Mitoza i mejoza

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Mitoza i mejoza

Post autor: Miniaa »

Każdy ma jakis temat, którego nie rozumie, Zawsze można go wykuć, ale wtedy na maturze się nie rozwiąże zadania. Trzeba dane zagadnienie zrozumieć, bo wtedy samo wchodzi do głowy. I tu mam prośbę do WAS. Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić różnicę między mitozą i mejozą?

Bardzo mi zależy, żeby ktoś łopatologicznie napisał co to są te biwalenty, skąd to wszystko się bierze. wytłumaczenie co to jest dokładnie 2n, n, 2c, 4c podstawy umiem, typu, że mejoza to podział redukcyjny i powstają 4 kom po n, a w mit 2 po 2n(ale tego nie rozumiem).


Wiem, że to taki temat opisowy, niezbyt ciekawy. Jeśli ktoś pomoże byłabym bardzo wdzięczna.
Awatar użytkownika
Miniaa
Posty: 388
Rejestracja: 7 maja 2009, o 19:05

Re: Mitoza i mejoza

Post autor: Miniaa »

Watek 1 i 3 nic nie wniósł do mojej niewiedzy. Watku 2 nie rozumiem, to jest chyba ten problem, że nie umiem sobie tego wyobrazić.

To nie jest tak, że nie przeczytałam nic o mitozie i mejozie i chce żeby ktoś zrobił to za mnie.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Mitoza i mejoza

Post autor: malgosi35 »

Zadawaj po kolei pytania do zagadnień których nie rozumiesz. Trudno jest tuprzpisywać wiadomości z podręcznika, lub interentu.
kasieek
Posty: 1
Rejestracja: 9 maja 2009, o 09:25

;)

Post autor: kasieek »

hmm. a moze tak
wez dwa palce jednej ręki to są chromosomy [w zgieciu palcow masz załóżmy centromer no chyba jak normlany chromosom wyglada wiesz ]
weź dwa palce drugiej ręki i dołącz do tamtych [ przytknij po prostu ] . to są biwalenty powstają jak wiesz w profazie pierwszej podzialu mejotycznego [najpierw jest formowanie się chromosomów, tak jak w mitozie, a potem tezwykle chromosomy, czyli u Ciebie te dwa palce u ręki, łączą się z innymi, czyli dwoma palcami drugiej ręki i tworzą biwalenty ]

nie wiem cyz dasz radę sobie to wyobrazic d hehe )

pozdrawiam :*:)

[ Dodano: Sob Maj 09, 2009 10:41 ]
ps. a roznica miedzy mitoza a mejozą jest taka, ze mitoza to podzial komórek somatycznych, czyli wszystkich poza gametami i podczas tego podziału powstają dwie nowe komórki, o tej samej liczbie n jak komorka macierzysta [ czyli 2n ]. a mejoza to podzial gamet, w jej wyniku powstaja cztery komorki o liczbie 1n [ czyli tylko n ]


[ jak gdzies zrobila blad to korygowac ]

[ Dodano: Sob Maj 09, 2009 10:42 ]
n - to liczba chromosomow
c - liczba czasteczek DNA

sorrki ze tak w czesciach, ale dopiero doczytuje o co pytalas p
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości