nonoksylon 9

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
odonata
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2009, o 17:19

nonoksylon 9

Post autor: odonata »

Witam! Szukam fachowych informacji o plemnikobójczym środku : nonoksylon 9.Interesują mnie informacja zwłaszcza od strony chemicznej.
Również Mile widziane opinie na temat stosowania tego środka w antykoncepcji oraz jego wpływu na organizm.
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: nonoksylon 9

Post autor: Zegar »

Cóż,nie wiem jak bardzo fachowej wiedzy szukasz.

Jesli chodzi o chemiczną stronę tego związku, prezentuje się on tak:
1.png
1.png (1.09 KiB) Przejrzano 286 razy
Jego działanie polega głównie na immobilizowaniu plemników poprzez łączenie się z błoną akrosomów, oraz na unieczynnianiu plemników poprzez rozpuszczanie tej błony, a co za tym idzie pozbawianiu plemnika enzymów koniecznych do rozpuszczenia osłonki przejzystej komórki jajowej.

Skuteczność środka jest wysoka, WHO zalicza go do środków o bardzo wysokiej skutecznosci (80-90%). Stosuje się go przeważnie miejscowo, popularnie dostępne są globulki dopochwowe, które umieszcza sie w miejscu przeznaczenia około kwadrans przed stosunkiem -). Działanie środka utrzymuje się przynajmniej przez dwie godziny, formalnie przy właściwym stosowaniu 2-6h zależnie od warunków.

Wśród możliwych działań nieporządanych, Indeks leków MP.pl, wymienia:
Podrażnienie, zaczerwienienie, pieczenie, świąd błony śluzowej pochwy, sromu lub żołędzi prącia.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2009, o 19:59 przez Zegar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: nonoksylon 9

Post autor: Padre Morf »

odonata pisze:Również Mile widziane opinie na temat stosowania tego środka w antykoncepcji oraz jego wpływu na organizm.
swego czasu twierdzono, że nonoxylon-9 niszczy wirusa HIV i zalecano prezerwatywy z jego dodatkiem jako jeden ze środków w walce z epidemią HIV/AIDS. Dzisiaj się od tego odchodzi - nonoksylon może zwiększać ryzyko złapania HIVa.
Po XIII Światowej Konferencji AIDS w Durbanie, amerykańskie CDC wydało zalecenie, by nie polecać i nie stosować nonoksynolu 9 (składnika dopochwowych globulek plemnikobólczych), w celu zapobiegania infekcji tym wirusem. W badaniach organizowanych przez UNAIDS w kilku krajach Afryki, prowadzonych wśród około 1000 niezakażonych HIV kobiet sprzedających usługi seksualne, zachęcanych do stosowania tego preparatu, wraz z prezerwatywami, okazało się, iż wśród stosujących nonoksynol 9 stwierdzono częstość nowych zakażeń większą o 50%, niż w grupie placebo. Często obserwowano też działania uboczne, wywoływane przez ten środek chemiczny.
nonoksylon powoduje podrażnienie błony śluzowej i powstanie uszkodzeń, które ułatwiają wniknięcie wirusa do wnętrza organizmu.
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: nonoksylon 9

Post autor: Zegar »

Warto zaznaczyć,że nonoksynol (a nie nonoksylon, tak btw -), ol- koncowka dla alkoholi), nie pomaga uniknać żadnej choroby zakaznej przenoszonej droga płciowa, a więc nie tylko zarazenia wirusem HIV, ale takze HCV czy zwykłym jakże tradycyjnym syfilisem, jak kto woli - kiłą. A w związku z tym, o czym pisał Morfeusz, nawet takowe zakażenia ułatwia.
Lotka
Posty: 102
Rejestracja: 14 maja 2007, o 18:07

Re: nonoksylon 9

Post autor: Lotka »

A czy ktos z was sie orientuje gdzie mozna kupic ten srodek w formie żelu? Wiem ze kiedys byl w aptekach jakis jeden plemnikobójczy ale go wycofali i zostaly tylko te globulki
Awatar użytkownika
Zegar
Posty: 379
Rejestracja: 1 maja 2007, o 00:47

Re: nonoksylon 9

Post autor: Zegar »

Nie interesowałem się tym osobiście, mogę Ci tylko powiedzieć,że indeks leków mp.pl podaje:

OTC - oznacza lek dostępny bez recepty
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości