Zdrowiej z poduszką czy bez?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
fimona
Posty: 254
Rejestracja: 14 lis 2007, o 13:52

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: fimona »

ja mam roznie
kiedys spalam na bardzo plaskiej poduszce. potem na wieeelkiej i miekkiej, prawie na polsiedzaco potem znow na plaskiej, potem na malym jaśku a potem znow calkiem bez poduszki. teraz wrocilam do jaska i to jest chyba najlepsze rozwiazanie. nie wiem od czego to zalezy ale przez dlugi okres czasu spalam z bardzo wysoko uniesiona glowa i bylo ok, a teraz jak tak spie to boli mnie kark i cale plecy rano. a pozycje w czasie snu trudno dzielic na Zdrowe i niezdrowe".hmm prof z anatomii powiedziala ze najlepiej spi nam sie tak, jak spalismy w brzuchu matki nie wiem ile w tym prawdy, bo wtedy powinnismy raczej spac skuleni jak w pudle, a niektorzy spia wyciagnieci calkiem prosto.
Awatar użytkownika
marti91
Posty: 210
Rejestracja: 10 kwie 2009, o 10:56

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: marti91 »

Wiesz, nie dziwię Ci się, że było Ci źle, jak spałaś prawie na siedzącą. Siedzenie to jedna z gorszych pozycji dla kręgosłupa. Za to leżenie na boku jest właśnie zdrowe, (no ale tu z podusią) bo wtedy kręgosłup też nie jest zbyt obciażony.
Czytałam kiedyś, że materac powinien mieć taką twardość, by leżąc na plecach można było z leciutkim oporem wsunać rękę pod lędźwie.
Mariola5
Posty: 1
Rejestracja: 23 cze 2010, o 11:11

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: Mariola5 »

Lepiej jest spać na profesjonalnej poduszce. Sama używam takiej ze strony mojapoduszka.pl Są bardzo wygodne i relaksujące. Nie wyobrazam sobie teraz spania na innej poduszce.
Awatar użytkownika
Anezka
Posty: 1022
Rejestracja: 27 gru 2009, o 23:17

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: Anezka »

Jako przedstawiciel takowych pozwolę sobie wtrącić - cierpiący na refluks powinni spać możliwie wysoko, bez poduszki odpada. Podobno najlepiej wtedy spać na plecach ale ja przy tabletkach + kilku poduszkach i spaniu na boku nie narzekam
jacaidzi
Posty: 1
Rejestracja: 31 sie 2010, o 08:50

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: jacaidzi »

Zawsze istniał pogląd, że sen bez poduszki korzystnie wpływa na nasz odpoczynek. Nic bardziej mylnego.

Poduszka spełnia istotną funkcję podparcia naszej głowy i karku, bardzo ważnego miejsca naturalnego wygięcia, powyżej naszych pleców.

Dlatego właśnie sen bez poduszki lub z bardzo płaską (w stosunku do naszych potrzeb) wymusza złą pozycję szyi, sprawiając, że kark nie znajduje odpowiedniego podparcia, które zachowałoby naturalne wygięcie tego odcinka.

Z tego samego powodu poduszka zbyt gruba spowoduje, że nasza głowa będzie wychylać się do przodu forsując kark i mięśnie szyi.

Istotne w wyborze naszej poduszki jest także, aby dobrze zarządzała ona temperaturą, ponieważ jeśli nie przewietrza się dobrze będzie generować uczucie nadmiernego ciepła i zmęczenia, które utrudni nam dobry odpoczynek.

Obecnie istnieje wiele poduszek z różnych materiałów i wykorzystujących rozmaite sposoby korekcji ułożenia głowy tak, aby zaspokoić potrzeby każdego klienta.
Moge dodać jeszcze że polecam poduszke formanature firmy DIMAFLEX.
Oto jej opis i specyfikacje:
Kiedy uśniesz na naszej poduszce Formanature z pianki visco, zauważysz jak delikatnie dopasowuje się ona do twojej szyi i głowy, jednolicie rozkładając nacisk. W ten sposób możesz się cieszyć odpowiednim podparciem szyi, relaksując się, eliminując wszelkie naciski oraz unikając wymuszonej pozycji w czasie snu.
Właściwości:



* Pianka typu viscoelastic nieformowana
* Mikroklimat odpoczynku
* Pianka visco wolna od polioli
* Poduszkę można prać w całości
Można ją nabyć w sklepie
sui
Posty: 20
Rejestracja: 9 lip 2008, o 14:16

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: sui »

marti91 pisze:Wiesz, nie dziwię Ci się, że było Ci źle, jak spałaś prawie na siedzącą. Siedzenie to jedna z gorszych pozycji dla kręgosłupa. Za to leżenie na boku jest właśnie zdrowe, (no ale tu z podusią) bo wtedy kręgosłup też nie jest zbyt obciażony.
Czytałam kiedyś, że materac powinien mieć taką twardość, by leżąc na plecach można było z leciutkim oporem wsunać rękę pod lędźwie.

Ja czytałam kiedyś (w tym momencie już nie pamiętam źródła), że śpiąc na boku obciążamy kręgosłup wagą równą trzykrotności naszej masy , natomiast spanie na plecach jest swojego rodzaju odpoczynkiem dla kręgosłupa.
Ja codziennie się hartuję i kładę płasko na plecach. Niestety po 15 minutach daję sobie spokój i przewracam na bok. Ale po męczącym dniu udaje mi się tak zasnąć i nawet czasem się budzę rano na plecach
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: yeast »

Od spaia na plecach można sie dorobić demona/ufo - ponoc ludize śpiacy w tej pozycji maja większa szanse na paraliz przysenny (z własnego doswiadczenia stwierdzam, że coś w tym może być).
Dobrysen24_pl
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 13:08

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: Dobrysen24_pl »

Zdrowiej z poduszką, lub czymkolwiek pod głową. Ważne jest prawidłowe ułożenie szyjnego odcinka kręgosłupa podczas spania. W tym celu dobrze sprawdzają się poduszki ortopedyczne lub tradycyjne wypełnione łuską gryki albo wałki do spania, także z łuską. Luska rozchodzi się delikatnie i powoduje dopasowanie do ciała.
goodnite
Posty: 1
Rejestracja: 23 kwie 2012, o 19:25

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: goodnite »

a co z rozmiarem poduszki ? zastanawiam się nad takim modelem poduszki z pianki i o ile materiał chyba jest ok, to jaki rozmiar wybrać ? dla kogo są większe poduszki ? dla cięższych osób, czy to kwestia gustu, ale wszystkie są ok ? Przy wzroście 180 i 82 kg wagi ma to jakiekolwiek znaczenie ?
Dobrysen24_pl
Posty: 2
Rejestracja: 20 kwie 2012, o 13:08

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: Dobrysen24_pl »

Większe i wyższe poduszki są dla wyższych osób. Jeśli wybierzesz sobie zbyt wysoką, to Twoja głowa będzie na niej nie idealnie w poziomie, lecz trochę pod skosem leżała, a w efekcie ból karku rano nie zniknie.
Polecam tutaj stosowanie zasady podobnej, jak przy doborze ubrań
kalkarenit
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2012, o 15:50

Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: kalkarenit »

dobra poduszka to podstawa, ale najgorszy jest chyba przerost formy nad treścią, czyli spanie na takich poduszkach przypominających worki nabite pierzem po 5 kg. Człowiek praktycznie śpi w pozycji siedzącej.
Awatar użytkownika
dzikus
Posty: 104
Rejestracja: 21 paź 2011, o 18:31

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: dzikus »

To zalezy kto jakie ma problemy.

Za mna np. ciagnie sie przeszlosc z urazu w kregoslupie C z wypadku. I teraz poza cwiczeniami spie ciagle na poduszce ortopedycznej. Ciezko jest sie przyzwyczaic zeby spac na takiej poduszce. Mnie z poczatku nie udalo sie wyspac przez ok 15dni (nie wiem, moze ludzie z prawidlowym kreg C maja latwiej : P). Taka poduszka jest najzdrowsza, chociaz z poczatku niewygodna
Awatar użytkownika
Lektom
Posty: 1073
Rejestracja: 26 lis 2009, o 15:33

Re: Zdrowiej z poduszką czy bez?

Post autor: Lektom »

Wg mnie zależy z której strony patrzeć.

Generalnie, dla kręgosłupa lepiej spać niżej niż wyżej. Ortopedzi polecają twarde materace. Jeśli chodzi o poduszkę, to osobiście używam płaskiego jaśka, na którym śpię na wznak, a jeśli na boku to go zwijam tak, by głowa nie była jakoś wygięta, lecz była ułożona współliniowo z kręgosłupem.

Natomiast jeśli np. dziecko ma katar, czy zapalenie zatok, to moim zdaniem lepiej spać wyżej, żeby wydzielina nie spływała po gardle dalej, np. do oskrzeli.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości