Mitoza - komórki macierzyste ?

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Piotr_gd
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2009, o 18:37

Mitoza - komórki macierzyste ?

Post autor: Piotr_gd »

Witam, pisałem dzisiaj sprawdzian z biologii z zagadnień dotyczących mitozy. Jedno z pytań brzmiało Gdzie zachodzi mitoza? Odpowiedziałem, że zachodzi we wszystkich macierzystych komórkach somatycznych. Martwi mnie czy użycie terminu macierzyste nie zepsuje tej odpowiedzi, bo jako macierzyste miałem określone komórki gamet, które ulegają podziałowi poprzez mejozę.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Mitoza - komórki macierzyste ?

Post autor: Jakusz »

Tzn co określiłeś przez pojęcie macierzyste? Mógłbyś sprecyzować?
Piotr_gd
Posty: 23
Rejestracja: 25 maja 2009, o 18:37

Re: Mitoza - komórki macierzyste ?

Post autor: Piotr_gd »

Pyt : gdzie zachodzi mitoza ?
Odp: Mitoza zachodzi we wszystkich macierzystych komórkach somatycznych(dalej opisalem jakie to somatyczne, ale wiadomo, wszystkie oprocz gamet)
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Mitoza - komórki macierzyste ?

Post autor: Savok »

Nie tylko somatycznych. Komorki miesni, skory czy watroby nie sa komorkami macierzystymi, a dziela sie calkiem skutecznie.

Zatem twoja odpowiedz zawiera dosc powazny bald rzeczowy.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Mitoza - komórki macierzyste ?

Post autor: Jakusz »

Savok pisze:Komorki miesni, skory czy watroby nie sa komorkami macierzystymi, a dziela sie calkiem skutecznie.
Wiesz Savok, to zależy jak zdefiniujemy komórki macierzyste. Jeśli chodzi nam tylko o komórki totipotentne (lub choć pluripotentne) to faktycznie masz rację jest to błąd. Jednakże wyróżnia się coś takiego jak np. komórki macierzyste mięśni szkieletowych (Sawicki Histologia) - tzw. komórki satelitarne. Są w spoczynku i nie fuzują tak jak reszta komórek m. szkieletowego, nie tworzą syncytium. Uaktywniają się w przypadku uszkodzeń.

Co do wątroby czy skóry pewien nie jestem, ale moim zdaniem zasada jest podobna.

[ Dodano: Czw Cze 04, 2009 18:20 ]
Aha - komórki syncytium mięśnia już się przecież nie dzielą. Tą zdolność mają jedynie właśnie komórki satelitarne. Mięsień szkieletowy w życiu człowiek rośnie tylko na zasadzie hipertrofii komórek mięśniowych.

[ Dodano: Czw Cze 04, 2009 18:26 ]
"W wątrobie znajdują się komórki macierzyste, z których mogą powstawać hepatocyty (Sawicki, Histologia)

[ Dodano: Czw Cze 04, 2009 18:28 ]
Cytat fragmentu dot. warstwy podstawnej naskórka to samo źródło: (.) Wśród nich znajdują się komórki macierzyste naskórka, które zapewniają ciągłą odnowę tej tkanki"
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Mitoza - komórki macierzyste ?

Post autor: yeast »

No tak, ale zrnicowane limfocyty juz komrkami macierzystymi nie sa, a po aktywacji sie dziela.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości