studia medyczne, czy warto?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Rumcajs
Posty: 5
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 08:35

studia medyczne, czy warto?

Post autor: Rumcajs »

Kilka miesięcy temu po przemyśleniu sprawy stwierdziłem, że chyba się pomyliłem z powołaniem i chciałbym studiować medycynę. No bo dlaczego nie? Interesujące studia, maturę z fizyki mam już porządnie zaliczoną, z chemią nigdy nie miałem problemów, a z biologii też znajdowałem się gdzieś w tej czołówce klasy. Początkowo podchodziłem do tego ostrożnie, ale mijały miesiące, a chęć wyboru tego kierunku studiów pozostała. Więc pozałatwiałem sobie książki. Muszę powiedzieć, że powtarzanie sobie chemii naprawdę sprawiało mi przyjemność. ]

Ale pewnego dnia przeglądając neta natrafiłem na stronę z zarobkami lekarzy. I okazuje się, że taki lekarz bez specjalizacji zarabia 1500zł. Podcięło mi to trochę skrzydła. Nie zrozumcie mnie źle, nie liczy się tylko kasa, ale pomyślałem sobie 6 lat studiów, później bodajże rok stażu, tylko po to żeby przez 6 lat ciężko pracować za kwotę która ledwo starczy na życie. Już trochę pogodzony z losem dzisiaj natrafiam na taki artykuł. No i zwrot o 180 stopni. Lekarz bez specjalizacji zarabia grubo więcej niż bym oczekiwał. Ale tak łatwo nie popadnę w hurraoptymizm. To przecież Onet. Dlatego piszę tutaj. Ile tak naprawdę zarabia taki lekarz po studiach? No i czy warto zrezygnować z dobrego kierunku czując powołanie do medycyny?
Awatar użytkownika
Cinereus
Posty: 312
Rejestracja: 7 lut 2009, o 00:36

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: Cinereus »

Sam sobie mozesz tylko odpowiedziec na to pytanie, jesli masz jakies watpliwosci, to nie ma sensu ] jesli nie masz, to po co pytac ?
Rumcajs
Posty: 5
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 08:35

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: Rumcajs »

Niestety nie jest to takie proste. Medycynę chcę studiować, ale jak mam potem zarabiać grosze pracując grubo ponad 40h tygodniowo to mimo wszystko wole zostać przy starym kierunku. Jednak jeśli można przetrwać czas specjalizacji z godziwą pensją to spróbuje się dostać na jakąś akademię medyczną. Do odważnych świat należy. Jak się nie uda to trudno, tragedii nie będzie mam zabezpieczenie. ] Więc jak widzisz wszystko zależy od pieniędzy. Lajf is brutal.
Awatar użytkownika
Cinereus
Posty: 312
Rejestracja: 7 lut 2009, o 00:36

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: Cinereus »

No jesli Twoj swiat kreci sie wokol pieniedzy to sobie podaruj lepiej, bo jesli czujesz ze chcesz ludzi to pieniadze odchodza na 2 scene, co do samego zarobku - raczej kiepsko dopoki nie skonczysz specjalizacji - pozniej, jesli bedziesz dobry to mozesz zarabiac duzo.
kallinka1
Posty: 111
Rejestracja: 11 kwie 2007, o 10:12

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: kallinka1 »

Aa, takie pieprzenie o powołaniu. Nie bardzo wierzę w coś takiego, to raczej wielkie słowa", trochę patosu i tyle. Wybierając się na studia medyczne trzeba przede wszystkim nastawić się na ciężką, wyczerpującą fizycznie i psychicznie pracę. Ale na dobre zarobki (od niedawna) też.
Z pewnego źródła wiem, że w niektórych ośrodkach lekarz po stażu, na 1 roku specjalizacji dostaje ok 900-1000 zl za dyzur, więc nie mówcie, że nie da się zarobić na medycynie. Da się, choć pewnie jest wiele kierunków któe też umożliwiają dostatnie życie bez takiego stresu i wyrzeczeń.
Awatar użytkownika
Cinereus
Posty: 312
Rejestracja: 7 lut 2009, o 00:36

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: Cinereus »

Aa, takie pieprzenie o powołaniu.
Chcesz mi powiedziec ze pieprze ] ? powiem ci tyle - studiujesz lek/jestes lekarzem ? bo jesli nie to ryby i zaby mowy nie maja, a jesli tak to wspolczuje poddania sie.
damian552
Posty: 127
Rejestracja: 8 lut 2007, o 19:09

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: damian552 »

Cinereus pisze:
Aa, takie pieprzenie o powołaniu.
Chcesz mi powiedziec ze pieprze ] ? powiem ci tyle - studiujesz lek/jestes lekarzem ? bo jesli nie to ryby i zaby mowy nie maja, a jesli tak to wspolczuje poddania sie.
Ja w odróżnieniu od kalinki1 nie studiuje leku ani nie jestem lekarzem, a i tak uważam, że cała ta gadka o powołaniu w medycynie to kompletne pieprzenie.
Jak chcecie pomagać ludziom to jest mnóstwo innych zawodów w których możecie to robić.
Jeżeli ktoś chce być lekarzem ok, niech idźcie na medycynę, ale niech nie mówi, że czuje do tego powołanie, bo ja jestem w takim razie bardzo ciekawy jak to się Wam objawia".

I nie mów chłopakowi, że jak myśli o pieniądzach jakie będzie zarabiać po studiach to się nie nadaje do tego zawodu, bo niby jakim prawem.

Powiem tak chcesz być lekarzem, nie widzisz się w żadnym innym zawodzie to idź na lek. A o pieniądze się teraz nie martw za te parę lat jak skończysz studia sytuacja w ochronie zdrowia może być zupełnie inna, mam nadzieje że lepsza.
270285
Posty: 171
Rejestracja: 3 wrz 2008, o 21:44

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: 270285 »

I nie mów chłopakowi, że jak myśli o pieniądzach jakie będzie zarabiać po studiach to się nie nadaje do tego zawodu, bo niby jakim prawem.
Popieram. Są ludzie , którzy ida na studia m.in. lub tylko po to, żeby później niezła kase trzepać i zostają świetnymi fachowcami
A o pieniądze się teraz nie martw za te parę lat jak skończysz studia sytuacja w ochronie zdrowia może być zupełnie inna, mam nadzieje że lepsza
Ha, też to słyszałam przez 5 lat studiów i terazlt. nic nie jest lepiejlt, no ale ale moze kiedyś
bajer
Posty: 302
Rejestracja: 13 maja 2009, o 10:38

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: bajer »

ja tylko chcę wiedzieć czy jak się od dziecka marzyło o zostaniu lekarzem, ratowaniu życia ludzkiego itp. to czy to jest powołanie czy tylko pieprzenie? idąc na lek oczywiście interesuję się jakie pieniądze mogę w przyszłości zarabiać ale nie to dla mnie jest najważniejsze, wolę robić to o czym marzyłem od zawsze za powiedzmy 2 kafle miesięcznie niż coś w czym się nie czuję nawet za 5
Rumcajs
Posty: 5
Rejestracja: 15 wrz 2009, o 08:35

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: Rumcajs »

Pieniądze, powołanie. Powołanie to może za duże słowo, ale po prostu czuję, że coś mnie ciągnie do tej medycyny. Co do pieniędzy i gadania, że jak się od dziecka marzyło żeby zostać lekarzem to pieniądze się nie liczą. Ciekaw jestem czy spełnieniem Twoich marzeń byłaby ciężka praca po ciężkich studiach za marne pieniądze, ledwo starczających na utrzymanie, bez możliwości odłożenia na jakikolwiek dom czy samochód, siedząc na garnuszku rodziców mając ponad 30 lat, że już o utrzymaniu własnej rodziny (jeśli takowa jest) nie wspomnę. Pieniądze są ważne i każdy kto sądzi inaczej chyba nigdy nie doświadczył ich braku. Pracuje się przede wszystkim po to żeby zarabiać, nikt nikomu za darmo nie pomoże. Taka jest prawda. No nic spróbuję, pewnie i tak mam małe szanse żeby się dostać, ale spróbuje. ]
bajer
Posty: 302
Rejestracja: 13 maja 2009, o 10:38

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: bajer »

myślę że nawet praca za grosze którą bym kochał byłaby lepsza od takiej dającej luksus a której bym nie cierpiał i wstawać do niej by mi się nie chciało a poza tym akurat w zawodzie lekarza chyba nie grozi mi obecnie głód, chyba że będę bezrobotnym lekarzem

a 6 lat studiów, zanim je zacząłem traktuje je jako przyjemne z pożytecznym, dużo nauki ale w temacie który bardzo mnie interesuje więc nie przeżywam tego tak strasznie bo za poświęcony na naukę czas uzyskam wiedzę którą zawsze chciałem mieć
Awatar użytkownika
Cinereus
Posty: 312
Rejestracja: 7 lut 2009, o 00:36

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: Cinereus »

Do damian552: doprowadzasz do mnie do szewskiej pasji piszac takie bzdury. powiem ci w takim razie czym sie objawia powolanie, zeby bylo troche zlosliwosci, dopowiem, ze watpie ze zrozumiesz, no ale dam ci szanse:
kiedy bylem na praktykach w szpitalu robilem cosgt Zlt< checi i zapalu, z przejeciem, a nie DLA czegos, rozumiesz ?
Awatar użytkownika
Andzia
Posty: 667
Rejestracja: 14 sie 2007, o 09:56

Re: studia medyczne, czy warto?

Post autor: Andzia »

Wiecie dlaczego uważacie, że mówienie o powołaniu, to pieprzenie"? Bo wy nie wiecie co to takiego - po prostu. I macie prawo się burzyć, bo czegoś takiego nie doświadczacie.
Co nie znaczy, że właśnie autor wątku ma :]. Tego się nie da zweryfikować, zmierzyć. Tak naprawdę ten kto ma powołanie, czuje, że to swego rodzaju pasja, po prostu o tym nie mówi. Między innymi dlatego, że spotyka się z opinią lekarzy/studentów medycyny, którzy nie tyle nie rozumieją, co zarzucają pieprzenie".
I nie mówcie, że na studiach, na stażu myślenie się zmieni, bo coś takiego jak powołanie się nie zmienia. Ale co innego myśleć, że się ma powołanie, co innego je mieć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości