Czy to moŻliwe, Że jajko jest jedną wielką komórką?

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: anik »

bagatha pisze:Najwieksza komorka to komorka jajowa, a najmniejsza to plemnik
A największą komórkę jajową produkują rekiny śledziowe, jej średnica dochodzi do ponad dwudziestu centymetrów.
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: racoon88 »

anik pisze:A największą komórkę jajową produkują rekiny śledziowe, jej średnica dochodzi do ponad dwudziestu centymetrów.
"Lemna cornubica - rekin śledziowy, osiąga ponad 3 m długości i 500 kg ciężaru."

Rekiny śledziowe nie należą do olbrzymów. Jakoś nie moge sobie wyobrazić 20cm komórki jajowej.
anik
Posty: 302
Rejestracja: 14 sty 2006, o 20:21

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: anik »

racoon88 pisze:Jakoś nie moge sobie wyobrazić 20cm komórki jajowej.
Tą informację usłyszałam na ostatnim wykładzie z kręgowców, więc raczej to prawda. Chociaż faktycznie to niesamowite, taka wielka komórka jajowa, ciekawe jak wygląda zapłodniona komórka
racoon88
Posty: 76
Rejestracja: 30 mar 2006, o 19:28

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: racoon88 »

anik pisze:ciekawe jak wygląda zapłodniona komórka
Przypuszczam, że dużo się nie różni wielkością, no chyba, że mamy do czynienia z plemnikami gigantami
bagatha

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: bagatha »

Teba pisze:
bagatha pisze:ciekawe ile osob zdaje sobie sprawe, ze zjada zaplodnione jaja, tak mysle,ze niewiele
Na pewno zapłodnione OStatni był jakiś program o masowej produkcji kurcząt (Jak to brzmi!) gdzie powiedziano, Że jaja zapłodnione lecą do wylęgarni, a niezapłodnione trafiają na nasze stoły.
Jajo zostaje zaplodnione w poczatkowej czesci jajowodu, zanim pokryje sie bialkiem.
Dalej przechodzac przez macice pokrywa sie dwiema cienkimi blonami skorupkowymi i skorupa wlasciwa. Natomiast jezeli jajo nie zostalo zaplodnione, to rozwoj nie nastepuje i takie jajo nazywa sie pustym
Teba
Posty: 218
Rejestracja: 20 paź 2005, o 01:00

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: Teba »

bagatha pisze:Teba napisał/a:
bagatha napisał/a:
ciekawe ile osob zdaje sobie sprawe, ze zjada zaplodnione jaja, tak mysle,ze niewiele
Na pewno zapłodnione OStatni był jakiś program o masowej produkcji kurcząt (Jak to brzmi!) gdzie powiedziano, że jaja zapłodnione lecą do wylęgarni, a niezapłodnione trafiają na nasze stoły.


Jajo zostaje zaplodnione w poczatkowej czesci jajowodu, zanim pokryje sie bialkiem.
Dalej przechodzac przez macice pokrywa sie dwiema cienkimi blonami skorupkowymi i skorupa wlasciwa. Natomiast jezeli jajo nie zostalo zaplodnione, to rozwoj nie nastepuje i takie jajo nazywa sie pustym
Wniosek z tego: nie oglądać Discovery bo głupoty opowiadają . Ale tobie Bagatha wierzę
bagatha

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: bagatha »

dzieki, milo mi ja uwierzylam podrecznikowi od zoologii . bylam zdziwiona

eee warto Discovery ogladac, ja nie mam
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: Aniaww »

Kura znosi jaja również bez kontaktu z kogutem, większość jaj z dużych hodowli jestpusta", ale nie wszystkie.

Zarodek to mała bordowa plamka na powierzchni żółtka. Jaja puste nie mają takiej plamki, maja takie lekko jaśniejsze pole.

Widziałam kiedyś w bardze paniusię, która zażyczyła sobie o wycięciebiałych zarodków z jajek przed przyrządzeniem jajecznicy. Mówiła o sznurach białkowych.
bagatha

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: bagatha »

pewnie pomylilo jej sie ze skretkami bialkowymi-chalazami
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: Aniaww »

yes - dokładnie o to chodziło.
kamilo

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: kamilo »

w czym jest więcej bialka w zółtku czy w bialku ?
Ostatnio zmieniony 14 lip 2006, o 20:27 przez kamilo, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Czy to moŻliwe, Że jajko jest jednĄ wielkĄ komórkĄ?

Post autor: Aniaww »

w żółtku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość