choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: lepidoptera »

Jak to w końcu jest kobiety mogą chorować na te choroby czy nie bo co źrodło to inna informacja
Wg mnie mogą bo jest to możliwe kiedy np taka kobieta ma matkę nosicielkę i ojca chorego tylko czy taki płód przeżywa
dermatogen
Posty: 492
Rejestracja: 20 cze 2008, o 13:44

Re: choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: dermatogen »

Zależnie od konkretnej choroby, oczywiście takie zygoty mogą powstawać, z letalnością układu jest różnie. Przykładowo niektóre źródła podają, że nie rodzą się dziewczynki z hemofilią (teoretycznie homozygota recesywna to układ letalny) - jak jest w praktyce, wie na przykład Morfeusz
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Re: choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: lepidoptera »

a jak ma sie do tego lionizacja Bo ja to rozumiem tak że skoro lionizacja zachodzi tylko w komórkach somatycznych to nie ma wpływu na schorzenia związane z płcią i nie można tłumaczyć że kobiety nie chorują bo dochodzi do inaktywacji jednego chromosomu czy się mylę ?
Awatar użytkownika
alba
Posty: 96
Rejestracja: 21 wrz 2007, o 17:19

Re: choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: alba »

Zdarzają się kobiety z hemofilią w Polsce żyje co najmniej jedna. Jest to możliwe, gdyż choroba ta ma różny stopień ciężkości i w przypadku lekkiego stopnia hemofilii zarodek płci żeńskiej może przeżyć i normalnie się rozwijać. W większości przypadków choroby sprzężone z chromosomem X są na tyle ciężkie, że posiadanie 2 wadliwych chromosomów, uniemożliwia przeżycie już na poziomie prenatalnym i jest traktowane jako układ letalny.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: Medycyna Lwów »

lepidoptera pisze:a jak ma sie do tego lionizacja Bo ja to rozumiem tak że skoro lionizacja zachodzi tylko w komórkach somatycznych to nie ma wpływu na schorzenia związane z płcią i nie można tłumaczyć że kobiety nie chorują bo dochodzi do inaktywacji jednego chromosomu czy się mylę ?
lionizacją tego tłumaczyć nie można.

A co do kobiet chorych na hemofilię to fakt bardzo rzadkie, ale się zdarza.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: Padre Morf »

alba pisze:Zdarzają się kobiety z hemofilią w Polsce żyje co najmniej jedna.
Ja słyszałem o dwóch

Nosicielki też mogą być chore - stężenie czynnika VIII/IX może być tak niskie, że są objwy skazy krwotocznej. Przyczyną jest właśnie losowa lionizacja.
lepidoptera
Posty: 37
Rejestracja: 12 cze 2009, o 21:11

Re: choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: lepidoptera »

to ja juz nie rozumiem
to dlaczego lionizacja nie ma wplywu u kobiet ktore sa chore? a np ma znaczenie u nosicielek i przez unieczynnienie jednego chromosomu x moze kobieta nosicielka miec objawy choroby?

moze ktos mi pomoc odpowiedziec na pytanie ( hmmm w ktorym chyba jest blad )
dlaczego samice ssakow nie choruja na schorzenia sprzezone z plcia mimo iz we wszystkich komorkach samic czynny jest tylko jeden z chromosomow ?
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: malgosi35 »

lepidoptera pisze:to ja juz nie rozumiem
to dlaczego lionizacja nie ma wplywu u kobiet ktore sa chore? a np ma znaczenie u nosicielek i przez unieczynnienie jednego chromosomu x moze kobieta nosicielka miec objawy choroby?
u kobiet które są chore nie jest ważne który chromosom w komórce jest unieczynniony bo w obu jest uszkodzony gen.
Nosicielka wg. teorii powinna być mozajką pod względem czynności chromosomów X tak po 50%. czyli nie powinno to mieć znaczenia. Jednak jak od każdej zasady są odstępstwa i może się okazać że większość jej komórek ma czynny chromosom X z uszkodzonym genem.
PeReS
Posty: 141
Rejestracja: 14 cze 2009, o 18:41

Re: choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: PeReS »

Choroby zwiazane z plcia dotycza chromosomow X i Y. U kobiet nie ma Y wiec odpada. Zeby kompensowac ilosc produktow bialkowych genow kodowanych na X dochodzi do losowej inaktywacji jednego z nich i wystepowania jako cialko Barra. Prawidlowa inaktywacja jest naprawde losowa co prowadzi do 50% komorek z inaktywowanym jednym X i 50% z drugim. Kiedy jeden z X ma wadliwy allel genu to i tak bedzie aktywny tylko w polowie komorek. Zdaje sie ze taki stan rzeczy powoduje, ze nie ma zadnego efektu fenotypowego choroby. Ilosc produkowanego prawidlowego bialka jest wystarczajaca dla prawdlowego funkcjonowania organizmu. Choroby zwiazane z plcia wystepuja gdy z niewiadomych przyczyn inaktywacja X nie zachodzi losowo, wiec jest mozliwe wystepowanie u kobiet chorob sprzezonych z X, zazwyczaj dotyczacych mezczyzn.
Tak ja to widze P
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: choroby sprzeżone z płcia u kobiet

Post autor: malgosi35 »

PeReS pisze:Choroby zwiazane z plcia wystepuja u kobiet nosicielek gdy z niewiadomych przyczyn inaktywacja X nie zachodzi losowo, wiec jest mozliwe wystepowanie u kobiet nosicielek chorob sprzezonych z X, zazwyczaj dotyczacych mezczyzn () częściej wystęlujących u mężczyzn.


[ Dodano: |5 Lip 2009|, o 22:50 ]
lepidoptera pisze:moze ktos mi pomoc odpowiedziec na pytanie ( hmmm w ktorym chyba jest blad )
dlaczego samice ssakow nie choruja na schorzenia sprzezone z plcia mimo iz we wszystkich komorkach samic czynny jest tylko jeden z chromosomow ?
hmm. jest błąd
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości