trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
Awatar użytkownika
michal094
Posty: 1289
Rejestracja: 1 lip 2009, o 22:36

trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: michal094 »

Mam problem. Rozwiązuje zadania na konkurs przedmiotowy, ale nie ma nigdzie odpowiedzi, a dopóki się nie dowiem czy dobrze to będzie mnie męczyło". Podam zadanie a potem moje rozwiązanie. Jeżeli źle to prosiłbym o krótkie wytłumaczenie dlaczego, bo z zadań tekstowych nie jestem dobry

1. W wyniku rozkładu telnku srebra, otrzymano 2.158g srebra i 112 cm3 tlenu. Ile tlenku srebra uległo rozkładowi? /gęstość tlenu wynosi 1,43g*dm-3/

2AgO2Ag+O2
x-2,158
248-216

x=2,47g

2.Podczas ogrzewania 4,8g magnezu z tlenem, powstało 8g tlenku magnezu. Oblicz ile gramów tlenu przyłączył magnez? Jaki jest stosunek magnezu do tlenu w tlenku magnezu?

2Mg+O22MgO
4,8-8
x-80

x=48g

Stosunek 3:2

3. Na podstawie wzoru soli Al4(P2O7)3
a) napisz wzór sumaryczny kwasu, od którego pochodzi ta sól
wydaje mi się, że H4P2O7 ( kwas ortodwufosforowy V)
b)Przedstaw wzór strukturalny tej soli.
nie umiem
c) Napisz równanie reakcji otrzymywania tej soli przy użyciu substratów
A tlenek metalu i bezwodnik kwasowy
B wodorotlenek i bezwodnik

też nie umiem bo nie miałem takiego kwasu


Proszę o rozwiązanie/sprawdzenie/poprawienie/wytłumaczenie* )Dziękuje z góry
*niepotrzebne skreślić



btw. nie wiem czy dobry dział :S
alkinson
Posty: 146
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:53

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: alkinson »

w 1 zadaniu obliczyłam coś trochę zakręconego, zamieniłam wszystko możliwe na gramy, policzyłam masy molowe związków i obliczyłam co jest w nadmiarze a następnie z proporcji masę tlenku.
wyszło, że było go 1,16116 g. ale proszę kogoś o ewentualne poprawki, bo nie chciałabym nikogo wprowadzić w błąd, a mi grzeje słońce w główkę i mogłam coś poknocić : ))

a zad.3 kwas H4P2O7 wygląda tak:
przepraszam za jakość, ale tak mi było najszybciej
to tego wzoru już chyba dorysujesz sobie sól?
throough
Posty: 36
Rejestracja: 1 lip 2009, o 07:24

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: throough »

Zad. 1
Obliczyłem masę tlenu. Potem sprawdziłem co jest w nadmiarze i z proporcji obliczyłem masę tlenku srebra. Wyszło, że rozkładowi uległo 2,32g Ag2O.
Ostatnio zmieniony 2 lip 2009, o 14:27 przez throough, łącznie zmieniany 1 raz.
alkinson
Posty: 146
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:53

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: alkinson »

ale tlenek srebra nie ma wzoru Ag2O.?
throough
Posty: 36
Rejestracja: 1 lip 2009, o 07:24

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: throough »

Ma.
Przepisałem z góry nie myśląc o tym.
To co napisałem wyżej jest źle, zaraz postaram się poprawić.
Awatar użytkownika
michal094
Posty: 1289
Rejestracja: 1 lip 2009, o 22:36

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: michal094 »

throough pisze:Zad. 1
Obliczyłem masę tlenu. Potem sprawdziłem co jest w nadmiarze i z proporcji obliczyłem masę tlenku srebra. Wyszło, że rozkładowi uległo 2,32g Ag2O.
No rzeczywiście, źle wzór napisałem Dzięki za pomoc)

Dzięki wszystkim Potrzebuje pomocy z resztą zadań
alkinson
Posty: 146
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:53

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: alkinson »

zad. 2
na podstawie równania reakcji, które napisałeś dobrze obliczam ilość tlenu z rekacji (wychodzi stechiometrycznie wszystkiego 10 razy mniej) i mam juz ilośc tlenu, którą magnez przyłaczył, natomiast stosunek, to jeśli chodzi ogólnie o tlenek magnezu to po prostu trzeba znać masy molowe magnezu i tlenu i to wtedy wychodzi Mg:O - 24:16 = 3:2 tak jak napisałes
Awatar użytkownika
michal094
Posty: 1289
Rejestracja: 1 lip 2009, o 22:36

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: michal094 »

alkinson pisze:zad. 2
na podstawie równania reakcji, które napisałeś dobrze obliczam ilość tlenu z rekacji (wychodzi stechiometrycznie wszystkiego 10 razy mniej) i mam juz ilośc tlenu, którą magnez przyłaczył, natomiast stosunek, to jeśli chodzi ogólnie o tlenek magnezu to po prostu trzeba znać masy molowe magnezu i tlenu i to wtedy wychodzi Mg:O - 24:16 = 3:2 tak jak napisałes
Czyli bo nie za bardzo rozumiem? Dobrze zrobiłem, czy nie, bo teraz zrobiłem inaczej i mi wynik wyszedł 8, więc nie wiem za bardzo D:
alkinson
Posty: 146
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:53

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: alkinson »

2Mg + O2 2 MgO
4,8g x 8g
48 32 80 (masy molowe)

x= 3,2 g tlenu
Awatar użytkownika
michal094
Posty: 1289
Rejestracja: 1 lip 2009, o 22:36

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: michal094 »

Dziękuje za pomoc ) Prosze jednak nie zamykać tematu, bo mam kilka testów i w razie wątpliwości bym się zapytał drogich użytkowników o pomoc jeszcze

[ Dodano: |3 Lip 2009|, o 23:57 ]
No dobrze mam kolejny problem P Zadania tekstowe oczywiście. nie radze sobie z nimi, nie miałem nawet takich w szkole.


zad.1
W wyniku rozkładu termicznego 43.3g tlenku rtęci II otrzymano 40.1g rtęci oraz pewną ilość tlenu. Ile gramów węgla można utlenić otrzymanym tlenem, wiedząc, że tlen łączy się z węglem w stosunnku masowym 8:3./bez wykorzystywania mas atomowych/.

Tutaj próbowałem coś liczyć. wychodziły kosmosy. nawet nie wiem od czego zacząć obliczenia. co trzeba obliczyć itd.

zad2.

Stężenie procentowe nasyconego w temp. 40 stopni C roztworu pewnej soli 60%. Oblicz rozp. tej soli w podanej temp.

a tego już wogóle nie komentuje, nie wiedziałem nawet, że da się obliczyć coś takiego P (widać na początku już, że raczej finalistą w konkursie nie zostane P)
Biomiłośniczka
Posty: 20
Rejestracja: 25 cze 2008, o 21:40

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: Biomiłośniczka »

Moim zdaniem rozwiązania mogą wyglądać następująco (co do zad. 1 nie jestem pewna):
ad. 1
2 HgO =(T)= 2 Hg + O2
43.3 - x
434 - 32 x=3.19
O2/C = 8/3 a więc: mO - 8 - 3,19
mC - 3 - y y=1.2- tyle g węgla można utlenic
ad. 2
korzystamy z definicji stężenia procentowego i rozpuszczalności -
60 g subst. - 40 g wody
rozpuszcz. x - 100 g wody szukana rozpuszcz.= 150g subst./100g wody
z Twoją determinacją do nauki w wakacje na pewno Ci się uda!
alkinson
Posty: 146
Rejestracja: 15 mar 2008, o 22:53

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: alkinson »

zgadzam się z Biomiłośniczką znad Bugu
Awatar użytkownika
michal094
Posty: 1289
Rejestracja: 1 lip 2009, o 22:36

Re: trzy zadania na konkurs przedmiotowy :)

Post autor: michal094 »

Mam nadzieje, że cokolwiek się uda. Wprost uwielbiam chemię ( no może oprócz zadań tego typu P) i biologię. Dziękuje za pomoc

[ Dodano: |25 Lip 2009|, o 23:44 ]
Wierzcie lub nie, ale radze sobie sam Stwierdziłem, że głupio tak prosić was o pomoc i chodźbym miał siedzieć nad jednym zadaniem cały dzień to je zrobię ! No i jak narazie się udaje, tylko jeden problem mam Nie umiem napisać wzoru strukturalnego wodorowęglanu magnezu / Proszę o pomoc :p
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość