odciski

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

odciski

Post autor: Vinci »

Mam takie pytanie. Jak powstają odciski od strony biologicznej. To, że od chodzenia i niewygodnych butów to wiem], chodzi mi o trochę głębsze spojrzenie.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: odciski

Post autor: Dawifd »

Przyjmijmy, że na nodze powstały odciski.
Szedleś i noga ci się w bucie poruszala.

W koncu ci się odparzyła (nawet poparzyła)
Pod nabłonkiem zbiera ci się płyn surowiczy - surowica.

Myslę, że oto chodzi
epinefrynka

Re: odciski

Post autor: epinefrynka »

Myślę że chodzi Ci o to
Nagniotek, odcisk (łac. clavus) – reakcja obronna skóry na miejscowy ucisk, w postaci zwiększonego wytwarzania spłaszczonych komórek rogowych. Wywierany ucisk wgniata te twarde komórki w głąb skóry pobudzając w ten sposób ich dalsze wytwarzanie.

Centralnie w nagniotku zlokalizowany jest czop rogowy, który ma zwykle kształt stożka, którego ostry wierzchołek skierowany jest w głąb skóry, co może powodować podrażnienie zakończeń nerwowych i następowy napadowy ból. Najczęstsza lokalizacja to stopa, a zwłaszcza okolice pięty, łuku stopy i podeszwowej strony palców.

W leczeniu stosuje sie maści i płyny złuszczające, zwykle w których składzie znajduje się kwas salicylowy. Przyspieszenie złuszczania się nagniotka można uzyskać poprzez wcześniejsze zastosowanie gorącej kąpieli. Wokół nagniotka, na zdrową skórę, najbezpieczniej zastosować maść ochronną (najlepiej maść cynkową).
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: odciski

Post autor: Padre Morf »

Dawifd pisze:Myslę, że oto chodzi
Kompletnie nie o to ]

W przypadku zbyt ciasnych butów tkanki miękkie są uciskane z dwóch stron - z jednej strony przez niewygodny but, z drugiej przez kościec stopy. Naskórek w reakcji obronnej wytwarza komórki rogowe. Są one wpychane wgłąb tkanek miękkich - powoduje to jeszcze silniejsze wytwarzanie komórek rogowych i powstaje odcisk.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: odciski

Post autor: Vinci »

To dlaczego w takim razie tak cieżko sie odcisku pozbyć? Teoretycznie wyrwanie", wycięcie lub inne mechniczne usuniecie powino złagodzic sytuacje. Nie ma ucisku, nie ma odcisku, jednak z tego co wiem nie tak łatwo się go pozbyć.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: odciski

Post autor: Dawifd »

To coś twardego na pięcie to jest odcisk
Ja myśłelem, że chodzi o ten bombel silnie bolący
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: odciski

Post autor: Padre Morf »

Vinci to kwestia tego czopa rogowego", o którym była mowa wyżej
epinefrynka

Re: odciski

Post autor: epinefrynka »

Morfeusz pisze:
epinefrynka pisze:
Myslę, że oto chodzi

Kompletnie nie o to ]
Zazdrosny jesteś bo ten uśmiech to nie do Ciebie ]

Vinci - ten czop rogowy bywa trudny do usunięcia jeśli pozwalasz odciskowi zbyt długo dojrzewać (zaczyna wrastać coraz głębiej), w związku z czym komórki namnażają się dalej

[ Dodano: Nie Cze 07, 2009 20:41 ]
Nie usuniesz czopa - nie usuniesz definitywnie odciska.
Awatar użytkownika
Vinci
Posty: 991
Rejestracja: 20 sty 2006, o 21:54

Re: odciski

Post autor: Vinci »

Czyli definitywne usuniecie = wyrwanie go z mięsem ?:P
epinefrynka

Re: odciski

Post autor: epinefrynka »

Drastycznie to ująłeś ^_^
Zasadniczo - tak, dlatego usuwać dziada trzeba póki mały i płytko siedzi
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości