WOPR - pytanie

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Jeżyk

WOPR - pytanie

Post autor: Jeżyk »

Witam. Mam pytanie, czy WOPR przyjmuje młode osoby na ochotników, tak żeby pomagać ratownikowi itp? I czy w WOPR pracują też lekarze?
Dzięki z góry
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: WOPR - pytanie

Post autor: Padre Morf »

Je&#x17Cyk pisze:Mam pytanie, czy WOPR przyjmuje młode osoby na ochotników, tak żeby pomagać ratownikowi itp?
jest stopień tzw. młodszego ratownika.
Je&#x17Cyk pisze:I czy w WOPR pracują też lekarze?
jak najbardziej.
Jeżyk

Re: WOPR - pytanie

Post autor: Jeżyk »

A na tego młodszego ratownika jaki jest przedział wiekowy? Szukałem na google, ale nie mogłem znaleźć
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: WOPR - pytanie

Post autor: Padre Morf »

12 lat. Musisz mieć karte pływacką.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: WOPR - pytanie

Post autor: Biochejter »

Morfeusz pisze:12 lat.
14.
Je&#x17Cyk pisze:Witam. Mam pytanie, czy WOPR przyjmuje młode osoby na ochotników, tak żeby pomagać ratownikowi itp? I czy w WOPR pracują też lekarze?
Dzięki z góry
WOPRowcem może zostać każdy, zawód czy jego brak nie ma wpływu.

Młodszy Ratownik może pracować na pływalniach i kąpieliskach (oprócz morskich i takich tam) pod nadzorem ratownika wyższego stopnia. Kandydat ma mieć zaświadczenie lekarskie, kartę pływacką, zdany test umiejętności pływackich i podstaw ratowniczych oraz 14 lat ukończone może wtedy ubiegać się o legitkę młodszego w WOPRze.

Kolejny stopień - Ratownik WOPR (po ukończeniu 16. roku życia ma prawo się starać o ten stopień) może pracować samodzielnie, w pływalniach i kąpieliskach a nawet prowadzić szkolenia, ale to ostatnie nie ma miejsca w praktyce raczej. Wymagany jest stopień Młodszego Ratownika z czynnym (co najmniej rocznym) stażem w WOPR.

Potem zdobyć jeszcze najwyższy stopień WOPRu Starszy Ratownik, który może kierować dodatkowo zespołem ratowników.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: WOPR - pytanie

Post autor: Padre Morf »

Biochemister pisze:14.

Kod: Zaznacz cały

wopr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=52%3Aprogram-szkolenia-na-stopie-modszego-ratownika&catid=35%3Amodszy-ratownik&Itemid=100&limitstart=3
stąd wynika, że 12.
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: WOPR - pytanie

Post autor: Biochejter »

W praktyce większość ośrodków wymaga 14. lat w swoim regulaminie (m.in. lubelski oddział), ale fakt - prawnie jest od 12, przyznaję rację.
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: WOPR - pytanie

Post autor: jagodzio »

Biochemister pisze:W praktyce większość ośrodków wymaga 14. lat w swoim regulaminie (m.in. lubelski oddział), ale fakt - prawnie jest od 12, przyznaję rację.
Jestem ratownikiem już od dobrych paru lat i też kojarzę, że 12 trzeba mieć skończone. W praktyce to wygląda tak, że te 12 letnie dzieci ledwo są w stanie utrzymać koło, a co dopiero je rzucić na kilkanaście metrów (co jest wymagane na zaliczenie).
Je&#x17Cyk pisze:czy WOPR przyjmuje młode osoby na ochotników, tak żeby pomagać ratownikowi itp?
Jako pomocników nie - musisz mieć zrobiony kurs, który trwa około pół roku i oczywiście musisz za niego zapłacić.
Morfeusz pisze:Musisz mieć karte pływacką.
Eee Gdzie tam. Po co? Żółty czepek tez trzeba mieć niby, a w praktyce wszyscy to zdają na zajęciach Jedyne co trzeba umieć, to w miarę pływać.
Biochemister pisze:Młodszy Ratownik może pracować na pływalniach i kąpieliskach (oprócz morskich i takich tam) pod nadzorem ratownika wyższego stopnia. Kandydat ma mieć zaświadczenie lekarskie, kartę pływacką, zdany test umiejętności pływackich i podstaw ratowniczych oraz 14 lat ukończone może wtedy ubiegać się o legitkę młodszego w WOPRze.
Żeby dostać legitkę, trzeba spełnić o wiele więcej warunków, ale tego dowiadujesz się podczas kursu. Badania też się robi w czasie kursu. Egzamin (teoretyczny i praktyczny) jest na końcu kursu, czyli w czerwcu. Jest wiele rzeczy do zaliczenia np. kołowrót, skoki ratownicze, samoobrona w wodzie, nurkowanie, rzucanie kołem, rzutką rękawową, wiosłowanie różnymi sposobami itd
Biochemister pisze:Kolejny stopień - Ratownik WOPR (po ukończeniu 16. roku życia ma prawo się starać o ten stopień) może pracować samodzielnie, w pływalniach i kąpieliskach a nawet prowadzić szkolenia, ale to ostatnie nie ma miejsca w praktyce raczej. Wymagany jest stopień Młodszego Ratownika z czynnym (co najmniej rocznym) stażem w WOPR.
16? A to od kiedy? Ja zdawałam 2 lata temu, to było 18. Do egzaminu nie chcieli dopuścić bez 18. A jeśli się nie podchodzi do egzaminu, to po co robić kurs? Nie może prowadzić szkoleń, skądś to wziął? Chyba, że w przedszkolu Nie trzeba mieć żadnego stażu, a jedynie odpracowane 100 godzin społecznych, po zrobionym kursie na młodszego.
Żeby przystąpić do szkolenia na ratownika WOPR trzeba mieć także zrobiony patent np. na sternika motorowodnego, płetwonurka, żeglarza.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: WOPR - pytanie

Post autor: Padre Morf »

jagodzio pisze:Jest wiele rzeczy do zaliczenia np. kołowrót, skoki ratownicze, samoobrona w wodzie, nurkowanie, rzucanie kołem, rzutką rękawową, wiosłowanie różnymi sposobami itd
raczej było wiele rzeczy do zaliczenia Teraz po reformie jest mniej

Kod: Zaznacz cały

wopr.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=52%3Aprogram-szkolenia-na-stopie-modszego-ratownika&catid=35%3Amodszy-ratownik&Itemid=100&limitstart=7
jagodzio pisze:16? A to od kiedy?
od 1 stycznia 2009 zdaje się.
jagodzio pisze:Nie trzeba mieć żadnego stażu, a jedynie odpracowane 100 godzin społecznych, po zrobionym kursie na młodszego.
w nowych wymaganiach nie ma mowy o 100h z tego co widzę/
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: WOPR - pytanie

Post autor: Biochejter »

Słuchaj, też jestem ratownikiem, pracują na pływalni i piszę o formalnych zasadach (których u nas się przestrzega), także nie podważaj głupio tego co piszę, bo nie pisze bez sensu

Ps. U nas nie przyjmuje się nawet zgłoszeń od dzieci młodszych niż 14 lat. Właśnie z powodów które pisałaś wyżej.

A egzamin na Ratownika zdawałem w marcu nie w czerwcu ]
Awatar użytkownika
jagodzio
Posty: 638
Rejestracja: 24 lut 2009, o 12:32

Re: WOPR - pytanie

Post autor: jagodzio »

Biochemister pisze:Słuchaj, też jestem ratownikiem, pracują na pływalni i piszę o formalnych zasadach (których u nas się przestrzega), także nie podważaj głupio tego co piszę, bo nie pisze bez sensu
Ok, poczytałam - trochę się zmieniło. Przepraszam.
Biochemister pisze:A egzamin na Ratownika zdawałem w marcu nie w czerwcu ]
Hm, myślałam że wszyscy zdają w czerwcu. Chociaż słyszałam też o kursach wakacyjnych w formie obozu, kiedy to chyba ma się zajęcia bez przerwy przez dwa tygodnie.
W takim razie rozumiem, że zdawałeś na basenie? Fjnie My się musieliśmy męczyć w jeziorze, które w czerwcu jest jeszcze przeraźliwie zimne. A jak pada deszcz, czy jest tak zimno, że wszyscy szczękają zębami, to i tak egzaminu nie odwołują Wszyscy się zawsze modlą, żeby w miarę znośna pogoda była

Myślę, że warto też wspomnieć, że na RW jest też
SPRAWDZIAN WSTĘPNY
1.Przepłynięcie dystansu 100 m sposobem dowolnym w czasie poniżej 1’ 50” wyłącznie na piersiach.
2. Przepłynięcie pod wodą dystansu co najmniej 15m bez łamania powierzchni wody.
A żeby przystąpić do kursu:
WYMAGANIA FORMALNE
1. Uczestnik ma mieć ukończony 16 rok życia.
2. Uczestnik ma posiadać:
a) stopień młodszego ratownika WOPR
b) ważną legitymację członka WOPR z poświadczeniem lekarskim o zdolności
do pracy w charakterze ratownika na dany rok kalendarzowy
c) specjalną kartę pływacką*
d) patent lub uprawnienie przydatne w ratownictwie wodnym
e) pisemną zgodę na udział w kursie (w przypadku osoby niepełnoletniej pisemną zgodę wyraża jej opiekun prawny).
A na MR trzeba w zasadzie tylko:
WYMAGANIA FORMALNE
1. Uczestnikiem może być osoba, która ukończyła 12 rok życia.
2. Uczestnik ma być członkiem WOPR.
3. Uczestnik ma złożyć:
a) pisemną zgodę na udział w kursie (w przypadku osoby niepełnoletniej pisemną zgodę wyraża jej opiekun prawny)
b) zaświadczenie lekarskie lub oświadczenie o braku przeciwwskazań do odbycia kursu (w przypadku osoby niepełnoletniej oświadczenie składa jej opiekun prawny)
4. Uczestnik ma posiadać kartę pływacką lub specjalną kartę pływacką.
Chociaż myślę, że kartę pływacką można załatwić w trakcie kursu, tak samo jak badania i członkostwo.
* specjalną kartę pływacką, czyli przepłynięcie 1500m bez zatrzymywania robi się w trakcie kursu na MR
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: WOPR - pytanie

Post autor: Biochejter »

W porządeczku.
jagodzio pisze: Hm, myślałam że wszyscy zdają w czerwcu.
Bo tak powinno być właściwie że na otwartym jeziorze, w czerwcu. Ja to zdawałem w. aguaparku:P który wspomnianym kołem przerzuciłbym ze 3 razy. w odwrotności do gówniarzy którzy może by uratowali coś w wodze, ale musiałoby mieć to do ~40kg gdzieś i dopłynąć do koła o własnych siłach hyh.

A na Młodszego miałem na jeziorze swego czasu. Temperatura wody była taka cudowna, że ludzie po skokach ratowniczych od razu wypływali na wierzch. Były głosy nawet żebyśmy się cieszyli że łbami lodu nie musimy rozbijać przy skokach:D
jagodzio pisze: Chociaż myślę, że kartę pływacką można załatwić w trakcie kursu, tak samo jak badania i członkostwo.
* specjalną kartę pływacką, czyli przepłynięcie 1500m bez zatrzymywania robi się w trakcie kursu na MR
Z tym się zgadzam. Większość robi to w trakcie. Ja specjalną kartę zrobiłem chwilę przed egzaminem szczerze mówiąc ]

W ogóle te wytyczne to odnoszą się wg mnie bardziej do egzaminu niż do samego kursu. Teraz ze mną był chłopaczek na kursie, który gdzieś przy końcu kursu dopiero 16. lat skończył. Dużo zależy od respektowania przepisów ]
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości