Funkcję jądra komórkowego

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Piotr_gd
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2009, o 18:37

Funkcję jądra komórkowego

Post autor: Piotr_gd »

Witam, jestem tutaj nowy. Na początek może się przedstawię, mam na imię Piotr i jestem z Golubia-Dobrzynia, około 30km od Torunia Mam nadzieję, że forum pomoże rozwiewać moje wątpliwości co do zagadnień z biologi. A moje pierwsze pytanie dotyczy funkcji jądra komórkowego, co prawda miałem to dzisiaj na lekcji, i z notatek zrobionych przeze mnie zostało coś takiego :

1. Przez dna steruje przemianami biochemicznymi tzn ze bierze udział w syntezie białek
2.gromadzi i przechowuje w dna info. genetyczną i później przekazuje ją z cytoplazmy na rybosomy za pośrednictwem (tRNA?)
3. bierze udzial w podzialach kom somatycznych i macierzystych kom gamet lub zarodników

Prosiłbym o sprawdzenie czy te 3 funkcje są dobrze zanotowane i jeżeli potrzeba wprowadzenie poprawek.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: Jakusz »

Piotr_gd pisze:(tRNA?)
mRNA
Piotr_gd
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2009, o 18:37

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: Piotr_gd »

mRNA to chyba z jądra do cytoplazmy ? za pomocą mRNA jest przepisanie informacji genetycznej z DNA na RNA tak ?
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: _Marcin_ »

Piotr_gd pisze:mRNA to chyba z jądra do cytoplazmy ?
tak, z tym że także inne klasy RNA też są obecne w cytozolu a powstają w jądrze
Piotr_gd pisze:za pomocą mRNA jest przepisanie informacji genetycznej z DNA na RNA tak ?
tak, z DNA jest przepisywana inf. gen. na RNA a później na białka. To się tak ogólnie nazywa Centralnym Dogmatem Biologii Molekularnej sformułowanym przez Cricka
Piotr_gd
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2009, o 18:37

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: Piotr_gd »

Oki w ogólnie jeżeli chciałbym przedstawić ten cały cykl to poprawnie to rozumiem ?

mRNA (informacyjny) przekazuje informacje genetyczna z jądra do cytoplazmy (przez pory jądrowe tak?)

i dotąd wszystko rozumiem ale teraz zaczynaja sie troche schody

tRNA (transportujacy) - transport aminokwasow z cytoplazmy do rybosomów - tutaj chciałbym sie zatrzymać na chwilke. Czyli na podstawie tej informacji, a ściśle sekwencji zasad azotowych najpierw przepisanej z DNA na RNA, a potem przekazanej z jądra do cytoplazmy(przez mRNA), zostają wbudowane w łańcuch polipeptydowy aminokwasy tak ? Czy dobrze to rozumiem ? i wtedy te aminokwasy sa transportowane przez tRNA do rybosomów ?

rRNA ( rybosomalny) wraz z białkami buduje rybosomy - tego troche nie rozumiem, a moze za bardzo sie w to zagłębiam, ale prosze o jakies wytlumaczenie tego RNA
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: yeast »

Piotr_gd pisze:Czyli na podstawie tej informacji, a ściśle sekwencji zasad azotowych najpierw przepisanej z DNA na RNA, a potem przekazanej z jądra do cytoplazmy(przez mRNA), zostają wbudowane w łańcuch polipeptydowy aminokwasy tak ? Czy dobrze to rozumiem ? i wtedy te aminokwasy sa transportowane przez tRNA do rybosomów ?
rRNA ( rybosomalny) wraz z białkami buduje rybosomy - tego troche nie rozumiem, a moze za bardzo sie w to zagłębiam, ale prosze o jakies wytlumaczenie tego RNA
To moze jeszcze raz od poczatku - sa 3 rodzaje RNA i kazde z nich bierze udzial w innej czesci translacji. W jadrze nastepuje przepisanie (transkrypcja) z DNA, na mRNA, ktore potem jest transportowane do cytoplazmy przez pory jadrowe. Oprocz tego w jadrze powstaje tez tRNA oraz rRNA. rRNA jest skladnikiem rybosomu i tez jest transportowany do cytoplazmy juz jako skladnik wbudowany w podjednostke rybosomu. tRNA rowniez przenika do cytoplazmy i laczy sie tam z odpowiednim aminokwasem. Jak juz mamy te 3 typy RNA w cytoplazmie, to wowczas mRNA przylacza sie do rybosomu (w ktorym jest juz rRNA) i na jego podstawie (martycy) sa doczepiane kolejne aminokwasy, dostarczane przez kolejne czasteczki tRNA. Cala reakcja jest katalizowana przez rRNA, ktore jest czescia rybosomu.
Piotr_gd
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2009, o 18:37

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: Piotr_gd »

tRNA rowniez przenika do cytoplazmy i laczy sie tam z odpowiednim aminokwasem.


A ten aminokwas skad juz tam jest ? powstal na podstawie informacji genetycznej z mRNA ?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: Savok »

Proces wiazania aminokwasow do tRNA jest niezalezny od ekspresji genow i zachodzi wczesniej". mRNA i tRNA niosacy aminokwas musi sie znalezc na rybosomie jednoczesnie, wtedy dopiero nastepuje synteza bilaka, czyli odlaczenie aminokwasu od tRNA i przylaczenie do rosnacego peptydu.
Piotr_gd
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2009, o 18:37

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: Piotr_gd »

Nie moge zrozumiec jakos tego. najlepiej by było na schemacie to zaznaczyc, ja zrobilem taki jak ja to rozumiem
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: malgosi35 »

aminokwasy pływają sobie w cytoplażmie.

Rybosomy to fabryki białka.
mRNA to kopie planów budowy białka. Orgyginał to DNA zamknięte w sejfie (jądrze)
tRNA to samochodziki które przywożą aminokwasy do rybosomów (fabryki). Każdy samochodzik (tRNA) na tablicę rejestracyjną (antykodon) w której jset informacja jaki aminokwas może zzaładować na pakę.
Piotr_gd
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2009, o 18:37

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: Piotr_gd »

malgosi35 pisze: mRNA to kopie planów budowy białka.
Oki, czyli z sekwencja zasad azotowych z DNA jest przepiswana na ta w RNA, i potem z ta przepisana informacja gentyczna mRNA jest transportowane do cytplazmy tak ? i na tym konczy sie role mRNA ?
malgosi35 pisze:tRNA to samochodziki które przywożą aminokwasy do rybosomów (fabryki).
a te aminokwasy, pływające w cytoplazmie, maja jakis zwiazek z mRNA ? skad wiadomo jakie to aminokwasy plywaja ?
malgosi35 pisze:Każdy samochodzik (tRNA) na tablicę rejestracyjną (antykodon) w której jset informacja jaki aminokwas może zzaładować na pakę.
Czyli on może załadowac na pakę aminokwasy określone kolejnoscia zasad azotowych zawarych w mRNA ? [/quote]
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: malgosi35 »

Piotr_gd pisze:i na tym konczy sie role mRNA ?
Informacja mRNA jest odczytywana w rybosomach.
Na podstawie informacji zawartej w mRNA w rybosomach przyłaczane są kolejne aminokwasy.
Piotr_gd pisze:Czyli on może załadowac na pakę aminokwasy określone kolejnoscia zasad azotowych zawarych w mRNA ?
Nie, może załadować tylko taki aminokwas jaki ma przypisany na antykodonie
Piotr_gd pisze:a te aminokwasy, pływające w cytoplazmie, maja jakis zwiazek z mRNA ? skad wiadomo jakie to aminokwasy plywaja ?
.
Żaden. (czy guziki leżące na półce mają coś wspólnego z moją przyszłą sukienką. w tej chwili nie, ale może kiedyż będą jej częścią składową.
W cytoplażmie jednocześnie odbywa się wiele procesów translacji. Tworzonych jest wiele różnych białek. cytoplazma jest więc nasycona wieloma różnymi aminokwasami.
Piotr_gd
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2009, o 18:37

Re: Funkcję jądra komórkowego

Post autor: Piotr_gd »

Czy teraz ten schemat poprawnie przedstawia ogólnie (bez reakcji zachodzących w rybosomie) proces syntezy białka ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość