nić kodująca fragmentu DNA ma następujący układ nukleotydów: ATTCGAAGGCTAC. Podaj układ nukleotydów tego fragmentu DNA po zajściu dowolnej insercji (mutacji genowej).

I niby wiem o co chodzi, ale nie wiem jak zrobić to zadanie kiedy dany mam tylko jeden ten układ, a nie mam drugiego, na którym bym mogła tą insercję przeprowadzić. Nie wiem jak to zrobić w jednym i tym samym układzie nukleotydów.

Więc musisz sobie najpierw sama ułożyć druga nic, zgodnie z zasadą komplementarności- czyli każda adenina połączona jest wiązaniem wodorowym z tyminą, cytozyna z guaniną (uracyl występuje tylko w RNA zamiast tyminy). Przedstawię toi jeszcze raz:
T-A C-G
przy czym w wypadku TA jest to wiązanie podwójne, w przypadku GC- potrójne. więc do Twojego układu pasujący byłby:
ATT CGA AGG CTA C. (Twój)
TAA GCT TCC GAT G (nic komplementarna)

i teraz nalezy wprowadzić insercję np
ATT CCGA AGG CTA C
TAA GGCT TCC GAT G
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Kodowanie DNA, nukleotydy

Post autor: Savok »

progresywnie pisze:Podaj układ nukleotydów tego fragmentu DNA po zajściu dowolnej insercji
Nie ma nad czym dumac. Wstawiasz dowolna zaswade w dowone miejsce.

[ Dodano: Sob Kwi 18, 2009 16:34 ]
Nic komplementarna do niczego tu nie jest potrzebna.

[ Dodano: Sob Kwi 18, 2009 16:35 ]
u3a, jesli juz stosujesz zapis trojkowy, to to co napisalas powinno wygladac:

ATT CCG AAG GCT AC
progresywnie
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 14:38

Re: Kodowanie DNA, nukleotydy

Post autor: progresywnie »

Dzięki za odp., mam tylko jeszcze jedno pytanie. Mianowicie na rysunku z tego linku:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Insercja
jest pokazane, że część zabrana z jednego nukleotydu i dodana do drugiego, nie zostaje w tym pierwszym! Tylko stamtąd znika, a u nas tak chyba nie ma.
Czy to nie powinno być tak np.:
ATT CGA AGG CTA (moja)
TAA GCT TCC GAT (nić komplementarna)

i teraz po insercji normalnie C-G dodane.
ATT CCGA AGG CTA C
TAA GGCT TCC GAT G
Tylko znów czy po insercji te drugie C-G - zabrane zostają czy nie. Bo jak nie zostają to będzie tak wtedy:
ATT CCGA AGG CTA
TAA GGCT TCC GAT

Albo się nie znam po prostu i tyle. xDltsorr, nie umiem pogrubiać liter.

Dodano: Sob Kwi 18, 2009 16:48
Wstawiasz dowolna zaswade w dowone miejsce.

Tak by to było: ATTCGAAGG(AT)CTAC ? )

To w nawiasie to niby ta insercja.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kodowanie DNA, nukleotydy

Post autor: Jakusz »

nie wiem co ty rozumiesz z tego linku, bo nie rozumiem Twojego pytania. Insercja z zadania, które podałaś dotyczy jednego nukleotydu a nie całej trójki (kodonu). Nie wiem co to są zabrane zasady.

Dodajesz po prostu jeden nukleotyd do początkowego ciągu:
ATT CGA AGG CTA C insercja np. guaniny ATT CGA AGG GCT AC. To co powinnaś zauważyć no zmiana ramki odczytu tzn. jeśli dzielimy ten ciąg na trójki nukleotydowego, to po miejscu w którym nastąpiła insercja wszystko się przesuwa o jeden do przodu

[ Dodano: Sob Kwi 18, 2009 16:53 ]
progresywnie pisze:Tak by to było: ATTCGAAGG(AT)CTAC ?

To w nawiasie to niby ta insercja.
A czemu wstawiłaś akurat dwa nukleotydy? To są już dwie insercje.
progresywnie
Posty: 7
Rejestracja: 18 kwie 2009, o 14:38

Re: Kodowanie DNA, nukleotydy

Post autor: progresywnie »

W porządku, rozumiem.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kodowanie DNA, nukleotydy

Post autor: Jakusz »

teoretycznie możesz wstawiać dłuższe fragmenty, ale nie w tym rzecz. Istotą tego zadania jest pokazanie zmiany ramki odczytu.
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Kodowanie DNA, nukleotydy

Post autor: Savok »

progresywnie pisze: jest pokazane, że część zabrana z jednego nukleotydu
wypadaloby jeszcze odrozniac insercje chromosomowe od genowych.
u3a
Posty: 91
Rejestracja: 19 lis 2006, o 10:58

Re: Kodowanie DNA, nukleotydy

Post autor: u3a »

Dzięki za komentarz, rzeczywiscie nie było ptorzeby dopisywania nici komplementarnej
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości