[Film] Sadzenie nowych drzew - także owocowych

Forum ogrodnicze poświęcone uprawie roślin, znajdziesz tu odpowiedzi na większość pytań i problemów związanych z ogrodnictwem.
Toomek
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2009, o 22:39

Re: Sadzenie nowych drzew - takze owocowych

Post autor: Toomek »

malgosi35 pisze:
Toomek pisze:Odnośnie szczepienia to rozmnaża się tym sposobem te odmiany, które trudno się rozmnaża przez ukorzenianie i nie da się rozmnożyć przez ukorzenianie
Nie jest to najważniejszym kryterium, i jeśli już to chodzi tu o gatunki a nie odmiany.
Ja dalej podtrzymuję, że mam rację - najczęstszym powodem rozmnażania przez szczepienie są trudności w rozmnażaniu danej odmiany innym sposobem (inne powody to np. przyspieszenie wieku kwitnienia/owocowania, utworzenie piennej formy, dostosowanie rośliny do warunków przez wybór odpowiedniej podkładki) a chodzi tu o odmiany, bo bardzo rzadko rozmnaża się tym sposobem podstawowe formy gatunków.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Sadzenie nowych drzew - takze owocowych

Post autor: malgosi35 »

Wszystko co piszesz jest prawdą, jadnak mam wrażenie że rozmawiamy z innego poziomu - oczywiście nie wiedzy.
Tak, najczęściej szczepi się by zachować daną odmianę, ale to co zmusza do szczepienia jest charakterystyczne dla danego gatunku do którego należy odmiana.

Zawężając kryteria stosowania szczepienia do trudności z ukorzenianiem mijasz się torchę z prawdą, na co zwróciłam ci uwagę. Twój drugi post to uzupełnił.
Toomek pisze:przyspieszenie wieku kwitnienia/owocowania
- tu chodzi raczej o wykorzystanie zrazów które osiągnęły wiek kwitnienie/owocowania, chyba że jest jakiś przykład któredo nie znam, a chętnie poznam.
Toomek pisze:podstawowe formy gatunków
- jedną z podstawowych form gatunków są właśnie odmiany.
Toomek
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2009, o 22:39

Re: Sadzenie nowych drzew - takze owocowych

Post autor: Toomek »

Nie rozumiem o co Ci chodzi z tym innym poziomem".

Mój pierwszy post w tym temacie miał na celu m. in. bardzo ogólne wyjaśnienie co i dlaczego szczepimy - oczywiście potrafię dokładniej i bardziej naukowo i znacznie szerzej, ale nie wydaje mi się to celowe przy temacie na forum rozpoczynanym od pytania o szczepienie jabłoni na dębie - uważam, że odpowiedziałem na takim poziomie na jakim oczekiwał pytający (dlatego w pierwszym poście podałem najistotniejsze kryterium wyboru szczepienia do rozmnażania - jeśli idzie o powody szczepienia to można jeszcze co najmniej kilka wymienić, ale tego zaniechałem.

Co do przyspieszenia kwitnienia/owocowania to oczywiście chodziło mi o o wykorzystanie zrazów które osiągnęły wiek kwitnienia (nie widziałem konieczności wspominania o tym w tym temacie - jak wyżej już wspominałem).


Ale dlaczego się uczepiłaś tych odmian to już mi do głowy nie przychodzi - oczywiście szczepi się głównie odmiany, a gatunki podstawowe (bez odmiany) raczej nie (choć czasami z pośród gatunku szczepi się konkretną rasę lub nawet konkretny genotyp - np. w leśnictwie do tworzenia plantacji nasiennych pozyskuje się zrazy z wyselekcjonowanych drzew w drzewostanach).

Co do szczepienia odmian to posłużę się jeszcze przykładem, aby bardziej rozjaśnić sytuację:
Picea abies - to podstawowa forma gatunku świerk pospolity (zazwyczaj się go nie szczepi - choć zdarza się m. in. w przypadkach, o których pisałem wyżej)
Picea abies Virgata - to odmiana wężowa świerka pospolitego - praktycznie rozmnażana tylko przez szczepienie zrazu tej odmiany na podkładce podstawowej formy świerka pospolitego
Picea abies Nidiformis - to odmiana ozdobna świerka pospolitego (tzw. świerk gniazdkowy") - praktycznie rozmnażana tylko przez ukorzenianie zrzezów pozyskanych z tej odmiany

Oczywiście nie wyczerpałem tematu w tym poście, ale mam nadzieję, że nie będę musiał szerzej opisywać zagadnienia
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Sadzenie nowych drzew - takze owocowych

Post autor: malgosi35 »

Toomek pisze:Picea abies Virgata - to odmiana wężowa świerka pospolitego - praktycznie rozmnażana tylko przez szczepienie zrazu tej odmiany na podkładce podstawowej formy świerka pospolitego
Picea abies Nidiformis - to odmiana ozdobna świerka pospolitego (tzw. świerk gniazdkowy") - praktycznie rozmnażana tylko przez ukorzenianie zrzezów pozyskanych z tej odmiany
Picea abies Virgata - dlaczego się szczepi a nie ukorzenia?
Toomek
Posty: 9
Rejestracja: 10 lip 2009, o 22:39

Re: Sadzenie nowych drzew - takze owocowych

Post autor: Toomek »

Bo ta odmiana znacznie trudniej ukorzenia się niż np. Nidiformis i ukorzenianie jej jest (w przeliczeniu na pojedynczy rozmnożony egzemplarz) znacznie droższe, a więc ekonomicznie nie opłacalne (przynajmniej ja nie wiem, aby ktoś na skalę produkcyjną ją ukorzeniał). Jeśli idzie o świerki to większość odmian poszczególnych gatunków rozmnaża się szczepiąc (choć co niektóre opłaca się ukorzeniać, a inne siać - te, co powtarzają cechy w wysokim procencie)
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Sadzenie nowych drzew - takze owocowych

Post autor: malgosi35 »

Na iglakach to się nie znam, ale jak sam napisałeś decydują tu względy ekonomiczne ale i pewnie to że lepiej wyglądają a wyższym pieńku niż bez niego.
I siew i ukorzenianie jest możliwe a jednak się szczepi bo jest to bardziej opłacalne.
Mój sprzeciw wzbudziło tylko twoje kategoryczne stwierdzenie o ukorzenianiu jako o jedynym kryterium szczepienia (powtarzam się).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości