Trifosforany nukleozydów - replikacja

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
magdalenne
Posty: 54
Rejestracja: 1 sie 2008, o 23:26

Trifosforany nukleozydów - replikacja

Post autor: magdalenne »

Witam, mam pytanie w związku z replikacją.
Mamy nić DNA, jest ona rozplatana przez helikazę na dwie pojedyncze nici, później syntetyzowane są krótkie odcinki RNA przez bodajże prymazę, a później do nich polimeraza DNA przyłącza nowe nukleotydy.
Nowa nić DNA jest budowana na matrycy starej a energii do włączania nowych nukleotydów dostarcza rozpad wysokoenergetycznego wiązania w trifosforanach nukleozydów. I tu moje pytanie - jak tworzą się te trifosforany? Wg wszystkich schematów do deoksyrybozy przyłączone są dwie reszty fosforanowe i jedna zasada, skąd więc trzeci fosforan?
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Trifosforany nukleozydów - replikacja

Post autor: Medycyna Lwów »

najczęściej trifosforany nukleozydów będące jak sama zauważyłaś jednocześnie substratem i energią dla replikacji pochodzą w głównej mierze z rozpadu DNA w samej komórce (przez nukleazy w lizosomach), ATP powstaje w wielu procesach katabolicznych, inne NTP powstają przez fosforylowanie NDP czy NMP (N=A,G,C lub T). Istotne że NTP z DNA z spożytego pokarmu nie wbudowuje się w DNA w komórkach, ale za to wbudowuje sie po podbaniu bezpośrednio dożylnie, co ma zastosowanie np. w chemioterapii nowotworów, gdzie hamuje się repliakcję wbudowując analogi zasad (np. azotiopryna, merkaptopuryna, fluorouracyl itp.)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości