poprawność reakcji

Forum chemiczne zajmujące się badaniem budowy, właściwości oraz reakcji związków chemicznych zawierających węgiel oraz opracowywaniem różnorodnych metod syntezy tych połączeń
wiśnia
Posty: 42
Rejestracja: 4 sty 2009, o 10:20

poprawność reakcji

Post autor: wiśnia »

witam,

mamy reakcje:

toluen KMnO4 kwas benzoesowy = Ok

ale jak mamy taka reakcje to chyba powinno wyjsc co innego:

etylobenzen KMnO4 kw. benzoesowy ?! a nie powinno wyjść: kw. fenylooctowy ?

/reakcja żywcem z ksiązki, wiem ze w książkach zdarzają się błędy jednak chce być pewna/

prosze o pomoc,
pozdrawiam
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: poprawność reakcji

Post autor: 270285 »

Wg. mnie jest dobrze, bo KMnO4 jest silnym utleniaczem.
wi&#x15Bnia pisze:/reakcja żywcem z ksiązki
Z jakiej książki?
wiśnia
Posty: 42
Rejestracja: 4 sty 2009, o 10:20

Re: poprawność reakcji

Post autor: wiśnia »

Robert Thornton Morrison
Robert Neilson Boyd

czyli nawet jak bedziemy miec dekanobenzen to poprzez działanie utleniaczem powstanie nam kw. benzoesowy ?
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: poprawność reakcji

Post autor: 270285 »

wi&#x15Bnia pisze:czyli nawet jak bedziemy miec dekanobenzen to poprzez działanie utleniaczem powstanie nam kw. benzoesowy ?
Tak mi się wydaje, jeśli tym utleniaczem jest nadmanganian:) Stosując słabsze utleniacze można utlenic do gr karboksylowej tylko ostatnią grupę metylową.

A Morrison&Boyd to bardzo dobra książka i raczej błędów bym sie tam nie doszukiwała
wiśnia
Posty: 42
Rejestracja: 4 sty 2009, o 10:20

Re: poprawność reakcji

Post autor: wiśnia »

i jeszcze jedno pytanko, czy jesli zastosuje K2Cr2O7 to tez reakcja zajdzie? to tez jest mocny utleniacz

a co do ksiazki to fakt jest bardzo dobra i tylko jakos ta reakcja mi nie pasowala)
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: poprawność reakcji

Post autor: 270285 »

Oj jest silny, ale chyba jednak nie tak jak KMnO4. Mam wątpliwości co do tego czy utleni alkilopochodne benzenu aż do kwasu benzeosowego, Proponuje to sprawdzic w wspomnianym Boydzie lub jeśli nie to w Mastalerzu. Z tego co kojarze tam to powinno być
Awatar użytkownika
DMchemik
Posty: 4052
Rejestracja: 26 wrz 2006, o 23:43

Re: poprawność reakcji

Post autor: DMchemik »

Oba utlenią do kwasu benzoesowego. Pozostałe atomy C łańcucha bocznego utleniaja się do CO2
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości