Zakładamy akwarium słodkowodne.

Forum akwarystyczne. Ryby, rośliny akwariowe, akwarium słodkowodne, akwarium morskie. Znajdziesz tutaj cenne porady akwarystów.
Awatar użytkownika
Pablo
Posty: 960
Rejestracja: 30 wrz 2006, o 13:10

Zakładamy akwarium słodkowodne.

Post autor: Pablo »

Przed założeniem akwarium należy poznać podstawy akwarystyki, bo czasem nasza przygoda może się bardzo szybko skończyć. Na samym początku warto zapoznać się z takim definicjami jak:
- cykl azotowy.
- pH.
- twardość wody.
- filtracja biologiczna i mechaniczna.
- oświetlenie.
- ogrzewanie.
To są podstawy które trzeba znać i rozumieć, po prostu trzeba je mieć w małym paluszku.


Teraz czas nieco poczytać o rybkach które zamierzamy mieć w naszym akwarium, co prawda można się przerazić bo jest tego od groma. Na początku najlepiej przejrzeć atlas akwarystyczny. Kiedy już wybierze gatunki które chciałbyś mieć to czas wielki zagłębić się w opisie gatunkowym. Najważniejszym kryterium jest taki dobór rybek które mogłyby mieszkać w takiej samej wodzie no i nie pozabijały się wzajemnie.
W przypadku pierwszego kryterium możemy założyć akwarium z rybkami występującymi tylko w Ameryce Południowej, najważniejszy by zwrócić uwagę na warunki w jakich należy je trzymać: temperatura, pH, twardość ect.


No w końcu nadszedł czas na projektowanie akwarium, miejsca w który będzie stało. Na początku ustawiamy sobie jaką kwotę chcemy na to przeznaczyć.
Teraz wybieramy miejsc w którym będzie stało akwarium, najlepiej by miejsce było oddalone od okna, żeby promienie słoneczne nie działały bezpośrednio na akwarium. Również powinno to być miejsc spokojne gdzie nie panuje ciągły ruch który by tylko stresował rybki.
No i na końcu możesz sobie zaplanować jak będzie wyglądać pokrywa ect. i na czym będzie stało akwarium. W wyobraźni może sobie planować już wystrój.


Nadszedł czas się wybrać na zakupy. Gdy już mamy zaplanowane jakie akwarium, musimy kupić do niego sprzęt. Najlepiej sobie zapisać na kartce co nam jest potrzebne. Fakt faktem można się przerazić bo jest tego masę, ale spokojnie najważniejsza jest grzałka która kupimy bez większego problemu a drugą rzeczą jest filtr z tym to już gorzej.
No ale przejdźmy to omówienie grzałki, jeśli znasz ile litrów będzie miało akwarium to nie mam problemu, można sobie łatwo obliczyć moc grzałki. W zależności o temperatur stosujemy 1/5 W na litr wody do 1 W na litr wody. Ważne by grzałka była z wbudowanym termostatem, jeśli jej nie ma to możemy podłączyć do zewnętrznego. Oczywiście ważna również jest jakoś wykonania sprzętu.
To teraz przejdźmy to filtra, filtry można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Do mniejszych akwariów do 100l w zupełności wystarczy nam filtr wewnętrzny lub zewnętrzny, przelewowy. Filtry te są stosunkowo tanie i dość proste w konstrukcji, warto przy zakupie przeczytać informacje na której znajduję się informacje dotyczące wielkości zbiornika oraz to ile i jakich wkładów możemy włożyć.
Dobre filtry są tak skonstruowane by na początku była filtracja mechaniczna która usuwa większe zanieczyszczenia a następnie biologiczna z możliwością włożenia dodatkowych wkładów np. węgla w razie potrzeby. W akwariach pomiędzy 100l a 200l można jeszcze używać filtry wewnętrzne, ale to zależy już od obsady albo przejść już na filtr zewnętrzny to oczywiście zależy od obsady i grubości naszego portfela, przed wszystkim.
Gdy sobie zażyczymy akwarium o litrażu ponad 200l musimy również je wyposażyć w zewnętrzny filtr kubełkowy. Podstawową zaletą jest estetyczność jak i to, że w akwarium znajdują się tylko 2 otwory wlot i wylot filtra.
Prosta obsługa i ich pojemność sprawia, że są stosowane. Do tego pojemnika wrzuca się wkłady filtracyjne.
Przy zakupie sprzętu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, bo wszak od tego będzie zależeć życie naszych rybek. Jeśli chodzi o filtry to największą renomą cieszy się firma Eheim. Gdy już mamy grzałkę (ciepło) i filtr (czystość) czas wielki kupić oświetlenie co by wiedzieć nasze rybki. Jeśli mamy gotową pokrywę to musimy kupić jeszcze świetlówkę. Zależy ona od: biotopu, ilości roślinek, kolorystyką rybek. Najczęściej stosowane są świetlówki ponieważ dają dużą wydajność oraz występuje bardzo duży wybór kolorów światła. Jeśli posiadamy zbiornik o wysokości 50 cm i chcemy w nim hodować rośliny wymagane jest światło HQI lub HQL.
Mamy już grzałkę, filtr, oświetlenie to teraz czas kupić coś do dekoracji. Na początku podłoże, najczęściej używa się do tego żwirku. Ze zdobyciem żwirku nie ma większego problemu, jednak zwróćmy uwagę czy żwirek nie zmieni nam parametrów wody, starajmy się nie kupować barwionego żwirku. Tło można kupić już gotowe lub wykonać samemu.
No to teraz zostało nam to kupienie np. korzenie, kamienie. Ważę by przy wkładaniu ciężkich rzeczy nie rozwalić dna akwarium. Najlepiej zabezpieczyć je od spodu styropianem.
Warto również zakupić, parę wiader 12 litrowych, wąż do spuszczania wody, odmulacz, siatek do odławiania ryb i ew. testy na pH, NO2, twardość ogólna wody (TWO) oraz twardość wody węglanowa (TWW), NO3.
PAMIĘTAJ! zanim cokolwiek włożysz do akwarium to odpowiednio to przygotuj, porządnie opłukaj, można wygotować (długo należy płukać podłoże i robić to tak długo aż woda nie będzie czysta, korzenie najlepiej wygotować, wymoczyć by nie wypływały na wierzch a kamienie porządnie wyszczotkować.


To teraz przechodzimy to stawiania akwarium, na ten moment każdy czeka.
Gdy już mamy szafkę i akwarium czas zacząć stawienie konstrukcji, warto sobie kogoś zabrać do pomocy. Szafka powinna być wytrzymała i stabilna również wypoziomowana bo później będzie ciężko cokolwiek zrobić z pełnym akwarium, wszak to trochę waży. Nigdy nie stawiamy akwarium na gołym blacie, najlepiej pod akwarium włożyć styropian, karimatę ważne by materiał był elastyczny i nie gnił pod wpływem wody.
Gdy już akwarium stoi to teraz czas brać się za dekorowanie, a początku tło, następnie podłoże, warto dodać dodatkowe dla roślin np. torf. Jeśli chcemy skleić skały to robimy to teraz i używamy tylko silikonu. Po klejeniu dajemy sobie odpocząć silikon schnie 24h/2 mm w głąb.
To teraz wiekopomna chwila, możemy zacząć wlewać wodę, tylko róbmy to z głową by nie zepsuć dekoracji lub wzburzyć podłoża. Gdy woda zrobi się przejrzysta możemy włączyć grzałkę i filtr, oczywiście można filtr włączyć od razu, ale wtedy lepiej jako wkładu użyć samej waty która wyłapie syf. Kiedy temperatura się już ustabilizuję należy zaszczepić, odpowiednio wypełniony, filtr (najlepiej użyć do tegosyfu z filtra, ze zdrowego akwarium jeśli nie mamy takiej możliwości należy zastosować np. Tetra Baktozym lub inny starter - zdecydowanie przyspieszy to dojrzewanie zbiornika).
Po kilku dniach można rozpocząćsadzenie roślinek. W zależności od zaczepienia po kilku dniach można powoli wpuszczać pierwsze rybki, przy czym kontrolujemy cały czas zawartość związków azotowych (azot, amoniak) powinniśmy się starać dążyć by związków azotowych nie było ich. Po czym powoli i sukcesywnie wpuszczamy kolejne rybki. Nie robimy tego szybko by nie zachwiać równowagi która się tworzy.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zakładamy akwarium słodkowodne.

Post autor: persil1991 »

A mam pytanko. Czy napowietrzacz (czy jak to się nazywa) jest potrzebny?

Czy odmulacz może zastąpić filtr w mniejszych akwariach?
Pablo pisze:Na początku ustawiamy sobie jaką kwotę chcemy na to przeznaczyć.
O kwotę maksymalną nie będę pytał, bo wiadomo - brak ograniczeń. Można sobie i z całej chaty akwarium zrobić
A jak jest Waszym/Twoim zdaniem kwota minimalna? Nie chodzi tutaj o to, aby ktoś odpowiedział np:cena słoika". Załóżmy, że akwarium będzie tym jednym z najmniejszych możliwych dla paru rybek, ale z pełnym sprzętem jaki jest POTRZEBNY.
Awatar użytkownika
MUSOPHAGA
Posty: 171
Rejestracja: 27 kwie 2006, o 12:22

Re: Zakładamy akwarium słodkowodne.

Post autor: MUSOPHAGA »

persil1991 pisze:Czy napowietrzacz jest potrzebny?
może byś ciekawym urozmaiceniem, zawsze to dodatkowa porcja tlenu i ruch wody!
Czy odmulacz może zastąpić filtr w mniejszych akwariach?
nie!
odmulacz służy do oczyszczania dna, a nie filtrowania wody.
persil1991 pisze:A jak jest Waszym/Twoim zdaniem kwota minimalna? Nie chodzi tutaj o to, aby ktoś odpowiedział np:cena słoika". Załóżmy, że akwarium będzie tym jednym z najmniejszych możliwych dla paru rybek, ale z pełnym sprzętem jaki jest POTRZEBNY.
ciężko jest ustalić kwotę minimalną, musiałbyś zrobić pielgrzymkę po wszystkich zoologach w Poznaniu i porównać ceny! przy 25litrach potrzebujesz[pomijam akwarium z pokrywą i postawką(matą)]: 2-3paczki żwiru, filtr, grzałka, termometr rtęciowy, uzdatniacz wody, żywe kultury bakterii, rośliny i inne ozdoby do wyboru.
przy większych zbiornikach dochodzi jeszcze wymiana standardowych w kompletach świetlówek na typowo akwarystyczne.
Pethro
Posty: 14
Rejestracja: 3 mar 2009, o 07:09

Re: Zakładamy akwarium słodkowodne.

Post autor: Pethro »

Jak komuś zalezy na tanim akwarium to polecam bezobsługowe akwarium typu LOWTECH ala Diana z filtracją opartą o rośliny

Potrzebne jest nam
-akwarium
-naturalna gleba + glina warstwa ok 2-3 cm
-zwirek, tyle by była warstwa nad glebą ok 7 cm
-żródlo swiatła dające moc ok 0,3W/l dodatkowo akwarium warto ustawic w takim miejscu by doświetlało je słońce
-słaby filtr powodujący tylko ruch wody
-rosliny, trzeba im dac czas by sie przyjeły zanim wpuści sie załoge


całe dno obsadzamy łatwymi w hodowli roslinami na powierzchnie dajemy rosliny pływające
najlepiej udają sie rosliny wyrastajace ponad powierzchnie wody np nadwódki i takie które zadowalają sie małą iloscia światła np zwartki

takiego akwarium sie nie odmula, resztki pokarmu i metabolity sa bowiem pozywka dla bakterii i roslin

ryb musi byc mało, karmimy je obficie

Jest to najbardziej bezobsługowy rodzaj akwarium słodkowednego i zarazem najtanszego jaki znam
dla zainteresowanych tematem polecam książkę Diany Walstad ekologia roślin wodnych dla akwarystów"



Co do całego artykułu w pierwszym poscie to brakuje tam zasadniczego podziału na 2 typy prowadzenia akwarium LOW Tech lub HIGH Tech .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości