Rozdzielenie mieszaninu na czyste składniki

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Rozdzielenie mieszaninu na czyste składniki

Post autor: Gosiaczek »

Zaproponuj sposób rozdzielenia na czyste składniki mieszaniny złożonej z cykloheksanolu, kwasu benzoesowego, fenolu i aniliny.

Pewnie to prosty schemat ale ja jakoś wpaść na niego nie potrafię
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Rozdzielenie mieszaninu na czyste składniki

Post autor: DMchemik »

jeśli dodać kwasu solnego lub rozcieńczonego siarkowego to powstaje r-r soli aniliny stanowiący dolną fazę. Następnie można dodać r-ru NaOH i zostają wyekstrahowane składniki kwaśne i w fazie górnej pozostaje sam cykloheksanol. Natomiast nasycając otrzymany r-r fenolanu sodu i benzoesanu sodu poprzez CO2 wyprzemy fenol z soli który jest słabszym kwasem niż kwas węglowy. Wolny fenol można wyekstrahować i odparować rozpuszczalnik. Natomiast pozostały r-r benzoesanu sodu po zakwaszeniu mocnym kwasem daje osad kwasu benzoesowego.

Można jeszcze inaczej: najpierw kwas celem ekstrakcji aniliny, potem r-r Na2CO3 lub NaHCO3 celem ekstrakcji kwasu benzoesowego, następnie r-r NaOH celem rozdzielenia alkoholu od fenolu.

I to cała filozofia, wykorzystać właściwości kwasowe i zasadowe składników
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Re: Rozdzielenie mieszaninu na czyste składniki

Post autor: Gosiaczek »

DMchemik, doszłam do tego wystarczyło Vogla otworzyć i po sprawie tam jest tak ładnie rozpisane
przy tego typu zadaniach przydatne są tabelki - po kolei co się dodaje zapomniałam, że można je wykorzystać. przy analizie związków to było
jednak dziękuję za wyczerpującą odpowiedź : )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości