Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Wątki i posty o tematyce przyrodniczej, niepasujące do pozostałych kategorii wyodrębnionych na forum przyrodniczym
sowiniec
Posty: 30
Rejestracja: 16 sty 2009, o 13:52

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: sowiniec »

Co do orientacji w terenie to sie zgodzę, że na ogół panowie mają lepszą jesli chodzi o mapę i wskazanie stron świata oraz okreslanie odległości. Myslę, ze to jest hormonalnie uwarunkowane: znajoma mająca zawsze świetną orientacje w terenie po otrzymaniu dużej dawki progesteronu na utrzymanie ciąży nagle przestała być zdolna do prowadzenia samochodu, bo nie potrafiła ocenic odległości i miała kłopoty z okresleniem kierunku jazdy.

A co do widzenai kolorów, to były robione badanie, które wykazały że panowie faktycznie widza mneij kolorów i to jest uwarunkowane inną wrażliwościa czopków w oku, ale nei moge teraz znaleźć tych badań - podawali je w Rzczpospolitej.
Awatar użytkownika
aktoreczka
Posty: 4
Rejestracja: 2 mar 2009, o 18:44

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: aktoreczka »

A czy prawdą jest to, że mężczyźni mają inne kubki smakowe i bardziej im smakują słone potrawy, które dla wielu kobiet byłyby po prostu przesolone?
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: yeast »

Nie wiem jak mezczyzni z sola, ale zwykle kobiety lubia bardziej slodkie potrawy czy napoje.
Awatar użytkownika
Tahtimittari
Posty: 1061
Rejestracja: 8 paź 2008, o 13:57

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: Tahtimittari »

Co do smaków to nie mam pojęcia,ale z kolorami to mam typowo jak facet. :Te nazwy to kosmos dla mnie.
Za to orientację w terenie mam beznadziejną jeśli idzie o pamiętanie co gdzie jest, natomiast z mapą wszędzie trafię, bez gubienia się i zastanawiania. Dziwne nieco ^^
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: yeast »

Tahtimittari pisze:orientację w terenie mam beznadziejną jeśli idzie o pamiętanie co gdzie jest, natomiast z mapą wszędzie trafię, bez gubienia się i zastanawiania
Masz jak moja kolezanka - z mapa trafi wszedzie, ale bez juz niekoniecznie, nawet jesli tam byla pare razy.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: badger »

&#x15Awiat Nauki maj 2009 pisze:U części kobiet występują cztery rodzaje barwników wzrokowych zamiast trzech. Czwarty powstaje na skutek mutacji barwników dla fal dłuższych, do której dochodzi w jednym z genów, i zmienia widmowy rozkład czułości siatkówki. Kwestia, czy panie te rzeczywiście mogą rozróżniać większą liczbę odcieni, jest w tej chwili intensywnie badana. Jak dotąd nie ma pewnych dowodów na ich tetrachromatyczność. Jeśli niektóre kobiety mają tę zdolność, to mogą nawet nie zdawać sobie z niej sprawy.
Więc być może to nie są jedynie stereotypy jak pisze JakubikF
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Kobiety vs mężczyźni - rozróżnianie barw i zapachów

Post autor: Jakusz »

No cóż, jeśli czegoś dowiodą, to zasadność mówienia, że to stereotyp, jako taki, upadnie, bo te najczęściej nie są poparte wiarygodnymi danymi. Będzie to po prostu fakt.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości