Zadanie maturalne - analiza tabeli

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
lulu
Posty: 26
Rejestracja: 9 lip 2009, o 14:41

Zadanie maturalne - analiza tabeli

Post autor: lulu »

wiatam mam problem ze zrozumieniem zadania nr 44 z arkusza rozszerzonego z grudnia 2005.

tabela wyglada mniej wiecej tak:

dzik-126 dni ciąży-200kg wagi
koń-336 d.c.-700 kg wagi
lis-52 d.c.-10 kg wagi
słoń -600 d.c.-5700 kg wagi
żubr-290 d.c.-1000 kg wagi

i trzeba podac przyklad problemu badawczego jaki mozemy tu postawic oraz podac wniosek na podstawie tej tabeli. CKE podaje przykład problemu bad :na czym polega/czy wystepuje/jaka jest zaleznosc miedzy dlugoscia ciazy a masą organizmu. I dotad jest ok. jako wniosek podaje: długosc ciazy u zwierzat wydluza sie wraz ze wzrostem masy ciała. I tutaj nie ogarniam. To ma sens jesli wezmiemy pod uwagę np lisa i slonia. ale np w przypadku zubra i konia? kon ma dluzszy okres ciazy od zubra mimo ze kon wazy mniej od zubra. Moze mi ktos wyjasnic gdzie jest haczyk? bo moze ja biorę się za to zadanie z innej strony, ale kompletnie nie widze sensu w tym wniosku. z gory dzieki za odp
ja_sama
Posty: 53
Rejestracja: 25 gru 2008, o 19:35

Re: Zadanie maturalne - analiza tabeli

Post autor: ja_sama »

To chyba błąd autora tego zadania. Troszkę źle dobrał przykłady zwierząt.
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadanie maturalne - analiza tabeli

Post autor: persil1991 »

Albo po prostu jest to tylko niewielkie i mało ważne odstępstwo, raczej chodzi o ogólny wniosek, a nie zagłębianie się w szczegóły dotyczące kilku kilogramów u tylko jednego zwierzątka ]
choć rzeczywiście niepotrzebnie niekiedy komplikują
lulu
Posty: 26
Rejestracja: 9 lip 2009, o 14:41

Re: Zadanie maturalne - analiza tabeli

Post autor: lulu »

no wlasnie, w podobnym zadaniu z tego roku z poziomu podstawowego, wlasnie takie jedno odstepstwo przesadza o wniosku. A biedny maturzysta nie wie czy ma myslec, ze jeden wyjatek nie zaprzecza regule, czy cke chce sprawdzic jego czujność, błyskotliwość, cho le ra wie co /
persil1991
Posty: 1673
Rejestracja: 22 maja 2008, o 22:21

Re: Zadanie maturalne - analiza tabeli

Post autor: persil1991 »

A jakie to zadanie?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości