Dlaczego orbital s może być obsadzony...

Dyskusje dotyczące szerokiego spektrum zagadnień z dziedziny chemii, a w szczególności jej podstaw, zmierzających do zrozumienia prostych relacji chemicznych
taye86

Dlaczego orbital s może być obsadzony...

Post autor: taye86 »

Dlaczego orbital s może być obsadzony przez co najwyżej 2 e-? a orbital p już przez 6? Z góry dzięki za odp.

[ Dodano: |16 Lip 2009|, o 18:29 ]
Chyba doszedłem do tego. poboczna liczba kwantowa dla s = 0, czyli m=0, a więc są tylko dwa stany kwantowe o róznych spinach. dla p, l=1, więc m=-1, 0,1 i dwa razy tyle stanów kwantowych. Jeśli się mylę, dajcie znać.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dlaczego orbital s może być obsadzony...

Post autor: DMchemik »

Pytanie zawiera błąd: nie orbital, a podpowłoka! orbital mieści max. 2 elektrony
taye86

Re: Dlaczego orbital s może być obsadzony...

Post autor: taye86 »

DMchemik, zawsze mnie uczono, że s, p, d i f to są orbitale i zdaje mi się, że orbital i podpowłoka to używane są zamiennie.
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: Dlaczego orbital s może być obsadzony...

Post autor: DMchemik »

Nie są, jesli Ciebie tak uczyli to niestety jest to powazny bład nauczyciela/nauczycielki. Sprawdź sobie definicje obu tych pojęć
taye86

Re: Dlaczego orbital s może być obsadzony...

Post autor: taye86 »

DMchemik, tylko że ja chemie miałem hohoho lat temu i tak sobie skojarzyłem. Otóż w zbiorze zadań, z którego pochodzi powyższe zadanie na zmianę stosuje raz tę nazwę a raz tę, więc też myślałem, że to dobrze. Kurde no. I bądź tu mądry. Dzięki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości